Apatit

Z Multimediaexpo.cz

Apatit
YYY
Apatit
Obecné
KategorieMinerál
Chemický vzorec Ca3(PO4)2<
Identifikace
Barva zelený, hnědý, světle fialový
Vzhled krystalu krystaly tabulkovité, sloupcovité, jehlicovité, též zrnitý, kusový
Soustava šesterečná
Tvrdost 5
Lesk skelný lesk
Štěpnost neštěpný
Index lomu  ??
Vryp bílý
Hustota 3,16–3,22 g/cm3
Rozpustnost rozpustný v HCl
Ostatní charakteristiky ---

Apatit je druh fosfátového minerálu, který se může v přírodě vyskytovat v celé škále barev v závislosti na jeho chemické příměsi (Mn, Sr, Y, Ce, La, Na, Mg a další) a to přes zelenou, žlutou, fialovou, bezbarvou, hnědou, šedou, k růžové až modré. Jedná se o fosforečnan vápenatý s příměsí fluóru, chlóru a vody. Řadí se mezi nekovy. V současnosti se pod názvem apatit rozumí celá skupina minerálů podobného chemického typu a tudíž „apatit“ není platným minerálem.

Obsah

Minerály skupiny apatitu

Vznik

Apatit je minerál, který vzniká krystalizací z magmatu, či z nahromaděných zbytků organických látek tzv. fosforitů. Jedná se o velmi hojný akcesorický minerál, který je jednou ze základních složek hornin. Je to nejrozšířenější fosfát v zemské kůře. Vzniká ve velmi širokých podmínkách od magmatické činnosti až po sedimentaci. V magmatických horninách se setkáváme s jeho výskytem v žulách a v gabru.

Vlastnosti

Apatit je neštěpný minerál, který má skelný lesk na krystalových plochách, ale na lomných plochách se setkáváme s leskem matným. Nejčastěji se s ním setkáváme v podobě krátkých, či dlouhých sloupcovitých až jehličkovitých krystalů. Má tendence tvořit zrnité agregáty, či agregáty sloupečkovité a nebo tabulkovité. Jeho velké krystaly jsou poměrně vzácné, ale podařilo se při výkopových pracích objevit u Opalic v 70. letech minulého století objevit krystal velký 12 cm a vážící přes 700g.

Využití

Apatit se používá pro výrobu fosforu v chemickém průmyslu, kde se z něho získává surovina pro výrobu umělých hnojiv, kyseliny fosforečné a dalších sloučenin fosforu. Jeho další použití spočívá ve zdroji prvků vzácných zemin. Zajímavostí je, že se mikroskopické krystalky apatitu vyskytují v kostech a zubech všech obratlovců včetně člověka.

Výskyt

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Apatit