Bitva o Tangu

Z Multimediaexpo.cz

Bitva o Tangu
Konflikt: První světová válka
Battle of tanga.jpg
Trvání: 3. listopad 19145. listopad 1914
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Tanga, Německá východní Afrika
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Německé drtivé vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Flag of the United Kingdom.png Velká Británie Flag of the German Empire.png Německo
Velitelé
Arthur Aitken Paul von Lettow-Vorbeck
Síla
8 000 mužů 1 100 mužů
Ztráty
360 mrtvých
490 raněných
61 mrtvých
81 raněných
{{{poznámky}}}

Bitva o Tangu (3. - 5. listopad 1914) představuje jednu z nejostudnějších porážek, které Velká Británie během první světové války utrpěla. Bitva se odehrála v oblasti přístavu Tanga v dnešní Tanzanii.

Obojživelná operace, která měla obsadit centrum německé správy v Německé východní Africe a ukončit válku v této oblasti, skončila naprostou katastrofou, když německý velitel Paul von Lettow-Vorbeck smetl téměř osmkrát silnější britské jednotky zpět do moře a zmocnil se kořisti, která mu umožnila vést boj po celý zbytek války a poutat tak na sebe mnohonásobně početnější síly Dohody.

Velká Británie v boji nasadila 8 000 vojáků, převážně Indů, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1100 mužů, převážně askaríjů. Britské ztráty činily asi 360 mrtvých a 490 těžce raněných, německé 61 mrtvých a 81 zraněných. Do německých rukou padly stovky pušek, desítky kulometů a asi 600 000 nábojů.

Bitva představovala jednu z nejostudnějších porážek vojsk Dohody za celou první světovou válku a je často uváděna jako vzorový příklad toho, jak se věci nemají dělat, od výběru jednotek až po konkrétní chyby velitelů. Geoffrey Regan začlenil popis jednání britské strany při plánování a provedení operace jako obzvlášť otřesný příklad diletantismu do své Guinnessovy knihy Válečných omylů.


První světová válka

Srbská kampaň Bitva u Krašniku Bitva u Tannenbergu Bitva o Halič První bitva na Marně Bitva o Tangu Bitva o Gallipoli Bitva u Gorlice Bitvy na Soči Bitva u Verdunu Bitva u Jutska Brusilovova ofenzíva Bitva na Sommě Nivellova ofenzíva Kerenského ofenzíva Bitva u Zborova Bitva u Caporetta Bitva u Cambrai Bitva u Bachmače Ludendorffova ofenzíva Třetí bitva na Aisně Bitva u Lipjag Bitva na Piavě Druhá bitva na Marně Bitva u Doss Alto Bitva u Terronu