Třezalka

Z Multimediaexpo.cz


Třezalka (Hypericum) je rod bylin, keřů a malých stromů z čeledi třezalkovitých. I bylinné třezalky jsou statné, vytrvalé a mají zdřevnatělé lodyhy. Rod čítá asi 450 druhů rozšířených téměř po celém světě kromě arktických oblastí, pouští a nížin tropů. V ČR roste volně asi 10 druhů.

Obsah

Popis

Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, bez palistů. Květy jsou žlutě zbarvené, pravidelné, pětičetné, oboupohlavné, ve vrcholičnatých květenstvích i jednotlivě. Plodem je tobolka.

Třezalky mají v pletivech listů a květů siličné kanálky a nádržky v podobě teček, které kromě silice obsahují antraglykosidy, flavonoidy a floroglucinové deriváty a další látky, jako jsou třísloviny katechinového typu, kumariny, steroly, cholin atd. Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.

Použití

Třezalky se používají jako léčivé nebo okrasné rostliny. V Česku se i pěstují v zahradách.

Ve starověkém Římě se používala jako druh trestu. Odsouzený byl donucen pozřít otep třezalky a následně byl uvázán na přímém slunci, kde se ošklivě popálil. Většinou šlo o smrtelný trest.

Vybrané druhy

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hypericum