Miroslav Kusý

Z Multimediaexpo.cz

Miroslav Kusý (* 1. prosince 1931, Bratislava, Československo) je slovenský politolog, filosof, publicista a pedagog, bývalý politik.

V roce 1954 vystudoval Filosofickou fakultu Karlovy Univerzity v Praze a v roce 1956 tamtéž dokončil postgraduální studium. Potom se vrátil do Bratislavy, kde působil na Filozofické fakultě Univerzity Komenského, nejprve jako odborný asistent, potom docent a nakonec v letech 1967-1970 profesor marxistické filosofie. V letech 1968-1969 byl členem Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska, vedl zde ideologické oddělení.

Po roce 1969 a po vyloučení z komunistické strany mu zakázali pedagogickou činnost a v době normalizace pracoval jako knihovník na Univerzitě Komenského.

V roce 1977 byl jedním ze tří slovenských signatářů Charty 77, kteří požadovali, aby československá vláda dodržovala lidská práva, tak jak se k tomu zavázala ve finských Helsinkách. Následně byl propuštěn z univerzity a živil se mnoho let jako dělník. Později pracoval ve Státním institutu urbanismu a územního plánování - (URBION).

Pravidelně jej kontrolovala StB a příležitostně byl preventivně zadržen. Připojil se k spisovatelům okolo Edice Petlice Ludvíka Vaculíka a Edice Expedice Václava Havla. V roce 1989 strávil deset týdnů ve vězení, kde čekal na soudní proces za údajnou zradu a podvracení republiky. Propustili ho těsně před sametovou revolucí v listopadu 1989.

Miroslav Kusý byl po sametové revoluci místopředsedou VPN, 10. prosince 1989 byl Vládou národního porozumění jmenován předsedou Federálního úřadu pro tisk a informace. Později se stal rektorem Univerzity Komenského.

Je zakladatelem Slovenského helsinského výboru, Nadace Milana Šimečky a předsedou komise UNESCO pro lidské práva na Slovensku. Je členem orgánů různých organizací na ochranu lidských práv a vyučuje lidská práva na Univerzitě Komenského. Píše pro deník SME a je autorem jedenácti knih.

Externí odkazy