V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Rýže

Z Multimediaexpo.cz

Obilky dlouhé rýže Basmati
Muž nese rýži na Bali (2015)

Rýže (Oryza) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Původ má v tropických oblastech Afriky a Asie. Je známo asi 20 druhů. Celkově rýže dodává asi dvacet procent[1] kalorické spotřeby lidské populace.

Obsah

Základní dělení rýže

Rod rýže se dá rozdělit na rýži setou a rýži horskou. Rýže setá je nejrozšířenější, ale je náročná na zavlažování. Nejkvalitnější odrůdy jsou vhodné pro vaření a obsahují vysoký podíl škrobu. Oproti tomu horská rýže není tak náročná na zavlažování a mnohde se pěstuje bez závlahy. Výnosy tohoto druhu jsou však nižší a zrno není tak kvalitní.

Dělení rýže podle zrna

Zrno rýže je tvarované velmi různě. Jsou zrna podlouhlá, oválná až kulatá, krátká a dlouhá. Od tvarů pak plynou názvy odrůd: dlouhozrnná, krátkozrnná, kulatozrnná.

Genetické modifikace rýže

Řada agrochemických firem se pokouší získat kontrolu nad produkcí rýže její genetickou modifikací a následným patentováním takto získaného GMO. Firmy Bayer provedla pro zvýšení odbytu svého herbicidu genetickou modifikaci zajišťující odolnost GM rýže vůči tomuto herbicidu (GM rýže LL62). Problémem se ukazuje nelegální kontaminace potravinářské rýže neschválenými a neprověřeným odrůdami geneticky modifikovaných rýží.[2] Tento problém odhalily odpovědné orgány také v České republice [3]

Použití

Letecký pohled na terasy
pro pěstování rýže (Bali, 2015)
Terasy pro pěstování rýže
(Longji, Guangxi, jižní Čína)

Obilky rýže poskytují jednu z nejdůležitějších potravin na světě. A to především druh rýže setá (O. sativa), v menší míře pak druh rýže africká (O. glaberrima). Obilky se používají buď neloupané, nebo loupané, případně se z nich mletím připravuje rýžová mouka. Světová produkce rýže stabilně stoupá, z asi 200 milionů tun neloupané rýže v roce 1960[4] na 650 milionů v roce 2007[1]. V roce 2007 patřily mezi největší producenty Čínská lidová republika (28,5% světové produkce), Indie (21,7%), Indonésie (8,8%), Bangladéš (6,7%), Vietnam (5,5%), Myanmar (5,0%) a Thajsko (4,3%) [1]. Jen asi 6% světové produkce rýže je mezinárodně obchodováno. Největšími vývozci jsou Thajsko (26% světového vývozu), Vietnam (15%) a Spojené státy Americké (11%), největším dovozcem je pak Indonésie (14% světového dovozu).[4]

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 FAOSTAT
  2. Miroslav Šuta: EU bojuje s ilegální kontaminací čínskou GM rýží, respekt.cz, 15. dubna 2008
  3. SZPI: V ČR se prodávala rýže s nepovolenou genetickou modifikací
  4. 4,0 4,1 International Rice Research Institute


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rýže
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rýže