Svatava (řeka)

Z Multimediaexpo.cz


Svatava (německy: Zwota}}) je řeka na česko-německém pomezí. Její délka je 31 km. Plocha povodí měří 297,5 km².

Obsah

Průběh toku

Pramení nedaleko saského Schönecku. Tady má ještě název Zwota a stejně se jmenuje i obec, kterou ještě jako potok protéká. Na území České repubiky jako Svatava vtéká krušnohorským údolím u Hraničné a k Sokolovu směřuje přes Kraslice. V Sokolově se vlévá zleva do Ohře na říčním kilometru 197,0 v nadmořské výšce 388,15 m.

Větší přítoky

Vodní režim

Hlásné profily:[1]

místo říční km plocha povodí průměrný průtok stoletá voda
Kraslice 23,7 119,99 km² 1,52 m³/s 95,2 m³/s
Svatava 0,7 294,48 km² 3,67 m³/s 155,0 m³/s

Název

Jazykovědci se domnívají, že název jí dali Slované, kteří osídlili tuto oblast v 7. až 8. století. Naši předkové ji nazývali SvetaSvatá. Ve 12. a 13. století si němečtí kolonisté přizpůsobili název svému jazyku a nazvali ji Zwodau.

Povodí

Sbírá vodu z okolí Kraslic, Krušných hor, přírodního parku Přebuz a z přírodního parku Leopoldovy Hamry. Jedinými většími městy jsou Klingenthal a Kraslice. Tok kopíruje železniční trať a silnice, kolem dokola jsou lesy.

Dno řeky je převážně kamenité, k nám přináší řeka písek. Břehy jsou porostlé olšemi, vrbami, kapradinami. Při tání sněhu se hladina vysoko zvedá, řeka se rozlévá. V Kraslicích mají vysoké nábřeží.

Pobřežní niva je rozmanitá, dominantou je však křídlatka hrotolistá a netýkavka Royleova. Řeka slouží zvířatům jako napajedlo, žijí zde srnci, divoká prasata, jeleni, kuny, zajíci, lišky, veverky. Řeka je domovem řadě ptáků: kachna divoká, skorec vodní, ledňáček říční, volavka popelavá, brhlík lesní.

Dějiny využití řeky a životní prostředí

Řeka je rybářským sportovním revírem, proto jsou sem ryby pravidelně vysazovány, chytá se po celém toku. Klingerthal a Kraslice jsou města s tradicí výroby hudebních nástrojů, v Oloví je sklárna, jinak jsou zde jen malá, spíše rekreační sídla. Města mají čističky odpadních vod, avšak v blízkosti Kraslic se rozkládá skládka komunálního odpadu. Do Svatavy přitéká také voda z výsypek.

Následky starých hutních aktivit jsou silná znečištění řek olovem a arzénem. Úsek Ohře mezi soutokem se Svatavou a Nechranickou přehradou je takto silně znečišťován nejen olovem a arzenem, ale i řadou dalších prvků, např. mědí, zinkem, beryliem, uranem, cínem, kobaltem, selenem, antimonem a wolframem. Obsahy většiny z nich byly v Ohři, Svatavě nebo v ostrovské Bystřici rekordní.

Reference

  1. Hlásné profily [online]. [cit. 2010-03-27]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Svatava (řeka)