Praha (Brdy)

Z Multimediaexpo.cz


Praha je druhý nejvyšší vrchol středočeského pohoří Brdy severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem. Spolu s vrcholem Malý Tok (844 m) vystupuje příkrým jižním svahem nad Rožmitálskou kotlinu. Vrchol se nachází na území vojenského újezdu Brdy, a proto není přístupný pro veřejnost.

Obsah

Původ názvu „Praha“

Název Praha pravděpodobně pochází z období národního obrození, kdy byl vrch pojmenován místními vlastenci podle hlavního města Prahy. Podobně byl pojmenován i druhý nejvyšší bod Křivoklátské vrchoviny (Radče) Brno (718 m) podle stejnojmenného města[1].

Stavby na vrcholu

Za druhé světové války byla na vrcholu Praha postavena vojenská radarová ústředna, určená pro navádění německých nočních stíhačů. Bylo zde také odposlouchávací zařízení. Radary byly umístěny na několika dřevěných věžích. V období komunismu byl vojenský radiolokátor umístěn na vyšší věži ocelové konstrukce. V roce 2000 byla na vrcholu postavena nová, 60 m vysoká železobetonová věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převáděč a další zařízení.

Meteorologický radiolokátor

Meterologický radar

Meteorologický radar slouží k detekci srážkové oblačnosti. Spolu s radarem Skalky u Protivanova je součástí radarové sítě ČHMÚ. Při maximálním dosahu 256 km radar pokrývá celé území Čech. Signál je vysílán v krátkých pulsech na frekvenci 5660 MHz. Interval měření je 10 min. Digitální zpracování přijatého signálu umožňuje vytvářet aktuální mapy srážkového pole o vysokém prostorovém rozlišení 1 km.

Rozhled

Z ochozu radarové věže v nadmořské výšce 916 m je za dobré viditelnosti kruhový rozhled na Šumavu, Krušné hory, Krkonoše a další české pohraniční hory. Za mimořádné viditelnosti odtud lze spatřit i Alpy.

Reference

  1. Čáka, J. Střední Brdy - krajina neznámá. Praha : Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0752-9. S. 57-63.

Externí odkazy