Dovolená : 25. červenec — 11. srpen 2022
Holidays : 25 July — 11 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 11 de agosto de 2022

Torre Latinoamericana

Z Multimediaexpo.cz

Torre Latinoamericana (2005)

Torre Latinoamericana je mrakodrap v Ciudad de México, hlavním městě Mexika. Je nejstarší budovou svého typu v zemi, pochází z roku 1956 a dosahuje výšky 182 metrů.

Budova je jednou z nedílných součástí panoramatu města, do roku 1984 byla i nejvyšší stavbou ve městě; na tomto postu jí nahradila věž Torre Ejecutiva Pemex (není li započítána budova Hotel de México s anténou, které Latinoamericu převyšuje, antény se však nepřičítají do výšky staveb).

Význam

Ovládací panel ve výtahu mrakodrapu

Hlavním účelem pro výstavbu tohoto mrakodrapu, mírně svojí koncepcí připomínajícího malý Empire State Building v New Yorku, bylo vytvoření sídla pro pojišťovnu La Latinoamericana Seguros, SA. Právě podle této společnosti má i svůj název. Přesto však pojišťovna sama obsadila pouhých pět nižších pater, zbytek byl určen k pronájmu. V době svého dokončení se jednalo o 45. nejvyšší budovu na světě, 44. patro bylo otevřeno pro veřejnost jako vyhlídkové, ve své době jako nejvýše se nacházející v celém městě.

I když v současnosti stojí ve městě vyšší budovy (věž Torre Mayor), tento mrakodrap stále přitahuje turisty. Vstupenka na vyhlídku s malou restaurací a do muzea věnovaného stavbě je 100 (pro studenty a důchodce 50) pesos, platí na celý den s možností opakovaného vstupu.

Odolnost budovy proti zemětřesením

Stavba se proslavila roku 1957, kdy díky dobře navržené ocelové konstrukci takřka bez žádných větších následků ustála ničivé zemětřesení. Za to byla i několikrát oceněna. V budově byly využity takové postupy a technologie (například ukotvení konstrukce hluboko do podzemí) které jsou sice dnes pro nové stavby v seizmicky aktivních oblastech samozřejmé, tehdy v 50. letech se jednalo ale o velkou inovaci.

30. dubna 2006 oslavila věž své padesáté narozeniny, v souvislosti s tím se kompletně rekonstruovalo 38. až 44. patro. Plánuje se i velká rekonstrukce, ta však se dotkne jen povrchu budovy, vnitřek zůstane původní.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Torre Latinoamericana
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Torre Latinoamericana