Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

West Vancouver

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
West Vancouver (srpen 2016)

West Vancouver je okres v kanadské provincii Britská Kolumbie. Žije zde 41 425 obyvatel. Park Cypress Provincial Park bude jedním z míst, kde se v roce 2010 uskuteční XXI. zimní olympijské hry. Okres patří do regionálního okresu Metro Vancouver, leží na severozápad od Vancouveru, na severním břehu fjordu Burrard a úžiny Howe Sound. West Vancouver sousedí s okresem North Vancouver. V okrese West Vancouver stojí jedno z prvních nákupních středisek v Kanadě, Park Royal Shopping Centre.[1]

Okres je často označovaný, společně s Westmountem, městem na předměstí Montrealu a torontským předměstím Oakville, za nejdražší sídlo v Kanadě.

West Vancouver byl v roce 2006 vyhlášen za hlavní město kultury v Kanadě.[2]

Obsah

Dějiny

Maják Point Atkinson v parku Lighthouse Park
Most Lions Gate Bridge v noci
Knihovna West Vancouver Memorial Library
Modrý autobus na trase Horseshue Bay / Dundarave / Vancouver
Plovárna West Vancouver Aquatic Centre
Květinové hodiny Millennium Floral Clock v parku Ambleside Park
Obchodní středisko Park Royal Shopping Centre
Sjezdovka v parku Cypress Provincial Park
Čluny v přístavu v Horseshoe Bay, na pozadí je trajekt Queen of Oak Bay chystající se zakotvit u terminálu společnosti BC Ferries
Terminál BC Ferries v Horseshoe Bay

Okres West Vancouver byl do registru zapsán 15. března 1912, po tom, co se oddělil od města North Vancouver. První volby poběhly 6. dubna 1912. V listopadu 1938 byl pro automobilovou dopravu slavnostně otevřen most Lions Gate Bridge, což umožnilo rychlý růst okresu do té doby dostupného jen s využitím přívozu. Některé domy v okrese West Vancouver pochází z období 20. a 30. let 20. století, většina v současnosti stojících budov je však ze 70. a 80. let.

Časová osa

Průmysl

Okres West Vancouver nemá podle zákona žádný průmysl.

Parky a místa pro rekreaci

West Vancouver je obytnou zónou, kde žije hodně penzistů, hodně lidí pracuje doma, nebo v nedalekém Downtownu ve Vancouveru. Linie 25 bloků na ulici Marine Drive slouží jako obchodní zóna, na níž leží obchody, malé kanceláře a úřady, garáže, čerpací stanice, restaurace a banky. Tato oblast je známa také jako Ambleside, jeden blok domů ji odděluje od oblasti nazývané Dundarave. V okrese West Vancouver se nachází obchodní středisko Park Royal Shopping Centre, jenž zahájilo provoz v 50. letech jako první obchodní středisko v Kanadě. Zabírá 2 km oboou stran ulice Marine Drive ve městě North Vancouver. Park Royal je také největší obchodní středisko na pobřeží North Shore a autobusové nádraží pro autobusy Blue Bus a TransLink.

V okrese se nachází velké množstvé atrakcí, včetně sjezdovky na Cypress Mountain v parku Cypress Mountain Provincial Park, která bude jednou ze sportovišť během Zimních olympijských her v roce 2010. Park Ambleside Park a 15 bloků dlouhé nábřeží West Vancouver Seawall slouží jako populární místa pro místní obyvatele s rodinami a turisty. Park Whytecliff Park je považován za jedno z nejlepších míst pro hlubinné potápění v západní Kanadě. Okres je protkán množstvím menších parků, jako například Lighthouse Park v Point Arkinson, s výhledem na Downtown Vancouveru a úžinu Strait of Georgia.

Okres West Vancouver má několik veřejných sportovišť, včetně 18 jamkového golfového hřiště, koupaliště, kluziště, basketbalových a tenisových kurtů, skateboardingových parků a značného počtu veřejných parků. Park Cypress Provincial Park má cesty pro horská kola a velké sjezdovky pro lyžaře a snowboardisty.

Demografie

Obyvatelstvo

Podle sčítání lidu v roce 2001 žije v okrese West Vancouver 41 425 obyvatel.[3] Má druhý nejvyšší procentuální podíl osob ve věku 65 let a více v celé Britské Kolumbii. Do této kategorie spadá 22 procent obyvatel, v porovnání s 13 procenty ve zbytku provincie.[4] Mezi pět nejčastějších zaměstnání v okrese West Vancouver patří technické služby, obchod s nemovitostmi, zdravotní péče, bankovnictví a pojišťovnictví a školství.

Jazyk

První 4 neoficiální jazyky

Doprava

Okres West Vancouver spravuje nejstarší funkční veřejný dopravní systém v Kanadě. Síť Blue Bus - Modrých autobusů je jediným okresním veřejným dopravním systémem v regionálním okrese Metro Vancouver.

BC Ferries zajišťuje spojení po vodě s odchody z Horseshoe Bay ve West Vancouveru do Nanaima, Bowen Islandu a na pobřeží Sunshine Coast.

Okolní příroda

West Vancouver je známý svými parky, například parkem Cypress Provincional Park, který umožňuje výhled na síť fjordů Howe Sound a oblast Metro Vancouver. Celý okres West Vancouver leží na svazích pohoří Coast Mountains. Z většiny domů v okrese je výhled na ostrov Vancouver, Lower Mainland a Howe Sound.

Životní úroveň

V okrese stojí několik velmi velkých a drahých nemovistostí. Některé jsou oceněné a prodané i za sumu 20 milionů CAD. V roce 2006 průměrná cena za dům převyšovala 1 250 000 CAD.[5] 70 procent domů mělo cenu vyšší něž 1 milion CAD, proto je West Vancouver často označován za nejdraší sídlo v Kanadě, ikdyž Westmount, město na předměstí Montrealu a torontské předměstí Oakville jsou těmito tituly označovány také. 40 procent mužské populace a 18 procent ženské populace v roce 2000 vydělalo průměrně více než 60 000 CAD. Celkový průměrný příjem činí 86 253 pro muže a 37 133 pro ženy, téměř dvojnásobek průměrného příjmu v provincii. Přes 50 procent obyvatel okresu má celkový rodinný příjem alespoň 90 000 CAD.[4]

Školství

Státní školy spravuje School District 45 West Vancouver.

Reference

  1. "West Vancouver", Kerry McPhedran, The Vancouver Book
  2. Minister Frulla Announces Cultural Capitals of Canada for 2006
  3. Population by Age and Gender in West Vancouver
  4. 4,0 4,1 2001 Census Profile of British Columbia's Regions, West Vancouver DM BC Stats (subscription service)
  5. Benchmark Detached Home Price, Real Estate Board of Greater Vancouver

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
West Vancouver
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
West Vancouver
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace