Telly Savalas

Z Multimediaexpo.cz

Telly Savalas (* 21. ledna 1924 v Garden City, stát New York, USA, † 22. ledna 1994 v Los Angeles, USA) byl americký novinář, zpěvák, herec, režisér a producent řeckého původu. Mezi jeho nejznámější role patří Teocrat Kojak z amerického televizního seriálu Kojak z roku 1973.

Pocházel z rodiny řeckých přistěhovalců, jeho tatínek byl obchodník, maminka výtvarnice. Za druhé světové války sloužil tři roky v americké armádě a po zranění byl vyznamenám purpurovým srdcem. Po válce vystudoval psychologii na Columbijské univerzitě, po absolutoriu úspěšně pracoval nejprve státní úředník na Ministerstvu vnitra. V druhé polovině padesátých let 20. století pracoval pro televizní stanici ABC jako režisér a produkční televizního zpravodajství.

Poté pracoval jakožto divadelní režisér, jakožto herec začal hrát až koncem 50. let, v televizi se objevil poprvé teprve až v roce 1959 ve věku 35 let, kdy hrál řeckého soudce. V roce 1965 si zahrál ve snímku Největší příběh všech dob, kdy si pro roli Piláta Pontského musel oholit hlavu. Tato image se mu zalíbila natolik, že holohlavý zůstal až do konce svého života.

Díky svému zjevu často hrál různé dobrodruhy, psychopaty, lidi na okraji společnosti apod.

Diskografie, LP desky

  • 1974Telly
  • 1976Who Loves Ya, Baby

Externí odkazy