Buffalo Sabres

Z Multimediaexpo.cz

Buffalo Sabres je americký profesionální hokejový klub hrající v Buffalu. Sabres jsou členy Severovýchodní divize Východní konference NHL.

Obsah

Historie

Založení

Sabres, stejně jako Vancouver Canucks vstoupili do NHL v sezoně 1970-71. Jejich prvními vlastníky byli Seymour Knox III. a Northrup Knox z významné rodiny ze Západního New Yorku. Už dlouho předtím byl v Buffalu hokej tradicí a měl zde hodně fanoušků. Buffalo Bisons byli jedním z týmů AHL, v jejich poslední sezoně vyhráli Calder Cup. Knoxové nechtěli jméno Bisons (znamenající bizon, tedy stejné zvíře jako buffalo), které bylo velice často užíváno pro sportovní týmy z Buffala a tak vyhlásili soutěž. Vybrali jméno Sabres (šavle), protože podle Seymoura Knoxe je šavle zbraň, kterou nese vůdce. Také říkal, že šavle je silná jak v obraně, tak v útoku. Po založení týmu Sabres také vytvořili vlastní farmářský tým, Cincinnati Swords (meče), kteří hráli v AHL. Předtím už Knoxové několikrát zkoušeli založit v Buffalu tým NHL. Nejprve při expanzi v roce 1967, kdy se snažili koupit Oakland Seals a přestěhovat je do města.

Francouzská spojka (French Connection)

První arenou Sabres bylo Buffalo Memorial Auditorium, ale Sabres byli úspěšní ještě předtím, než jejich hráči poprvé vyjeli na led. Vyhráli draftovou loterii a na draftu si tak vytáhli jedničku, pozdějšího člena Hokejové síně slávy, Gilberta Perreaulta. Perreault byl dostupný, protože poprvné v historii neměli Montreal Canadiens přednostní právo na quebecké hráče na draftu. Perreault se svými osmatřiceti góly vytvořil nový rekord pro počet gólů vstřelených nováčkem a získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony. Přestože hrál tak dobře, Sabres se nakonec nedostali do play-off. Ve druhé sezoně týmu, 1971-72, se nováček Rick Martin, draftovaný jako pátý celkově v draftu 1971 a Rene Robert, který příšel před koncem předchozí sezony ve výměně s Pittsburgh Penguins připojili k Perreaultovi a vytvořili jednu z nejlepších útočných formací sedmdesátých let. Hned v první sezoně, Martin překonal rekord Perreaulta svými čtyřiačtyřiceti góly. Začalo se jim říkat „Francouzská spojka“ po stejnojmeném filmu z roku 1971 a také proto, že všichni tito hráči jsou frankofonní Kanaďané z Quebecu. V sezoně 1972-73 se poprvé dostali do play-off, ve čtvrtfinále ale vypadli s pozdějšími vítězi Stanley Cupu, Montreal Canadiens. Šestý zápas v Auditoriu končil voláním fanoušků „Thank you Sabres! Thank you Sabres!“ („Děkujeme Sabres! Děkujeme Sabres!“) a tento moment je považován za jeden z největších momentů historie týmu.

Zbytek 70. let a 80. léta

Po nepovedené sezoně 1973-74, kdy se Sabres nedostali do play-off následovala veleúspěšná sezona 1974-75, kdy se Sabres dělili o první místo v NHL. Poprvé v historii se nakonec dostali do finále Stanley Cupu a to proti hurbým Philadelphia Flyers, kterým se kvůli tvrdému stylu hry a zavedení bitek do strategie říkalo „Broad Street Bullies“. Série zahrnovala i legendární zápas, který se kvůli neobvykle teplému prostředí v buffalském Auditoriu odehrál v mlze. Hráči, rozhodčí i puk byli pro diváky prakticky neviditelní. Při jednom vhazování, centr Sabres Jim Lorentz uviděl přes mlhu netopýra, zvedl hokejku a zabil ho. Hodně pověrčivch fanoušků Sabres v tom vidělo zlé znamení předpovídající konečný výsledek série. Tento netopýr je dosud jediným zvířetem, které kdykoli zabil jakýkoli hráč v NHL. Sabres nakonec díky gólu Ricka Martina zápas vyhráli, Flyers ale vyhráli sérii a pohár poměrem 4:2. Ke francouzské spojce se přidal padesátigólový střelec Danny Gare a Sabres se tak dařilo i v sezoně 1975-76, kdy ale vypadli už ve čtvrtfinále s New York Islanders. Tým pokračoval v úžasných výkonech, bohužel se i přesto, že vyhráli základní část sezony v roce 1980 a byli jediným týmem, který dokázal porazit sovětskou reprezentaci když se vydala na tour skrz Ameriku, nedokázal vrátit do finále Stanleyova poháru.

