Black-Friday-2021-11-Encyklopedie.png

Čeljabinsk

Z Multimediaexpo.cz


Čeljabinsk (rusky Челя́бинск) je město v Ruské federaci, na východním úpatí pohoří Ural. Má 1,092 milionu obyvatel (9. místo v Rusku) a je administrativním centrem Čeljabinské oblasti. Prochází tudy jižní větev transsibiřské magistrály (MoskvaVladivostok); město je důležitou železniční křižovatkou. Od roku 1943 zde sídlí univerzita.

Obsah

Historie

Roku 1736 zde byla založena pevnost s názvem Čeljaba, která dala městu název. To vzniklo o několik desítek let později, v roce 1781. Na přelomu 19. a 20. století se město stalo jedním z center průmyslu ruského impéria a po revoluci předválečného Sovětského svazu. Během občanské války se zde v květnu 1918 stal incident mezi místními sověty a československými legionáři, který byl jedním z hlavní počátku otevřeného boje bolševiků s čechoslováky. Za druhé světové války se zde vyráběly tanky T-34 a raketomety Kaťuša. Výroba těchto zařízení vynesla městu přezdívku „Tankograd“. V roce 1957 i zde, jako v Černobylu o třicet let později došlo k jaderné havárii, naštěstí ovšem v mnohem menším rozsahu. Přesto určitá část obyvatel město opustila.

Obyvatelstvo

Ve městě žijí převážně Rusové (84%), Tataři (5%) a Ukrajinci (3%).

Průmysl

Dnes je zde průmysl chemický, stavebních hmot, spotřební a potravinářský. Hutnictví železa (úplný cyklus), výroba traktorů. V minulosti bylo město důležitým centrem výroby jaderných zbraní.

Doprava

Dopravu ve městě zajišťují autobusy, trolejbusy a tramvaje. Též se staví první úsek jedné z linek systému metra, jež má mít výhledově takové linky tři.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Čeljabinsk