Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Bing Crosby

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Harry Lillis „Bing“ Crosby (* 3. května 1903, Tacoma, stát Washington v USA, † 14. října 1977 v Madridu, Španělsko, na golfovém hřišti) byl patrně jeden z nejpopulárnějších amerických zpěváků a herců všech dob.

Je považován za jednoho zakladatelů moderní americké populární hudby, jednalo se o jednu z prvních multimediálních hvězd, nositele ceny Oscar i Grammy, byl to člověk, jenž za svůj život pouze v Americe prodal více než 300 miliónů gramofonových desek.

Obsah

Život

Bing Crosby začínal tak jako mnoho jiných bílých jazzových muzikantů své doby, kteří ve 20. letech 20. století pro sebe objevili jazz. Studoval práva a hrál na bicí a zpíval. Nejprve se svým přítelem Alem Rinkerem vytvořili zpívající duo, a vypravili se společně do Los Angeles. V roce 1926 je zde angažoval Paul Whiteman. Později se k nim připojil třetí zpěvák Harry Baris, vytvořili jazzové trio s názvem Rhythm Boys. Jednalo se tehdy prakticky o jednu z prvních vokálních jazzových skupin, která se podílela na řadě tehdejších Whitemanových nahrávek, Bing zde zpíval nejen v triu, ale i sólově. Mimo jiné zde také vystupoval tehdejší Bingův kamarád legendární trumpetista Bix Beidebeck.

V roce 1930 poprvé vystupovali s Paulem Whitemanem ve filmu Král jazzu. V roce 1930 se ale jejich profesní cesty rozešly. Bing se vydal na dráhu sólového zpěváka a posléze i filmového herce. Od roku 1931 už měl v rozhlase svůj vlastní pravidelný pořad. Měl krásný jemný, hebce sametový hlas v barytonovém rozsahu, který si každou melodii jen jakoby lehce pobrukoval, hlas doplněný vynikajícím frázováním s dokonalou pěveckou technikou při zpěvu do mikrofonu. Svým mužným hebce melodickým hlasem dokázal vykouzlit dokonalou iluzi intimního sdělení právě tady a právě teď jen a jen pro vás - v tomto ohledu byl velmi výjimečný a vlastně i neopakovatelný. Do bouřlivé éry amerického swingu se vpravil lehce a snadno. Kromě toho natáčel další a další gramofonové desky i filmy, pravidelně vystupoval též v americkém rozhlasu. Svým pěveckým stylem velmi ovlivnil celou řadu svých pozdějších následovníků doslova po celém světě, z amerických zpěváků se jednalo především jeho pěveckého i hereckého kolegu, veleúspěšného zpěváka a filmového herce Franka Sinatru. Zpíval déle než padesát let a jeho měkký, mužně hebký hlas jakoby s ním vůbec nestárl. Za svůj život si zapíval i několik velmi úspěšných duet, mimo jiné též se zpěvačkou Conií Boswellovou z dívčího tria Boswell sisters nebo i s Louisem Armstrongem.

Zemřel velmi nečekaně v roce 1977 bezprostředně po vyhraném golfovém zápase ve španělském Madridu u 18. jamky tamního golfového hřiště, jen několik týdnů po svém posledním úspěšném turné do Velké Británie, kde také stihl natočit i svoji poslední gramofonovou LP desku (později vyšla také v někdejším Československu u firmy Supraphon).

Dílo

Filmy, výběr

Filmové komedie z kategorie road movie

Práce pro televizi a rozhlas

Bing Crosby moderoval od 30. let až do 50. let také v rozhlase, od 1964 do roku 1965 také svoji vlastní televizní show vysílanou v sítích amerických kabelových televizí. Kromě toho také namluvil komentáře k některým krátkým televizním filmům.

Diskografie

Za svůj život obdržel celkem 21 zlatých a 6 platinových gramodesek podle klasifikace americké organizace RIAA.

Česká diskografie

Gramofonové desky

CD

Citáty

Použité zdroje

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bing Crosby
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace