Informační technologie

Z Multimediaexpo.cz

Informační technologie (anglicky information technology, zkratka IT) je věda, která se zabývá způsobem, jakým fungují počítače, respektive jakým způsobem funguje jejich hmotná část, tedy hardware. Zároveň je to také souhrnné označení pro tyto technologie.

Charakteristika

Informační technologií je každý elektronický přístroj schopný zpracovávat nějaké informace (neboli provádět algoritmus), tedy přijmout nějaká vstupní data, samostatně s nimi provést nějaké operace a vydat příslušná data výstupní (popřípadě část této technologie). Obor informační technologie hledá nejefektivnější řešení, jak tyto technologie vytvořit, sestavit, propojit, zdokonalit, vynalézají nové a vytvářejí programy, které zajistí komunikaci s dalšími programy, které bude používat uživatel přístroje (aplikacemi nebo softwarem). Lidé, kteří pracují v oboru nebo se zajímají o obor informačních technologií se však zkráceně nazývají informatici stejně jako lidé, kteří se zabývají zpracováním informací, což vede k záměnám a zmatkům v pojmech informatika a informační technologie (IT), ačkoli má každý jinou náplň.

Terminologie

Informatika má stejný význam jako v češtině nebo slovenštině například ve francouzštině (informatique) a němčině (Informatik). V angličtině se jednotlivé součásti odlišují:

Informatika – anglicky information science
Informatika se zabývá zpracováním informací nejen na počítačích.
Informatika (počítačová věda) – anglicky computer science
Informatika (počítačová věda) studuje výpočetní a informační procesy z hlediska hardware i software se nazývá v češtině též zkráceně informatika, avšak správněji počítačová věda.
Informační technologie (IT) – anglicky information technology
Informační technologie studují vše, co se týká fungování počítačů po technické stránce. Název je odvozen od slova informace, jelikož počítače nepracují s ničím jiným, než s daty (informacemi).
Teorie informací – anglicky information theory
Teorie informací je věda spojující aplikovanou matematiku a elektrotechniku za účelem kvantitativního vyjádření informace. Zabývá se bezeztrátovou kompresí (např. ZIP), ztrátovou kompresí (např. MP3), kapacitou přenosového kanálu (např. DSL).

Související články