Ve čtvrtek 30. 11. provedl tým Multimediaexpo.cz rychlostní testy.
Cílem testů bylo přidat 9 500 fotek nejvyšší možnou rychlostí.
Třetí test nás potěšil průměrnou rychlostí 187 editací za 1 minutu...
FFresh emotion happy.png

Polesí (region)

Z Multimediaexpo.cz

Běloruské město Homel
Řeka Prypjať v běloruském Mazyru

Polesí (bělor. Палессе/Palessje, ukr. Полісся/Polissja, rus. Полесье/Polesje, pol. Polesie) je historický region ve východní Evropě. Jeho hranice nejsou přesně vymezeny; většinou se k němu počítá jih Běloruska s Prypjaťskými bažinami, úzký pás severní Ukrajiny, velmi malá část východního Polska, případně i Brjanská oblast v Rusku. Protékají jím velké řeky Prypjať, Dněpr a Desna.

Jak dává tušit název, velká část Polesí je pokryta lesy a bažinami, proto zde není mnoho velkých měst; nejvýznamnější jsou běloruský Brest, Pinsk, Mazyr a Homel, ukrajinský Černihov, Korosteň a Černobyl, případně ruský Brjansk.

Polesí bylo (spolu se sousední Volyní) jedním z prvních regionů, kde se usadili Slované. Patřilo postupně pod Kyjevskou Rus, Litevské velkoknížectví, od roku1569 do roku 1795 náleželo Polsku; poté bylo až do I. světové války celé ruské. V meziválečné době patřila západní část po Pinsk Polsku, východní pak Sovětskému svazu, který po roku 1945 získal i část západní. Od 60. do 80. let zde probíhaly necitlivé meliorace. V roce 1991 bylo Polesí rozděleno mezi nástupnické státy SSSR.

Polesí (zejména jeho běloruská část) je regionem nejhůře poznamenaným Černobylskou havárií.

Externí odkazy