Black-Friday-2021-11-Encyklopedie.png

Batumi

Z Multimediaexpo.cz

Pohled na Batumi (2016)
Ulice v Batumi (2010)

Batumi (také Batum nebo Batoum) je město v Gruzii, v Adžarské autonomní republice (20 km od tureckých hranic) a zároveň je jejím hlavním městem, má 153 000 obyvatel (2014).

Obsah

Historie

Na území dnešního Batumi se v řeckých dobách nacházela kolonie Batis. Město samotné je známé už od 11. století, převážně díky svým opevněním. Během středověku připadlo Osmanské říši, v 19. století díky dohodě v San Stefanu pak Rusku. Během 1. světové války zde došlo k povstáním, které nakonec ukončil vstup tureckých vojsk do města, ale zanedlouho je vystřídaly jednotky britské. Ty však v červenci 1920 byly nuceny město opustit, a dostalo se tak do správy menševikům. Bolševici se zde chopili moci za pomoci sovětské armády v březnu 1921. Během rozpadu SSSR zde došlo na jaře roku 1991 k nepokojům; vypukly demonstrace a přístav byl na protest proti přítomnosti sovětských jednotek uzavřen.

Charakter města

Přístav v Batumi (2016)

Díky ropovodu, vedoucímu z Baku bylo ve městě možné vybudovat továrny na výrobu chemikálií, rafinérie a další zpracování ropných produktů. Díky vhodnému klimatu se také daří různým zemědělským plodinám, i citrusům. Město je také velmi známé svými přímořskými lázněmi.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Batumi
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Batumi