Bitva u Doss Alto

Z Multimediaexpo.cz

Bitva u Doss Alto se odehrála na italské frontě v průběhu první světové války. V této bitvě na sebe významně upozornily jednotky československých legií.

Obsah

Nástin událostí

Československé dobrovolnické jednotky vytvořily na italském území během léta 1918 6. českoslovesnkou divizi, která sestávala z 31., 32., 33., a 34. pluku. Velení naší divize bylo svěřeno nejmladšímu plukovníkovi italské armády Grazianimu. V srpnu 1918 se tato divize přemístila na frontu, kde zaujala pozici v sektoru dlouhém asi 20 kilometrů mezi jezerem Lago di Garda a řekou Adiží. Cílem bylo střežit tento sektor na masivu Altissimo.

Centrálním opěrným bodem tohoto masivu pod Padovou byl vrcholek Doss Alto (703 metrů nad mořem). 21. září se rakouské znepřátelené oddíly, které byly ve značné převaze, pokusily o dobytí tohoto opěrného bodu a po krátkém dělostřeleckém ostřelování, zahájily ve 4 hodiny ráno útok na vrcholek Doss Alto ze severozápadního a severovýchodního postavení. Hlavní tíhu obrany nesl 33. československý střelecký pluk, kterému se po posílení zálohami, úspěšně podařilo nepřítele vypudit ze zákopových pozic a pozice ubránit.

Ztráty

V této bitvě zemřelo 7 československých legionářů, 31 jich bylo raněno a 4 padli do rakouského zajetí a později byli v Arcu oběšeni.

Literatura

Externí odkazy


První světová válka

Srbská kampaň Bitva u Krašniku Bitva u Tannenbergu Bitva o Halič První bitva na Marně Bitva o Tangu Bitva o Gallipoli Bitva u Gorlice Bitvy na Soči Bitva u Verdunu Bitva u Jutska Brusilovova ofenzíva Bitva na Sommě Nivellova ofenzíva Kerenského ofenzíva Bitva u Zborova Bitva u Caporetta Bitva u Cambrai Bitva u Bachmače Ludendorffova ofenzíva Třetí bitva na Aisně Bitva u Lipjag Bitva na Piavě Druhá bitva na Marně Bitva u Doss Alto Bitva u Terronu