Opouštění Auditoria

Sezona 1995-96 byla první pod koučem Tedem Nolanem a poslední v Buffalo Memorial Auditorium. Nolan do Buffala přinesl nový, vzrušující styl hokeje a Sabres byli pod jeho vedením označováni jako nejpracovitější tým ligy. I přesto, že Sabres nebyli příliš úspěšní a návštěvnost Auditoria významně poklesla, a to na pouze něco málo přes 13 tisíc diváků na zápas, fanoušci si vybudovali k Sabres výjimečný vztah. Brad May, Rob Ray a Matthew Barnaby se stali jakýmisi „bratry Hansonovými“ (populární postavy z kultovního hokejového filmu Slap Shot, kteří byli známí svou ohromnou tvrdostí). V sezoně prožil svůj debut za Sabres oblíbený veterán Randy Burridge, který na tréninkovém kempu byl pouze na zkoušce, ale nakonec si vybojoval místo v sestavě. Navíc vstřelil 25 gólů, což bylo dost na druhé místo v týmovém bodování za Patem LaFontainem. K úspěchům přidal i Tim Horton Award pro neopěvovaného hrdinu a byl fanoušky zvolen nejužitečnějším hráčem týmu.

Červenočerná éra - 1996-2006

Nová arena, nový postoj

Nolan a Sabres se sebrali v sezoně 1996-97, která byla první v nové Marine Midland Areně. Vyhráli Severovýchodní divizi (poprvé po šestnácti letech), Ted Nolan získal Jack Adams Award pro nejlepšího kouče ligy, Dominik Hašek získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana ligy a Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče základní části sezony (první brankář, kterému se to povedlo od roku 1962, kdy tyto dvě trofeje vyhrál Jacques Plante), Mike Peca vyhrál Fran J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v lize a generální manažer John Muckler se stal nejlepším manažerem roku. Nicméně, úspěch v základní části byl zastíněn tím, co přišlo v play-off. Hašek se ocitl v nesporách s koučem Nolanem už dříve, ve třetím zápase prvního kola proti Ottawa Senators byl ale vystřídán Stevem Shieldsem. Hašek si nakonec stěžoval na problém s kolenem a týmový lékař zranění ohodnotil jako „ze dne na den“. Buffalský novinář Jim Kelley podrobně popsal události uplynulého zápasu pro jeden z buffalských deníků, což Haška naštvalo. Poté co Senators vyhráli páty zápas, fyzicky napadl Kelleyho a roztrhnul mu košili. I přestože se později omluvil, věci šly stále z kopce. Shieldsovi se nevídaně dařilo a když už se měl proti Philadelphia Flyers vrátit Hašek, liga ho radši potrestala trestem na tři zápasy, což by se asi nestalo, kdyby nemohl hrát. Když se měl vrátit do čtvrtého zápasu proti Flyers, stěžoval si po rozbruslení opět na bolest kolene. Shields zachránil Sabres od potupného vyřazení úžasným výkonem. Do pátého zápasu měl opět nastoupit Hašek, opět se ale vymluvil na bolavé koleno a Sabres nakonec prohráli po pěti zápasech.

Noví vlastníci

I přes skandál, sezona byla dobrá jako pocta vlastníka Seymoura Knoxe, který zemřel 22. května 1996. Jeho bratr Northrup pak prodal tým Johnu Rigasovi, vlastníkovi firmy Adelphia Communications. První věci, kterou prezident Larry Quinn udělal pod novým vedením bylo vyhození manažera Johna Mucklera, který byl ve sporu s koučem Tedem Nolanem. Hašek, který Mucklera podporoval, řekl reportérům, že Nolana nerespektuje, což postavilo do velmi těžké situace nového manažera Darcyho Regiera. Ten nabídl Nolanovi pouze jednoletou smlouvu na 500 tisíc dolarů, což Nolan odmítl, protože předchozí kontrakt byl dvouletý. Regier mu pak novou smlouvu nenabídl a Nolan dostal nabídky od Tampa Bay Lightning a New York Islanders. Žádnou z nich nepřijal a do NHL se vrátil až v roce 2006 za Islanders. Po Nolanovi byl koučem současný trenér a bývalý kapitán týmu Lindy Ruff. Po dvou zřejmě nejúspěšnějších sezonách v historii týmu tak byli vyhozeni nejlepší manažer NHL John Muckler a nejlepší trenér NHL Ted Nolan. Krátce poté byl vyhozen i prezident týmu Larry Quinn, kterého nahradil syn vlastníka Johna Rigase, Timothy Rigas. Hašek, Miroslav Šatan, který vedl týmové bodování, pravé křídlo Donald Audette, centr Mike Peca a tvrdí hráči jako například Matthew Barnaby vedli tým do finále konference v roce 1998, Sabres po šesti zápasech podlehli Washington Capitals.

