Claudio Abbado

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Claudio Abbado (* 26. června 1933, Milán, Itálie) je italský dirigent.

Život

Je synem houslového pedagoga Michelangela Abbada. Studoval hru na klavír a skladbu v Miláně a ve Vídni, dirigování studoval u Hanse Swarowského. Řídil nejprve milánský komorní orchestr, vedený jeho otcem. V roce 1963 zvítězil spolu se Zdeňkem Košlerem v newyorkské soutěži o cenu Dmitrie Mitropoulose, čímž začala jeho velká mezinárodní kariéra.

Roku 1966 vystoupil poprvé na Pražském jaru a řídil zde československou premiéru Nonovy kantáty Il canto sospeso. Se skupinou uměleckých přátel (Luigi Nono, Maurizio Pollini aj.) usilovali v Itálii o zpřístupnění klasické hudby dělnickým vrstvám. V průmyslové oblasti Reggio Emilia pro ně pořádal koncerty s diskusemi apod.

V roce 1971 se stal hlavním dirigentem Vídeňských filharmoniků, od 1968 do roku 1986 byl uměleckým ředitelem v milánské Scale. Roku 1978 se stal také šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru.

V letech 19892002 byl šéfdirigentem Berlínských filharmoniků. V roce 2003 znovuzaložil Luzern Festival Orchestra, v jehož čele stojí dodnes. Kromě tohoto orchestru založil v roce 1978 das European Community Youth Orchestra, v roce 1986 Das Gustav Mahler Jugendorchester a v roce 2004 Das Orchestra Mozart.

Patří k nejvýznamnějším hudebním osobnostem historie i současnosti. Jeho přínos pro klasickou hudbu, hudební vzdělávání i zapojení hudby do běžného života je nedocenitelný.

Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace