Jessica Alba

Z Multimediaexpo.cz

Jessica Marie Alba (2014)
Jessica Marie Alba (2010)
Jessica Alba (2007)
Jessica Alba (2007)

Jessica Marie Alba (* 28. dubna 1981, Pomona, Kalifornie) je americká herečka, českému publiku známá především rolí Mayi v seriálu Delfín Flip (Flipper), hlavní rolí v cyberpunkovém sci-fi seriálu Jamese Camerona a Charlese H. Egleea Temný Anděl (Dark Angel), z posledních jako představitelka Nancy Callahan ve filmu Město hříchu (Sin City) nebo ve filmové adaptaci komixu Fantastická čtyřka (Fantastic Four), kde si zahrála Neviditelnou ženu (Invisible Woman).

Obsah

Biografie

Dětství

Jessica Marie Alba se narodila Markovi Alba, který je mexického a španělského původu a Cathy Jensen, která má dánské a francozsko-kanadské předky. Alba vyrůstala spolu se svým asi o rok mladším bratrem Joshuou Alba. Kariéra jejího otce v US Air Force si však vyžádala své a rodina se často stěhovala. Nejprve do Biloxi ve státě Mississippi a později do Del Rio v Texasu. Alba měla v mládí poměrně časté zdravotní obtíže. Dvakrát jí selhaly plíce, trpěla záněty plic 4-5 krát ročně, trpěla na astma, měla zánět slepého střeva a cystu na mandlích. Poté co rodina přestala cestovat a v jejích devíti letech se znovu usadili v Kalifornii, problémy ustaly.

Zájem o herectví Jessica Alba projevila už v pěti letech, od dvanácti pak začala chodit na své první lekce herectví. O devět měsíců později již měla podepsánu smlouvu s agentem. Vystudovala střední školu ukončenou v 16 letech maturitou.

Kariéra

Alba se na filmové scéně měla poprvé objevit v původně malé roli v komedii Všechno je dovoleno (Camp Nowhere) roku 1994. Zamýšlená dvoutýdenní účast na natáčení se však nakonec protáhla na dva měsíce, když jedna z hlavních představitelek filmu od smlouvy odstoupila a Alba dostala její roli. Jessica s úsměvem připouští, že to nebyl nějaký její fenomenální talent nebo kouzlo, které přiměly režiséra obsadit ji do této role. Byly to její vlasy, které jí dávaly originalitu.

Mladá Alba natočila také televizní reklamy pro Nintendo a J.C. Penney a účinkovala v několika nezávislých filmech. Objevila se v malé roli mladého snoba ve třech epizodách komediálního seriálu Tajuplný svět Alex Mackové (The Secret World of Alex Mack). V letech 1995 - 1996 si zahrála Mayu v prvních dvou sériích u nás – zejména mladšími diváky – známého Delfína Flipa (Flipper). Pod dohledem své matky se Alba učila plavat dříve, než vůbec uměla chodit. Má také potápěčskou licenci (PADI) což jí umožnilo užívat si s delfíny, když v Austrálii natáčela první sérii.

V roce 1996 se objevila ve filmu Venus Rising jako mladá Eva. Téhož roku měla malou roli Marii v jedné epizodě známého seriálu Nemocnice Chicago Hope. Hostovala také v epizodě Too Soon for Jeff v rámci projektu The ABC Afterschool Specials. O rok později je hostem v Kanadské talk show ‚Dini Petty Show‘, kde hovoří o své dosavadní herecké kariéře a roli v seriálu Delfín Flip. Roku 1998 Alba pokračuje v seriálových rolích hostováním v epizodě The Next Wave v seriálu Loď lásky (Love Boat), kde si zahrála dívku zamilovanou do kapitánova mladého syna, hrála ve dvou epizodách Beverly Hills 90210 (Fox) jako Leanne nebo v seriálu Brooklyn South (CBS) jako Melissa. Kromě hostování v seriálech také tehdy účinkovala ve filmu P.U.N.K.S., který byl uveden začátkem roku 1999.

Roku 1999 se také již objevila v mnoha časopisech a začala získávat lepší obsazení ve filmech. V romantické komedii Nepolíbená (Never Been Kissed), si zahrála menší roli Kirsten Liosis po boku Drew Barrymore. Film byl uveden na jaře. Větší role pak přišla v podobě Molly v hororu Ruka zabiják (Idle Hands). Její herecké výkony v těchto dvou filmech způsobily rozrušení v zábavním průmyslu a Alba vzbudila větší pozornost médií než dříve. Téhož roku dostala také hlavní roli Chloe v thrilleru Paranoia (Paranoid), který byl uveden o rok později.

Zásadní zlom v herecké kariéře Jessicy Alby přišel nepochybně roku 2000 s hlavní rolí v úspěšném sci-fi seriálu Temný Anděl (Dark Angel). Alba vyhrála konkurz, byla vybrána z asi 1200 kandidátů na hlavní postavu seriálu, geneticky upraveného super-vojáka Max Guevara, která prchá před vlastním osudem. Seriál TV stanice Fox z post-katastrofického cyberpunkového prostředí, v režii známého Jamese Camerona, trhal divácké rekordy – v průměru 10,4 milionů diváků na epizodu. Po pouhých dvou sériích však byl ukončen a příběh zůstal otevřen.

Po úspěchu Temného Anděla se již Alba objevuje převážně v hlavních rolích. V roce 2002 natáčela romantický film Se slovníkem v posteli (The Sleeping Dictionary) (uveden následující rok), kde si zahrála půvabnou Selimu. Děj je zasazen do roku 1930 do tropického prostředí deštného pralesa v Malajsii, v britské kolonii Sarawak a pojednává o zakázané lásce Selimy a britského vojáka Johna Truscotta. O rok později (2003) hraje v tanečním filmu Honey barmanku Honey Daniels, která žije hip-hopem, díky němuž záhy pocítí slávu následovanou střetnutím s realitou. V roce 2004 se podílela malou rolí na hororu A Dream of Color in Black and White a téhož roku začala na Bahamách natáčet film Do hlubiny (Into the Blue), kde hraje jednu z hlavních postav – Sam. Skupinka přátel se zde při honbě za zapomenutými poklady oceánu dostane do konfliktu s drogovými dealery. Film byl uveden v roce 2005.

Rok 2005 v kariéře Jessicy Alby byl ve znamení filmových adaptací komixových předloh. Nejdříve to byl do té doby nevídaný počin, známé Město hříchu (Sin City) se zajímavým hereckým obsazením, podle předlohy původního komixu, kde Alba hrála jedinou světlejší roli v celém filmu, barovou tanečnici Nancy Callahan. Film byl režírován hvězdnou trojicí: Robert Rodriguez, Frank Miller a Quentin Tarantino. Dalším filmovým ztvárněním komixu byla taktéž známá Fantastická čtyřka (Fantastic Four), kde si Alba zahrála jednu z postav klíčové čtveřice, vědkyni Susan Storm, po získání zvláštních schopností pak takzvanou Neviditelnou ženu (Invisible Woman).

V roce 2006 Jessica Alba dokončila práci na filmech Awake (jako Sam) a Good Luck Chuck (jako Cam Wexler). Natáčela také pokračování filmové adaptace komixu Fantastická čtyřka s názvem Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer, kde pokračuje ve své roli Susan Storm (Neviditelné ženy). Komedie Bill, (kde hraje Lucy) je v postprodukci, stejně tak The Ten (kde se ukáže jako Liz). V průběhu roku 2007 natáčela remake původního hongkongského snímku, thriller Oko (The Eye), kde hraje slepou dívku Allison, která podstoupí operaci rohovky s následky, které ji umožní vidět nepředstavitelné jevy. Jessica Alba tady pracovala po boku Toma Cruise, který je také producentem filmu. V přípravě je pokračování filmového zpracování komixu Město hříchu, Sin City 2, kde se Alba opět představí jako Nancy Callahan, jeho uvedení je nyní plánováno až na rok 2009. Nejaktuálnější zprávou je zahájení natáčení komedie Love Guru v srpnu 2007. Jessica Alba ztvární postavu Jane Bullard, film má být uveden v roce 2008.

Přehled základních údajů

Tělo:

  • Barva vlasů: světle hnědá
  • Oči: hnědé
  • Výška: 169 cm (5' 6½")
  • Váha: okolo 57 kg
  • Míry: 86-63-86 (z interview pro magazín Rolling Stone)
  • Tetování: na šíji květina a slunéčko sedmitečné (jako matka a teta), dále na zápěstí a na pozadí
  • Piercing: v pupíku

Rodina:

  • Otec: Mark Alba
  • Matka: Cathy Alba
  • Sourozenci: bratr Joshua Alba

Z osobního života

Kromě zdravotních potíží v dětství, prodělala v roce 2001 onemocnění ledvin. Kolem tohoto roku si přivodila také údajnou anorexii. Trpí tzv. ‚nemocí‘ z pohybu (kinetózou), která se projevila až po dětství.