1999-2001

V roce 1999, Šatan nastřílel 40 gólů. Sabres přidali centry Stu Barnese z Pittsburgh Penguins a Joa Juneaua z Washington Capitals. Český útočník Michal Grošek zažil nejlepší sezonu ve své kariéře a tým se vrátil do finále Stanley Cupu, tentokrát proti Dallas Stars. V šestém zápase, ve třetím prodloužení, Brett Hull vstřelil gól pro Stars, kteří tak vyhráli Stanley Cup. Jeho brusle byla ale v brankovišti dříve, než stihl přiletět puk, což se v roce 1999 nesmělo. Dokonce i redaktor deníku The Dallas Morning News, hokejový novinář Keith Gave zpochybňoval legalitu toho gólu. I když se Sabres snažili vymluvit rozhodčím gól, červený koberec už byl na ledě a pohár byl také připraven. Americká sportovní televize ESPN vyhlásila tuto chybu za pátou nejhorší chybu rozhodčích ve sportovní historii. Buffalští fanoušci, kteří si už podobných neštěstí vytrpěli dost při americkém fotbale, dodnes zápasu říkají No Goal. V další sezoně bylo pravidlo změněno, útočící hráč již může být v brankovišti dokud nepřekáží gólmanovi. Další sezona byla zklamáním. Týmu se nedařilo i kvůli zranění Dominika Haška a dalších hráčů. Z Chicago Blackhawks přišel Doug Gilmour, který významně týmu pomohl do play-off. Bohužel ale onemocněl a ani Haškův návrat nezabránil brzkému vyřazení v prvním kole proti Philadelphia Flyers. Opět se ale opakovaly chyby rozhodčích. Ve druhém zápase, útočník Flyers John LeClair vstřelil gól skrz boční síť. I když záznam jasně ukazoval, kudy vlastně puk prošel, rozhodčí gól uznali a Flyers vyhráli zápas 2:1, sérii nakonec 4:1. V sezoně 2000-01, Mike Peca nemohl hrát kvůli sporné smlouvě a ke konci sezony byl vyměněn do New York Islanders za Tima Connollyho a Taylora Pyatta. Sabres se i přesto podařilo vyřadit Flyers v prvním kole, když šestý, a nakonec rozhodující, zápas vyhráli 8:0. Ve druhém kole na ně čekali outsideři Pittsburgh Penguins, které vedli superhvězda Mario Lemieux a kapitán Jaromír Jágr, který vyhrál v té sezoně pátou Art Ross Trophy. Sabres podlehli Penguins v sedmém zápase, kdy v prodloužení vstřelil rozhodující gól Darius Kasparaitis.

Třetí dres

V roce 2000 byl pro Sabres vůbec poprvé v jejich historii vytvořen třetí dres. Hlavní barvou byla červená, na drese byly černé a šedé pruhy a také nápis „Buffalo“. Logem byl černý kruh s křížem z šavlí. Dres byl používán až do roku 2006, kdy se Sabres vrítili k původním barvám. Třetím dresem se tak stal původní dres používaný od vzniku organizace až do roku 1996. Poprvé byl jako třetí dres použit 20. září 2008.

Doba bez play-off

Po dlouhých a neúspěšných jednáních s Dominikem Haškem o nové smlouvě v létě 2001, byl Hašek vyměněn do Detroit Red Wings. Bez něj a Mika Pecy se Sabres nedostali v roce 2002 do play-off. V létě 2002 byl vlastník John Rigas zadržen za vytunelování své firmy Adelphia a zatčen na 15 let. NHL se tak stala vlastníkem týmu, Rigasova rodina přesto zůstala na papíře vlastníkem. Skandál se stal pro ligu velmi ponižujícím. V této chvíli nikdo nechtěl koupit Sabres. Návštěvnost klesala a vypadalo to, že tým se buď přemístí nebo skončí. Hlavním kandidátem byl Mark Hamister, majitel týmu Arena Football League Buffalo Destroyers, který byl osobní volbou hlavního komisaře NHL Garyho Bettmana. Nicméně, časem vyšlo najevo, že Hamisterovy výdaje byly velmi nejisté a nezabezpečené. Navíc se vědělo, že poté, co koupil tým Arena Football League 2 v Daytonu, musel ho kvůli problémům s tamní vládou přemístit do Cincinnati. Také uvažoval o přemístění Destroyers, což se mu nakonec povedlo a Destroyers hráli v Columbusu. Pod tlakem fanoušků, kteří se báli, že Hamister tým přemístí, stát New York se rozhodl jeho nabídku jakýmsi způsobem zničit. Další skupina, která projevila zájem byla vedena Sherrym Bassinem, vlastníkem týmu OHL Erie Otters. Společně s ním tam byli Alain Maislin, magnát nákladní dopravy z Montrealu a Frank DuRoss, vlastník fotbalového týmu Rochester Raging Rhinos. Ted Nolan byl Bassinovým velkým přítelem a tak se objevily spekulace, že by se do týmu pod Bassinem vrátil. Nakonec se ale skupina rozpadla ještě než stačila poslat nabídku NHL.

2002-03 a noví vlastníci

Sabres začínali tuto sezonu jako majetek ligy a tak generální manažer Darcy Regier nemohl provézt mnoho změn které by vedly ke zlepšení kádru. Regier se tak rozhodl, že začně tým přestavovat a před uzávěrkou přestupů se začal zbavovat veteránů. Prvním byl dlouhodobý křídelník Rob Ray, který odešel do Ottawa Senators aby dostal poslední šanci na výhru Stanley Cupu, než v létě ukončil kariéru. Dále poslali Stu Barnese do Dallas Stars za mladého útočníka Michaela Ryana a výběr v draftu. Poslední výmena poslala Chrise Grattona do Phoenix Coyotes za Dannyho Briera a výběr v draftu. Výměna Barnese byla všeobecně očekávána, opět z důvodů, aby dostal šanci na Stanleyův pohár, sám Barnes ji ale nečekal. V Buffalu se stal velice populární a to s pomocí komentátora Ricka Jeannereta s gólovou hláškou „Stuuuuuu Barnes... top shelf where momma hides the cookies“ („pod víko, kde mamka schovala sušenky“). Barnes se poté, co se dozvěděl o přestupu psyhicky zhroutil před novináři se slovy, že chtěl v týmu zůstat. Po dvou nejasných sezonách byl tým prodán skupině vedené rochesterským miliardářem Tomem Golisanem a bývalým prezidentem Sabres Larrym Quinnem. Golisano si hned získal pozornost fanoušků snížením vstupného na zápasy Sabres.

2003-04

Tým se konečně vymanil z finančních potíží, přesto se nedokázal dostat do play-off. Debut si odbylo pár významných mladíků, jako třeba Danny Briere. Nejvýznamnějším momentem sezony byl Novoroční zápas proti Washington Capitals, ve kterém Maxim Afinogenov a Miroslav Šatan vstřelili oba hattrick a Sabres vyhráli 7:1.

2004-05

Tato sezona byla zrušena kvůli stávce, hráčská asociace se ale v létě 2005 dohodla a na tak se připravovalo na další sezonu. 19. ledna 2005 ztratili Sabres svou televizi. Staince Empire Sports Network, kterou stejně jako Sabres dříve vlastnila firma Adelphia a která vysílala zápasy Sabres byla zrušena a tak Adelphia prodala vysílací práva stanici Madison Square Garden Network, sídlící v New Yorku a již dříve vysílající zápasy New York Rangers, New York Islanders a New Jersey Devils. Vysílání zápasů Sabres je dostupné pouze v západním New Yorku.

Doba po stávce

2005-06

Sabres začali sezonu velice dobře a celou dobu se drželi blízko prvních míst. 3. dubna se poprvé dostali do play-off od roku 2001. Nakonec v základní části sezony vyhráli 53 zápasů, což bylo poprvé, kdy překonali hranici padesáti výher. A 25 výher na ledě soupeře byl nový rekord týmu. Navíc získali celkem 110 bodů, což znamenalo první více než stobodovou sezonu po třiadvaceti letech. Společně s Ottawa Senators a Carolina Hurricanes měli Sabres nejvíce výher ve Východní konferenci. Bohužel se ale pro play-off kvalifikovali na čtvrtém místě, to protože divizní titul vyhráli Senators. V prvním kole play-off vyřadili Philadelphia Flyers v šesti zápasech, ve dvou zápasech se jim dokonce povedlo vstřelit sedm či více gólů. V dalším kole přišli na řadu Senators, kteří postoupili z prvního místa a podlehli Sabres v pěti zápasech. Významným momentem byl závěr prvního zápasu, jehož skóre Tim Connolly vyrovnal až jedenáct sekund před koncem základní hrací doby. Buffalo nakonec díky gólu Chrise Druryho vyhrálo 7:6. Další dva zápasy se povedlo Sabres vyhrát v sérii v prodloužení, stejně jako rozhodující pátý zápas, kdy vstřelil v prodloužení gól v oslabení Jason Pominville. Ten poslal Sabres do finále Východní konference proti Hurricanes. Bylo to vůbec poprvé v historii NHL, kdy v prodloužení rozhodl o postupu gól v oslabení. I když Sabres postrádali své nejlepší obránce, Teppa Numminena, Dmitrije Kalinina a Henrika Tallindera a také svého nejlepšího přesilovkového střelce, Tima Connollyho, dokázali se vrátit z vedení Hurricanes 3:2 na zápasy do sedmého zápasu, když ten šestý vyhráli v prodloužení. V sedmém zápase postrádali i dalšího obránce, nejlepšího blokovače střel, Jaye McKeeho. Jochen Hecht zařídil Sabres vedení 2:1 čtyři sekundy před koncem druhé třetiny. Hurricanes ale nakonec vyhráli 4:2, vítězný gól vstřelil kapitán Rod Brind'Amour při trestu buffalského obránce Briana Campbella. Hurricanes nakonec porazili ve finále Edmonton Oilers a vyhráli Stanley Cup. Neočekávané úspěchy Sabres vyústili v Jack Adams Award pro kouče Lindyho Ruffa, který svého soka z Carolina Hurricanes, Petera Lavioletta porazil při hlasování 155:154, což bylo vůbec nejtěsnější vítězství této trofeje v historii. Po Nolanovi se tak Ruff stal druhým koučem Sabres, který byl vyhlášen nejlepším koučem sezony.

