Kontinentální liga ledního hokeje

Z Multimediaexpo.cz

Kontinentální hokejová liga (KHL, rusky: Континентальная Хоккейная Лига) je nadnárodní profesionální hokejová liga. Byla založena v roce 2008 a navazuje na svého předchůdce, ruskou superligu. V současnosti je odborníky považována po NHL za druhou nejlepší hokejovou ligu na světě.

KHL je složena z 24 klubů (z Ruska 21, z Kazachstánu, Běloruska a Lotyšska po jednom). V play-off hraje prvních osm klubů z každé konference, na konci vítězové konferencí hrají o Gagarinův pohár. Velkou většinu tvoří v KHL ruští hráči, ale hrají v ní i hráči z Evropy a ze Severní Ameriky. Nejstarší hokejové kluby v ruském hokeji jsou CSKA Moskva, Spartak Moskva, Dynamo Moskva a SKA Petrohrad, které byly založeny již v roce 1946. V premiérové sezóně triumfoval ve finále Ak Bars Kazaň nad Lokomotiv Jaroslavl symbolicky v den letu Jurije Gagarina do vesmíru. Přesně 12. dubna zvedl poprvé v historii Alexej Morozov Gagarinův pohár. Tento rok se zcela změnila struktura ligy. Kluby jsou ve 4 divizích rozdělených podle geografické polohy a vznikly dvě konference - východní a západní. Tento rok se utkají ve finále vítězové konferencí.

Obsah

Hráči

V ruských klubech KHL může hrát jen pět zahraničních hráčů, což znamená, že v základní sestavě může nastoupit pouze 5 hráčů, kteří nemají ruské občanství. V posledních dvou letech vede KHL spor s NHL ohledně hráčů, kteří nedovoleně odejdou buď z KHL nebo z NHL. Asi nejznámějším hráčem, kterého se tento spor týká je Alexander Radulov, který utekl ze zámořského Nashvillu Predators do ruské Ufy.

Nejlepší hráči 1. ročníku

Minulý rok vyhrál kanadské bodování útočník Atlantu Mytišči Sergej Mozjakin, který nasbíral 76 bodů v 56 zápasech za 34 gólů a 42 asistencí. Nejlepší střelec minulé sezóny byl český útočník Metellurgu Magnitogorsk Jan Marek s 35 brankami. Nejlepšími brankáři podle počtu výher byly Georgij Gelašvili (30), Alexander Jeremenko (27), Konstantin Barulin (24), Ray Emery, Martin Prusek a Vitalij Jeremejev (22).

Sezónní struktura

Každý klub musí odehrát 56 zápasů, z toho čtyři s kluby z divize a po dva zápasy s kluby mimo divize. Do play-off postoupí 8 klubů z východní a ze západní konference, první klub jednotlivé divize je nasazen přímo. Vítězové konferencí se utkají ve finále, kde hrají o Gagarinův pohár. V play-off se bude hrát na čtyři vítězné zápasy. Kluby, které nepostoupí do play-off, budou hrát turnaj, ve kterém vítěz bude mít právo prvního místa v draftu.

Současné týmy

V 2. sezóně byl tým Chimik Voskresensk nahrazen týmem Avtomobilist Jekaterinburg.

Sezóna 2008/09

Premiérová sezóna KHL začala 2. září 2008. Vítězem základní části se stal Salavat Julajev Ufa s 129 body z 56 zápasů. Nejlepším hráčem základní části byl Sergej Mozjakin se 76 body za 34 branek a 42 asistencí. V play-off bylo velkým překvapením vyřazení Ufy týmem Avangard Omsk, který skočil na 16. místě v základní části. Gagarinův pohár vyhrál AK Bars Kazaň, když v dramatickém finále porazil Lokomotiv Jaroslavl 4:3 na zápasy.

Trofeje a ocenění

Gagarinův pohár získal AK Bars Kazaň, nejlepším hráčem základní části byl Denis Zaripov, nejlepším hráčem play-off byl kapitán AK Bars Kazaň Alexej Morozov. Čerepanovovu trofej (nováček roku) získal Ilja Proskurjakov.