Georgie

Z Multimediaexpo.cz

State of Georgia
Vlajka amerického státu Georgia Pečeť amerického státu Georgia
Vlajka státu Georgia Pečeť státu Georgia
Přezdívka: Peach State, Empire State of the South
Georgia na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Atlanta
Největší město Atlanta
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
24. v USA
154 077 km²
km²
km² (2,6 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
8 186 453 (2000)
54,59/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 159
Časové pásmo UTC-5/-4 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

30° s.š. až 35° s.š.
80° z.d. až 85° z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

1 458 m
180 m
0 m
Guvernér Sonny Perdue (R)
Senátoři Saxby Chambliss (R)
Johnny Isakson (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

GA

US-GA
Přistoupení do unie 2. únor 1788 (4.)
Oficiální web www.georgia.gov

Georgia (anglická výslovnost zvuk [ˈdʒɔɹdʒə]) je jižní stát USA. Byla jednou ze třinácti kolonií, které se vzbouřily proti Britské koloniální vládě v Americké revoluci za nezávislost. Hlavním městem je Atlanta.

Obsah

Historie

Na území Georgie žilo do evropské kolonizace kontinentu mnoho indiánských kmenů. Není přesně známo, kdo byl první Evropan, který zahlédl území Georgie. Pravděpodobně to byl Juan Ponce de Leon, který plul kolem pobřeží při průzkumech Floridy. V roce 1526 se na území Georgie pokoušel založit osadu Lucas Vasques de Ayllon. V příštích letech se na území dostávalo stále více španělských kolonizátorů, kteří pronikali stále více do vnitrozemí. Za sebou nechávali stopu zkázy. Vyhubili nemocemi a bojem téměř veškeré domorodé obyvatelstvo. Místní indiánská kultura definitivně zmizela do roku 1560. Zbylé kmeny utekly před nemilosrdnými Španěly hluboko do vnitrozemí, kde je ovšem za několik staletí čekal stejný osud, tentokrát již z rukou americké armády. Zhruba za sto let si začali o Georgii usilovat Angličané, kteří mezitím obsadili severní části kontinentu. V roce 1670 se konflikt mezi Španělskem a Anglií značně vyostřil, když se Anglické kolonie rozšířily až do sousedství španělských držav. Španělé měli tendence pokračovat v kolonizaci dále na sever, kde byla anglická kolonie Karolína. Po prohraných bitvách se nakonec Španělé z území Georgie stáhli a Angličané jej pojmenovali po králi George II. V roce 1730 James Oglethorpe prosazoval názor, aby na území Gergie byli deportovány osoby dlužící státu peníze za neplacení daní. 12.února 1733 přistáli první osadníci na pobřeží Georgie a založili osadu, z které postupně vyrostlo město Savannah. Georgie byla jednou ze třinácti kolonií, které se vzbouřily proti Britské koloniální vládě v Americké revoluci za nezávislost. Po porážce Anglie a uznání samostatnosti již nic nebránilo vzniku USA. Georgie byla 4. státem který ratifikoval Ústavu Spojených států. Stalo se tak 2. ledna 1788. 18. ledna 1861 se Georgie připojila ke Konfederaci podporující otroctví.Po porážce Konfederace v Americké občanské válce, byla po rekonstrukci válkou zničené země, Georgie připojena zpět k Unii. Georgia byl poslední stát z konfederace zpět připojený. To bylo 15. července 1870.

Geografie

Georgia na jihu hraničí s Floridou, na východě s Jižní Karolínou a Atlantským oceánem. Západní hranici má se státem Alabama a severní hranici tvoří státy Tennessee a Severní Karolína. Severní část státu je tvořena Apalačským pohořím. Střední část Georgie je kopcovitá úrodná krajina z které se stává na jihu pláň sahající až k oceánu. Nejvyšší hora v Georgii je Brasstown Bald.

  • nejvyšší bod 1458 m nad mořem
  • nejnižší bod 0 m
  • střední nadmořská výška 180 m
  • šířka státu 370 km
  • délka státu 480 km

Ekonomika

Ekonomika Georgie patří mezi vysoce prosperující v USA. HDP Georgie činí 275 miliard dolarů, což ji umisťuje na 10. místo v USA. Roční příjem na obyvatele je 28 145 dolarů (2 345 dolarů měsíčně, v přepočtu 58 600 Kč).To odpovídá pro porovnání příjmům ve Švédsku.

  • Hlavní zemědělské produkty : Chov drůbeže, vejce, chov prasat a dobytka, mléko a mléčné výrobky, arašídy, zelenina.
  • Hlavní průmyslová produkce : Textil, zpracování potravin, papír, chemické výrobky, elektrická zařízení a turistika.

Demografie

V Georgii žije 8 186 453 obyvatel podle sčítání lidu v roce 2000. Je to 10. nejlidnatější stát USA. Etnické složení je 62,6% Běloši, 28,7% Černoši, 5,3% Hispánci, 2,1 % Asiaté, 0,4% Indiáni a Pacifičtí ostrované, 0,9% jiná nebo více ras.

Náboženství

Podobně jako ostatní jižní státy i Georgie je protestantská. Církevní příslušnost obyvatel je následující:

Poznámka

V angličtině se pod jménem Georgia rozumí nejen Georgie coby stát USA, ale též (suverénní) stát Gruzie.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Georgie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Georgie