2006-07: Návrat k modré a zlaté

16. září 2006 Sabres ukázali světu své nové domácí a venkovní dresy s půlnoční modrou, kukuřičně zlatou, stříbrnou a bílou barvou a také třetí dres, což byl původní dres Sabres z let 1970-1996, na otevřeném tréninku v HSBC Areně. Nové logo, bizon, bylo přirovnáváno k vlasům Donalda Trumpa, pokémonovi Pikachu nebo ke křečkovi. Internetová petice proti logu získala třicet tisíc podpisů, i přesto nové dresy vedly tabulky prodejů různých obchodů. Stejně jako nové dresy Dallas Stars, Tampa Bay Lightning, New York Islanders a San Jose Sharks, měly i tyto číslo ve předu na prsou, které se v NHL objevilo poprvé od roku 1950. Na tréninkovém kempu byla vůbec nejdražší skupina hráčů v historii a to i přes odchody Jaye McKeeho, J. P. Dumonta a Mika Griera. 20. října se týmu povedlo zničit rekord z roku 1975, když si proti Carolina Hurricanes připsali dvanáctou výhru v řadě. Navíc se stali teprve druhým týmem v historii NHL, který začal sezonu desíti vítěznými zápasy. 28. října ukončili sérii vyhraných zápasů až po nájezdech Atlanta Thrashers. 5. listopadu porazili venku New York Rangers a připsali si nový rekord pro počet vyhraných venkovních zápasů v řadě na začátku sezony. Bylo to osm, nakonec číslo ještě zvyšili na deset. 18. listopadu byla série ukončena kvůli prohře v Ottawě. Utkání hvězd 2007, které se hrálo v Dallasu, vidělo také několik Sabres. Gólman Ryan Miller, obránce Brian Campbell a útočník Danny Briere byli fanoušky zvoleni jako hráči zahajovací formace za Východní konferenci, kterou trénoval trenér Sabres Lindy Ruff. Nakonec podlehli Západní konferenci 12:9. Thomas Vanek si zahrál Utkání mladých hvězd NHL. 22. února 2007, při zápase s Ottawa Senators, se strhla ohromná bitka, která vznikla kvůli nedovolenému hitu ottawského Chrise Neila na kapitána Sabres Chrise Druryho. Někteří hit považovali za úder zezadu nebo nedovolené bránění, nakonec ani rozhodčí, ani disciplinární komise se nerozhodli Neila potrestat. Po následujícím vhazování začala bitka. Adam Mair napadl Jasona Spezzu, Andrew Peters zase Danyho Heatleyho a brankáři Martin Biron a Ray Emery se také do sebe pustili. Zatím se strhla hádka mezi trenéry Lindym Ruffem a Bryanem Murraym. Bývalý bitkař Sabres a v této době expert stanice MSG Network, Rob Ray, stojící mezi oběma střídačkami zachytil Ruffova slova: „běžte po Petersovi, ale ne po mém kapitánovi“. Přes sto trestných minut museli rozhodčí udělit a Lindy Ruff, i když vykonal něco jako hokejovou spravedlnost, byl potrestán pokutou sto tisíc dolarů od vedení ligy. Fanoušci Sabres nabídli pomoc, že prý uspořádají sbírku na tu pokutu, Ruff jim ale poděkoval za pomoc a zaplatil ji sám. Drew Stafford nakonec vstřelil vítězný nájezd pro Sabres a Clarke MacArthur v zápase vstřelil svůj první gól v kariéře v NHL. Drury se vrátil na led o pár dní později. 30. března 2007 se podruhé v historii podařilo Sabres překonat hranici padesáti vítězných zápasů, když porazili New York Islanders 6:4. 5 gólů v zápase vstřelili při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě, 3 v přesilovkách zaznamenali Drury, Stafford a Dainius Zubrus, 2 v oslabení vstřelil Drury a Derek Roy. 3. dubna porazili Pittsburgh Penguins a zajistili si tak vítězství v Severvýchodní divizi. 7. dubna zdolali Washington Capitals a zajistili si tak Presidents' Trophy pro vítěze základní části, což se jim povedlo poprvé v historii a navíc vyrovnali týmový rekord pro počet bodů z roku 1975. 9. dubna vydala televizní stanice ESPN další číslo svého magazínu, ve kterém umístila Buffalo Sabres jako nejlepší tým z hlavních lig v Severní Americe. Ocenila dostupnost hráčů, levné vstupné a zajímavý herní styl a také to, že fanoušci vyprodali úplně všechny zápasy v sezoně 2006-07. Sabres se v play-off zbavili New York Islanders a New York Rangers a tak postoupili to konferenčního finále. 19. května je vyřadili Ottawa Senators, když Daniel Alfredsson v pordloužení rozhodl o osudu pátého zápasu.

2007-08

Na začátku července odešli z týmu dva volní hráči a altrernativní kapitáni, Danny Briere do Philadelphia Flyers a Chris Drury do New York Rangers. Málem ztratili také Thomase Vanka, kterému Edmonton Oilers nabízeli sedmiletou smlouvu na 50 milionů dolarů, ale nakonec se jim podařilo smlouvu s rakouským útočníkem podepsat. Potom se radši generální manažer Darcy Regier rozhodl, že začne podepisovat nastávající volné hráče už v základní části. To také udělal v polovině října 2007 s Jochenem Hechtem, který dostane 14,1 milionu dolarů ve čtyřech letech. Dlouhodobý spolukomentátor pro Sabres, Jim Lorentz, oznámil svůj odchod do důchodu v říjnu 2007. Po boku legendárního Ricka Jeannereta ho vystřídal bývalý spolukomentátor kultovního pořadu Hockey Night in Canada Harry Neale. Novoročním zápasem bylo v roce 2008 Winter Classic, které Sabres odehráli doma, na stadionu fotbalových Buffalo Bills, Ralph Wilson Stadium, proti Pittsburgh Penguins. Oficiálně se zápas jmenoval AMP Energy NHL Winter Classic, v Buffalu a okolí se mu ovšem říkalo „Ice Bowl“. Sabres prohráli 2:1 po nájezdech. Stejně jako ostatní týmy v NHL, i Sabres museli trochu předělat své dresy kvůli globálnímu přechodu ke značce Rbk Edge. Nešlo ale o víc, než přidání loga NHL k límci. Oficiálně neměli Sabres pro sezonu stanovený žádný třetí dres, na Winter Classic si ale oblékli původní dres ze sedmdesátých let. 3. dubna 2008 podlehli Montreal Canadiens a byli definitivně vyřazeni z boje o play-off. Stali se teprve třetím týmem v historii NHL, který nešel do play-off rok po vítězství Presidents' Trophy. Oba dva předchozí týmy ale hned v dalším roce vyhráli Stanley Cup.

2008-09

10. června 2008 oficiálně jmenovali Portland Pirates svou novou hlavní farmou v AHL, což skončilo devětadvacetiletou spolupráci s Rochester Americans, kteří jsou nyní farmou Florida Panthers. Sabres podepsali s Pirates smlouvu na dva roky s opcí na jeden rok. Sezonu volných hráčů Sabres začali poměrně tiše ale přeci jen podepsali brankáře Patricka Lalima. Dále vyměnili Steva Berniera do Vancouver Canucks za dva výběry v draftu a přidali do týmu Craiga Riveta za výběry v druhých kolech draftů 2009 a 2010. V následujícím měsící přidal Darcy Regier pár hráčů, kteří měli strávit nějaký ten čas v AHL, jako třeba Mathieu Darche. V srpnu ještě přidal Coltona Frettera a Colina Murphyho. Regier musel ale také podepsat smlouvy s několika svými hráči. Nejprve podepsal čtyřletou smlouvu Paul Gaustad, další na řadě byli Ryan Miller a Jason Pominville, kterým ještě rok zbýval a tak po podepsání pětiletého kontraktu vytrvají v týmu až do roku 2014. 4. srpna 2008 hokejový novinář americké sportovní televizní stanice ESPN, Terry Frei, napsal článek „Žebříček koučů NHL“, Lindyho Ruffa umístil do sekce „Elita“. 15. srpna téhož roku Sabres oznámili fanouškům, že jim brzy ukážou nový třetí dres, který obsahoval pár designových úprav, jinak to byla ta stejná verze původního dresu ze sedmdesátých, osmdesátých a poloviny devadesátých let. Fanoušci ho poprvé spatřili na otevřeném tréninku 20. září a viděli tak původní dres s prvky současného. Vyvolal u nich pozitivní reakce. Buffalo Memorial Auditorium mělo být v říjnu 2008 zničeno, protože v posledních dvanácti letech, kdy jej po odchodu Sabres nikdo nepoužíval, bylo už pouze historickou částí města. 8. října 2008 se Craig Rivet stal prvním samostatným kapitánem od odchodu Stu Barnese v roce 2003. 4. března 2009 přišla uzávěrka přestupů a manažer Regier byl velice aktivní. Nejprve podepsal smlouvu s Timem Connollym a to na 4,2 milionu dolarů za dva roky, poté vyměnil výběr ve čtvrtém kole draftu 2010 do Phoenix Coyotes za Mikaela Tellqvista, pak poslal druhý výběr v draftu 2009 do Toronto Maple Leafs za Dominica Moora a nakonec poslal Aleše Kotalíka do Edmonton Oilers za jiný výběr v druhém kole draftu 2009. 9. dubna 2009, i přes výhru, byli opět vyřazeni z bojů o play-off. New York Rangers totiž svůj zápas vyhráli a Montreal Canadiens si připsali bod za prohru po prodloužení a tak už je Sabres nemohli dohonit. A tak se stali prvním týmem v historii NHL, který po vítězství Presidents' Trophy dvakrát za sebou nepostoupil do play-off.

2009-10

Hned v první den otevření trhu s volnými hráči oznámil Darcy Regier podepsání smluv s obránci Stevem Montadorem na dva roky a Joem DiPentou na jeden rok. Také podpesal nové smlouvy s několika svými hráči. 20. července podepsal víceletou smlouvu s Andrejem Sekerou a jednoletý kontrakt s Clarkem MacArthurem. 11. srpna se po třech letech strávených v San Jose Sharks vrátil Mike Grier, který již prožil dvě sezony se Sabres. Na začátku sezony se pár koučů týmu, manažer Darcy Regier a také několik televizních hlasatelů vypravilo na tour po jiných městech Spojených států. Konkrétně navštívili Tampu, Washington, Raleigh a Atlantu, kde žije mnoho fanoušků Sabres, lidí ze západního New Yorku. 1. ledna 2010 se stali Sabres prvním týmem od roku 2006, který dokázal vyhrát více zápasů za sebou ve kterých prohrávali o tři nebo více gólů. Nejprve porazili Pittsburgh Penguins 4:3 a poté přidali vítězství proti Atlanta Thrashers, 4:3 v prodloužení. 3. března 2010 přišla na řadu uzávěrka přestupů, Sabres poslali nejprve Nathana Paetsche a výběr v druhém kole draftu do Columbus Blue Jackets za Raffiho Torrese a poté poslali Clarka MacArthura do Atlanta Thrashers za výběr v třetím a čtvrtém kole draftu. 27. března se poprvé od roku 2007 dostali do play-off když přejeli Tampa Bay Lightning 7:1. 6. dubna porazili New York Rangers a zajistili si tak vítězství v Severovýchodní divizi. 26. dubna byli v šesti zápasech vyřazeni v prvním kole z play-off týmem Boston Bruins.

