Black-Friday-2021-11-Encyklopedie.png

Pripjať (město)

Z Multimediaexpo.cz

Znak na okraji města vítající návštěvníky
Plavecký bazén v opuštěném městě

Pripjať (ukr. При́п'ять, rus. При́пять) je opuštěné město v Polesí na Ukrajině (Kyjevská oblast), v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Bylo vybudováno od roku 1970 jako sídliště pro přibližně 50 000 lidí, převážně pracovníků JE Černobyl a jejich rodin.

Po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl, který se odehrál v noci 26. dubna 1986. 27. dubna v odpoledních hodinách začala evakuace celého města, která trvala několik dní. Byly vypnuty plyn, voda, dálkové topení a elektřina. Pripjatí začaly projíždět speciální milicionářské jednotky a dohlížely na kolony autobusů a nákladních aut, jak odjíždějí. Evakuace měla být původně jen na tři dny, vláda SSSR však jeho obyvatelům lhala a věděla, že to je navždy. Původně to bylo „město mladých“ – pracovníků jaderné elektrárny, věkový průměr obyvatel nebyl ani 30 let. Mnoho obyvatel města zemřelo na nemoci z ozáření, zbytky se přestěhovaly, zejména do Kyjeva a Slavutyče – nového města vybudovaného až po tragédii v Černihovské oblasti, asi 50 km od Pripjati na východ.

Krátká evakuace s délkou 150 let

Když město „zemřelo“, nebylo mu ani celých šestnáct let (stavět se začalo v létě 1970).

Dnes je Pripjať „město duchů“ – mrtvá, vybydlená zóna, z domů i občanského vybavení jsou ruiny a rozvaliny. Všechny dveře jsou otevřené, aby se snížilo riziko pro návštěvníky. Město je stále silně zamořené, především cesiem a bude muset uplynout nejméně 150 let od havárie, než radioaktivita klesne na úroveň, která neškodí. Pak bude možno např. zbytky města zbourat a postavit město nové. V posledních letech sílí snahy o vybudování skanzenu z tohoto města - jako věčnou výstrahu před lidskou nezodpovědností a neúctou k přírodním zákonům. Po evakuaci lidí z této oblasti zůstalo vše, tak jak to tamní obyvatelé zanechali. Na prádelních šňůrách stále visí prádlo kývající se ve větru, velké Ruské kolo je stále dominantou celé Pripjati a vystavené zboží v obchodech stále přetrvává.

Samotná Pripjať není příliš kontaminovaná. Na silnici se téměř žádná vrstva radioaktivních látek škodící zdraví nenachází, jen v blízkosti JE Černobyl stoupá hladina kontaminace. V domech je však situace o několik stupňů horší.

The media player is loading... Prehravac se nahrava...

  • Hlášení z města Pripjať oznamující okamžitou evakuaci

Panorama

Panorama města
Panorama opuštěného města (květen 2011)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pripjať (město)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pripjať (město)