Krivoj Rog

Z Multimediaexpo.cz


Krivoj Rog či Kryvyj Rih (ukrajinsky: Кривий Ріг / Kryvyj Rih, Кривой Рог / Krivoj Rog) je průmyslové město na jižní Ukrajině. Leží v pahorkatině na soutoku řek Inhulec a Saksahaň. Administrativně náleží k Dněpropetrovské oblasti; vzdálenost od Dněpropetrovsku je zhruba 150 km jihozápadně. V roce 2006 zde žilo 696 000 obyvatel; Krivoj Rog je tak 8. největším městem Ukrajiny a zároveň jejím největším městem, jež není sídlem samostatné oblasti; sídlí zde správa Kryvorižského rajónu, samotné město je rozděleno na 7 rajónů.

Obsah

Název a dějiny

Krivorožská konzervatoř je typickou ukázkou sovětské architektury
Přístaviště člunů na soutoku řek Inhulec a Saksahaň

Sídlo založili v 17. století záporožští kozáci. První písemná zmínka z roku 1775 uvádí místo jako poštovní stanici mezi Kremenčukem a Chersonem. K názvu se váže množství výkladů: Rih mělo být jméno jednookého kozáka, případně označovat mys na soutoku obou místních řek; kryvyj (krivoj) znamená „křivý“. Status sídla (vesnice) získal Krivoj Rog teprve roku 1857, avšak již roku 1860 byl povýšen na městys v rámci Chersonské gubernie. Přelom v dějinách sídla znamenal rok 1881, kdy se začalo s těžbou železné rudy; od počátku 20. století sídlo rychle rostlo. Městem je však oficiálně až od roku 1919. Tehdy – v době občanské války – bylo jedním z center Machnova pokusu o anarchisticko-bolševické zřízení. Mezi lety 19411944 byl pak okupován Hitlerovými vojsky a při bojích s Rudou armádou těžce poničen.

Hospodářství a doprava

Krivoj Rog je centrem tzv. Kryvbasu, jedné z velkých průmyslových oblastí Ukrajiny. Město je velké ocelářské a metalurgické centrum zpracovávající železnou rudu, která se těží v okolí. Největším slévárenským podnikem je Kryvorižstal, jehož privatizace se stala předmětem politických sporů. Páteřní síť MHD tvoří od roku 1986 tramvajová rychlodráha. Dále jsou v provozu trolejbusy, autobusy a maršrutky. Město leží mimo hlavní dálkové trasy, má však spojení s většími ukrajinskými městy.

Slavní rodáci

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Krivoj Rog