2010-11

Na začátku trhu s volnými hráči Sabres hned přišli o své dva eltiní obránce, Toni Lydman odešel do Anaheim Ducks a Henrik Tallinder vyztužil defenzivu New Jersey Devils. Místo nich přišel z Pittsburgh Penguins Jordan Leopold, který s týmem uzavřel tříletou smlouvu. Regier dále podepsal smlouvu s náhradním brankářem Patrickem Lalimem na jeden rok a také přivedl z New Jersey defenzivního útočníka Roba Niedermayera. 29. ledna 2011 uzavřeli Tom Golisano a Terry Pegula dohodu o prodeji týmu za částku 189 milionů dolarů. Tento prodej následně schválila liga 18. února. Během uzávěrky přestupů nejprve Sabres přišli o Craiga Riveta, kterého si z listiny nechráněných hráčů vybral Columbus Blue Jackets a poté získal Brada Boyese z týmu St. Louis Blues za právo volby ve druhém kole draftu v roce 2011.

Média

Televizní vysílání zajišťuje Madison Square Garden Network, komentátory jsou Rick Jeanneret a Harry Neale. Bývalý bitkař Rob Ray je expertem ve studiu a také reportérem mezi střídačkami týmů.

Současý kádr

Brankáři
# Jméno Lapačka V týmu od Místo narození
1 Jhonas Enroth L 2006 Stockholm, Švédsko
30 Ryan Miller L 1999 East Lansing, Michigan, USA
40 Patrick Lalime L 2008 Saint-Bonaventure, Quebec, Kanada
<center>Obránci
# Jméno Hokejka V týmu od Místo narození
3 Jordan Leopold L 2010 Golden Valley, Minnesota, Spojené státy americké
4 Steve Montador P 2009 Vancouver, Britská Kolumbie, Kanada
6 Mike Weber L 2007 Pittsburgh, Pensylvánie, Spojené státy americké
27 Shaone Morrisonn L 2010 Vancouver, Britská Kolumbie, Kanada
34 Chris Butler L 2005 St. Louis, Missouri, Spojené státy americké
44 Andrej Sekera L 2004 Bojnice, Československo
57 Tyler Myers P 2008 Katy, Texas, Spojené státy americké
<center>Útočníci
# Jméno Pozice Hokejka V týmu od Místo narození
8 Cody McCormick C P 2009 London, Ontario, Kanada
9 Derek Roy A C L 2001 Ottawa, Ontario, Kanada
19 Tim Connolly C P 2001 Syracuse, New York, Spojené státy americké
20 Rob Niedermayer C L 2010 Cassiar, Britská Kolumbie, Kanada
21 Drew Stafford PK P 2004 Milwaukee, Wisconsin, Spojené státy americké
22 Brad Boyes C P 2011 Missisauga, Ontario, Kanada
25 Mike Grier PK P 2009 Detroit, Michigan, Spojené státy americké
26 Thomas Vanek A LK P 2003 Baden, Rakousko
28 Paul Gaustad A C/LK L 2000 Fargo, Severní Dakota, Spojené státy americké
29 Jason Pominville A PK L 2001 Repentigny, Quebec, Kanada
36 Patrick Kaleta PK P 2004 Buffalo, New York, Spojené státy americké
42 Nathan Gerbe C L 2005 Oxford, Michigan, Spojené státy americké
55 Jochen Hecht A LK L 2002 Mannheim, NSR
63 Tyler Ennis LK L 2008 Edmonton, Alberta, Kanada

Ocenění členové organizace

Členové Hokejové síně slávy

Hráči

Management

 • Punch Imlach, trenér/GM, 1970-78, uveden v roce 1984
 • Scotty Bowman, trenér/GM, 1980-87, uveden v roce 1991
 • Seymour H. Knox III., vlastník/spoluzakladatel, 1970-96, uveden v roce 1993
 • Roger Neilson, asistent trenéra/trenér, 1979-81, uveden v roce 2002

Hlasatelé

 • Ted Darling, 1970-92, uvedem v roce 1994

Vyřazená čísla

 • 2 - Tim Horton, O, 1972-74, vyřazeno v roce 1996
 • 7 - Richard Martin, LK, 1971-81, vyřazeno v roce 1995
 • 11 - Gilbert Perreault, C, 1970-87, vyřazeno v roce 1990
 • 14 - Rene Robert, PK, 1972-79, vyřazeno v roce 1995
 • 16 - Pat LaFontaine, C, 1991-97, vyřazeno v roce 2006
 • 18 - Danny Gare, PK, 1974-81, vyřazeno v roce 2005
 • 99 - Wayne Gretzky, C, vyřazeno pro celou ligu v roce 2000
 • SHK III a NRK - bannery pro zakladatele týmu Seymoura H. Knoxe III. a Northrupa R. Knoxe
Soubor:RyanMiller2010WinterOlympics2.jpg
Ryan Miller v dresu USA na Olympijských hrách ve Vancouveru 2010

