Waidhofen an der Thaya

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png


Waidhofen an der Thaya (česky Bejdov nad Dyjí) je město v Rakousku, leží v severní části správní oblasti Waldviertel v Dolním Rakousku a je hlavním městem stejnojmenného správního okresu (okres Waidhofen an der Thaya. Waidhofen an der Thaya je nejseverněji položené okresní město Rakouska.

Obsah

Geografie

Městem protéká řeka Rakouská Dyje.

Dějiny města

Radnice

Město bylo poprvé průkazně zmíněno roku 1171 a v roce 1230 mu byla udělena městská práva. Vzhledem ke své hraniční poloze museli obyvatelé města neustále odolávat českým vpádům. Situace se uklidnila teprve roku 1526, kdy nadvládu nad Čechami a Moravou získali Habsburkové. Na místě prvního zemského města setrval Waidhofen až do roku 1848. Díky drobné textilní řemeslné výrobě v okolí došlo na konci 17. století k hospodářskému rozmachu. Vedle Kremže se tak Waidhofen vyvinul na úroveň jednoho z nejdůležitějších výrobních center Waldviertelu. V roce 1873 zde vypukl velký požár, jemuž padlo za oběť mnoho domů ve staré části města.

Správní rozdělení

Třináct katastrálních obcí:

 • Altwaidhofen
 • Altwaidhofen Grosser Wald
 • Götzles
 • Hollenbach
 • Kleineberharts
 • Matzles
 • Puch
 • Pyhra
 • Seyfrieds Wald
 • Schlagles
 • Ulrichschlag
 • Vestenötting
 • Waidhofen an der Thaya
 • Altwaidhofen Grosser Wald

Kromě toho patří k Waidhofenu ještě osada Dimling.

Politika

Starostou obce je Ing. Diether Schiefer, zástupcem je Mag. Rudolf Polt. V městské obecní radě je celkem 29 křesel. Ta jsou rozdělených podle výsledků obecních voleb ze 6. března 2005 následovně: Lidová strana ÖVP - 17, Sociální demokraté SPÖ - 7, UBL (Nezávislí) - 2, L.GRÜNE (Liga Zelených Waidhofen a nezávislí) - 2, FB&U (Svobodní a nezávislí) - 1, ostatní žádná křesla.

Sport a kultura

Oblíbenými aktivitami v přírodě jsou vedle golfu pěší a cyklistická turistika. V létě je možné využít městské koupaliště se skluzavkou, skokanskou věží, dětským bazénem, pískovištěm a sprchou v podobě klauna. Jsou zde i další možnosti jak trávit volný čas - jízdou na vodním šlapadle po řece Dyji, stolním tenisem, minigolfem, pit-patem čí plážovým volejbalem. Ve městě je kemp „Thayapark“. Waidhofen nabízí rozmanitou škálu kulturních pořadů jako divadelní představení, koncerty, muzikály a výstavy. Waidhofenské akce jsou mnohostranné a přitahují pozornost mnoha návštěvníků. Mezinárodní hudební festival, pořádaný Lidovým klubem Waidhofen je každoroční stálicí. Nejmenší divadlo Rakouska, TAM - Theater an der Mauer (divadlo Na zdi), nabízí celoročně ve Waidhofenu hodnotná představení. Město je vyhlášené svými kulinářskými lahůdkami. Jde zejména o Waldviertelského kapra, makové speciality a lahůdky z brambor. Město se od roku 2003 pyšní největší evropskou voliérou ptáka ibise skalního. Ibis skalní (latinsky geronticus eremita, německy Waldrapp) je vzácný druh ibise a patří k nejsilněji ohroženým živočišným druhům na světě. Ve Waidhofenu našel tento ojedinělý druh svůj nový domov. Projekt „Waldrapp“ je sledován širokou veřejností a sklízí velké mezinárodní uznání od renomovaných expertů. Pod centrem města byly odhaleny podzemní prostory ze středověku, které sloužily pravděpodobně také jako úniková cesta. Z větší části jsou chodby zavalené, ale jedna část je přece jen přístupná a je možné si ji prohlédnout.

Setkání tradice a moderny

V celém okrese Waldviertel a ve Waidhofenu především, jsou významné tradice moderny. Prohlédne-li si návštěvník historické jádro města, nalezne zde o tom mnoho důkazů - moderní infrastruktura se mísí s tradičními prvky města. O spojení tradice a moderny vypovídá také nově adaptovaná waidhofenská radnice. Původně v 16. století zbudovaná radnice, která sloužila již jako výstavní síň pro díla Arika Brauera a Bruna Haberzettla, stojící na hlavním náměstí už opravdu leccos zažila. Barokní farní kostel a láskyplně zařízená muzea umožňují návštěvníkům nahlédnout do historického, kulturního a hospodářského rozvoje. Od sloupu svaté Trojice až po moderní evangelické kostely vytvořené prof. E. Warlamisem si návštěvník vychutná vzácnou kultur plnými doušky. V okolí města se nachází typická krajina Waldviertelu - mírné pahorky, zelené louky, lesy, řeky a potoky. Waidhofen se nachází v samém srdci Waldviertelu. Ve Waidhofenu nalezneme také Velkou baziliku (něm.: „Große Basilika“ - viz foto). Kruhový oblouk, jenž se táhne až k waidhofenskému farnímu kostelu, spojuje 97 dioritových bludných kamenů.

Hospodářství a infrastruktura

Nezemědělských pracovišť bylo v roce 2001 375, zemědělských a lesohospodářských závodů po zjištění v roce 1999 138. Počet výdělečně činných osob v místě bydliště byl po sčítání lidu v roce 2001 2488. Podíl živnostníků činil v roce 2001 okolo 44,86 procent.

Partnerská města

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Waidhofen an der Thaya