Již od 12 let si připravovala vlastní nízkotučná jídla, protože rodiče byli vždy obézní. Dnes také pravidelně cvičí.

Kromě, v biografii zmíněné, zálibě v potápění velice ráda hraje golf, má v oblibě americký fotbal a chodí na basketbalové zápasy týmu L.A. Lakers.

První, zhruba dvouletou vážnou známostí Jessicy Alby byl její seriálový partner z Temného anděla Michael Weatherly. Poté měla velmi krátkou známost s modelem Jeanem Paulem a spekulovalo se také o vztahu s baseballovým hráčem Derekem Jeterem. Současným přítelem Jessicy Alby je však producent Cash Warren, se kterým se seznámila na natáčení Fatastické čtyřky, kde pracoval jako asistent režiséra.

Nechala se slyšet, že touží mít hodně dětí, sama má 15 mladších bratranců a sestřenic, se kterými ráda tráví volný čas.

Jessica Alba vyrůstala v křesťanském prostředí, kde však příliš neobstála kvůli svému přirozenému půvabu, který jí byl (podle jejích slov) mnoha lidmi vyčítán:

citace: „One of the reasons why I chose not to be a devout Christian is because a lot of people gave me a lot of grief for just being a woman and made me feel ashamed for having a body because it tempted men. I didn't understand what that meant because I was like, ‚God created this…‘ That was a hard time in my life.“

Díky její přirozené kráse se nevyhnula také nabídkám na nahé filmové scény, které však odmítla:

citace: „I don't do nudity, I just don't. Maybe that makes me a bad actress. Maybe I won't get hired in some things. But I have too much anxiety.”

Alba měla také spor s časopisem Playboy, který umístil její fotografii na titulní stranu bez jejího svolení. Dohodla se na vyrovnání ve formě nespecifikované finanční částky, kterou časopis poukázal na konto jedné z nadací, kterou Alba podporuje.

V prosinci 2007 oznámila Jessica těhotenství. Dítě čeká se svým dlouholetým přítelem a narodit by se mělo na přelomu jara a léta 2008.

Filmografie

Rok Snímek Role Poznámky
2009 Sin City 2 Nancy Callahan v přípravě
2008 Oko (The Eye) Allison dokončen
Love Guru Jane Bullard natáčí se
2007 Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer Susan Storm / Neviditelná žena
The Ten Liz dokončen
Bill Lucy dokončen
Good Luck Chuck Cam Wexler
Awake Sam dokončen
2005 Fantastická čtyřka (Fantastic Four) Susan Storm / Neviditelná žena
Město hříchu (Sin City) Nancy Callahan
Do hlubiny (Into the Blue) Sam
2004 A Dream of Color in Black and White experiment zombie č4
2003 Honey Honey Daniels
Se slovníkem v posteli (The Sleeping Dictionary) Selima
2000–2002 Temný anděl (Dark Angel) Max Guevara / X5-452 TV seriál
2000 Paranoia (Paranoid) Chloe
1999 Ruka zabiják (Idle Hands) Molly
Nepolíbená (Never Been Kissed) Kirsten Liosis
P.U.N.K.S. Samantha Swoboda
1996 Venus Rising mladá Eva
1995–1996 Delfín Flip (Flipper) Maya TV seriál
1994 Všechno je dovoleno (Camp Nowhere) Gail

Jessica Alba má také poměrně bohatou televizní kariéru ve formě účinkování v různých TV show (The Tonight Show with Jay Leno, MTV Trippin, …) moderovaní udělování cen (různé ročníky Teen Choice Awards, MTV Movie Awards, …) atp.

Velká Galerie

YouTube

Jessica Alba on How to Start Living Your Damn Life
Strange Things About Jessica Alba's Marriage


Poznámky

V biografii zmíněný seriál Temný Anděl (Dark Angel) se dočkal knižního zpracování v podání trilogie Maxe Allana Collinse. Knihy se zaměřují dokonce na události před vlastním dějem seriálu a poslední díl se pokouší o alternativní konec, který seriálu samotnému schází. Tituly nesou tyto názvy: Temný Anděl: Před úsvitem, Temný Anděl: Hra o kůži a předpokládaný český název poslední knihy je Temný Anděl: Po setmění, tento díl však dosud nemá český překlad.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jessica Alba
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jessica Alba