Trofeje a ocenění

Týmové

Počet Roky
Stanley Cup
0
President's Trophy
1 2007
Prince of Wales Trophy
3 1975, 1980, 1999

Individuální

Počet Hráč Roky
Bill Masterton Memorial Trophy (Cena za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji)
1 Don Luce 1974/1975
1 Pat LaFontaine 1994/1995
Calder Memorial Trophy (Nejlepší nováček NHL)
1 Gilbert Perreault 1970/1971
1 Tom Barrasso 1983/1984
1 Tyler Myers 2009/2010
Frank J. Selke Trophy (Nejlépe bránící útočník NHL)
1 Craig Ramsay 1984/1985
1 Michael Peca 1996/1997
Hart Memorial Trophy (Nejužitečnější hráč NHL)
2 Dominik Hašek 1996/1997, 1997/1998
Jack Adams Award (Nejlepší trenér NHL)
1 Ted Nolan 1996/1997
1 Lindy Ruff 2005/2006
King Clancy Memorial Trophy (Cena za humanitární a charitativní činnost)
1 Rob Ray 1998/1999
Lady Byng Memorial Trophy (Nejslušnější hráč)
1 Gilbert Perreault 1972/1973
Ted Lindsay Award (Nejužitečnější hráč pro mužstvo dle hlasování hráčů)
2 Dominik Hašek 1996/1997, 1997/1998
Lester Patrick Trophy (Osobnost, která přispěla k rozvoji hokeje v USA)
1 Pat LaFontaine 1996/1997
1 Scotty Bowman 2000/2001
Vezina Trophy (Nejlepší brankář NHL)
1 Don Edwards
Bob Sauve
1979/1980
1 Tom Barrasso 1983/1984
6 Dominik Hašek 1993/1994, 1994/1995, 1996/1997, 1997/1998, 1998/1999, 2000/2001
1 Ryan Miller 2009/2010
NHL Plus/Minus Award (Nejlepší hráč ve statistice +/-)
1 Thomas Vanek 2006/2007
William M. Jennings Trophy (Brankáři týmu, který dosáhl v sezóně NHL nejméně gólů)
1 Tom Barrasso
Bob Sauve
1984/1985
1 Dominik Hašek
Grant Fuhr
1993/1994
1 Dominik Hašek 2000/2001

Kapitáni týmu

Nejlepší hráči týmu

Poznámka: Pos = Pozice; GP = Odehrané zápasy; G = Góly; A = Asistence; Pts = Body; P/G = Bodů na zápas; * = současný hráč Sabres

Kanadské bodováníGólyAsistence
Hráč Pos GP G A Pts P/G
Gilbert Perreault C 1191 512 814 1326 1.11
Dave Andreychuk LW 837 368 436 804 0.96
Rick Martin LW 681 382 313 695 1.02
Craig Ramsay LW 1070 252 420 672 0.63
Phil Housley D 608 178 380 558 0.92
Rene Robert RW 524 222 330 552 1.05
Don Luce C 766 216 311 527 0.69
Mike Foligno RW 664 247 264 511 0.79
Danny Gare RW 503 267 233 500 0.99
Miroslav Šatan RW 578 224 232 456 0.79
Hráč Pos G
Gilbert Perreault C 512
Rick Martin LW 382
Dave Andreychuk LW 368
Danny Gare RW 267
Craig Ramsay LW 252
Mike Foligno RW 247
Miroslav Šatan LW 224
Rene Robert C 222
Don Luce C 216
Alexander Mogilny RW 211
Hráč Pos A
Gilbert Perreault C 814
Dave Andreychuk LW 436
Craig Ramsay LW 420
Phil Housley D 380
Rene Robert C 330
Rick Martin LW 313
Don Luce C 310
Dale Hawerchuk C 275
Mike Foligno RW 264
Mike Ramsey D 256

Hokejisté Československa / Česka a Slovenska v dresu Buffalo Sabres

Hráč Sezona Místo narození
Jan Ludvig 1987-1989 Liberec
Jiří Šejba 1990-1991 Pardubice
Petr Svoboda 1991-1995 Most
Dominik Hašek 1992-2001 Pardubice
Richard Šmehlík 1992-2002 Ostrava
Michal Grošek 2000-2004 Vyškov
Václav Varaďa 1995-2003 Vsetín
Miroslav Šatan 1996-2004 Topoľčany (Slovensko)
David Moravec 1999-2000 Opava
Aleš Kotalík 2001-2009 Jindřichův Hradec
Jaroslav Kristek 2002-2003 Zlín
Radoslav Hecl 2002-2003 Partizánske (Slovensko)
Milan Bartovič 2002-2004 Trenčín (Slovensko)
Jiří Novotný 2005-2007 Pelhřimov
Jaroslav Špaček 2006-2009 Rokycany
Andrej Sekera 2006-2011 Bojnice (Slovensko)

Zdroj

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Buffalo Sabres
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Buffalo Sabres