Houston

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Houston je nejlidnatější město státu Texas a čtvrté nejlidnatější město Spojených států amerických. Podle sčítání lidu žijí v Houstonu přibližně dva miliony lidí, přičemž celá metropolitní oblast má okolo 5,3 milionu obyvatel, což jí řadí na sedmou největší aglomeraci v USA. Město zabírá přes 1 600 km2.

Houstonu se přezdívá „Space city“, neboť v něm sídlí Lyndon B. Johnson Space Center, odkud jsou řízeny vesmírné lety amerických raketoplánů. Město se dále specializuje na výrobu zařízení k těžbě ropy. Přístav v Houstonu je desátým největším přístavem na světě. Ve městě sídlí i firma Texas Medical Center, která je největší zdravotnickou firmou na světě.

Obsah

Založení města

V roce 1836 zakoupili John Kirby Allen a Augustus Chapman Allen pozemky o celkové výměře 27 km2 za cenu $9 428. Allenův bratr pak pojmenoval založené město po Samu Houstonovi.

Ekonomika

V roce 2001 se Houston umístil jako první v Texasu a jako třetí v USA v kategorii „Nejlepší místo pro obchod a zaměstnání“.[1] Nejvíce se zde daří petrochemickému průmyslu. V Houstonu se nachází velký a důležitý přístav Port of Houston, který je desátý největší na světě.

Demografie

Podle sčítání z roku 2006 zde žilo 2 144 491 obyvatel.[2]

Rasové složení:

Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 37,4% populace.

Doprava

Veřejná doprava

Veřejnou dopravu poskytuje METRO (Metropolitan Transit Authority of Harris County) v celém okresu ve formě autobusů a jedné linky rychlodrážní tramvaje. Obyvatelé Houstonu však dávají přednost autům, díky skvělému systému dálnic a silnic. Houston byl do 1. ledna roku 2004 největší americké město bez městské kolejové dopravy. V letech 2003-2004 proběhla stavba červené tramvajové linky. Tyto tramvaje jsou sice jedny z nejmodernějších v USA, avšak velmi poruchové.

Architektura

Městská silueta Houstonu je hodnocena jako čtvrtá nejpůsobivější ve Spojených státech. Co se týče výšky, je panorama Houstonu na třetím místě v USA (po New Yorku a Chicagu) a ve světě mezi 10 nejlepšími. Houston má systém průchodů a nadzemních tunelů spojujících budovy v Downtownu. Nejvyšší mrakodrap v Houstonu, JPMorgan Chase Tower (dříve Texas Commerce Tower), má 75 pater a je vysoký 305 metrů. Zároveň je to nejvyšší budova v Texasu, devátá nejvyšší ve Spojených státech a 29. nejvyšší na světě. Řídí jí Biscits

Kultura

Od letu Apolla 13, jehož posádka uvedla hlášení o nehodě větou "Houstone, máme problém" (ang. "Houston, we have a problem"), se tato věta stala obecně synonymem pro ohlášení závažného problému. (V Hustonu se nachází americké středisko řízení pro pilotované vesmírné lety Mission Control Center).

Sport

Fotogalerie

Související články

Poznámky

  1. Zdroj: http://www.forbes.com/2006/05/03/06bestplaces_best-places-for-business_land.html
  2. Podle: United States Census Bureau, sčítání z roku 2006
  3. Běloši tvořili 49,3% populace, z toho nehispánští běloši tvořili 30,8% obyvatelstva. Zbytek (18,5%) jsou běloši hispánského původu.
  4. Major League Soccer - Nejlepší americká fotbalová liga

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Houston
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace