Chang-čou

Z Multimediaexpo.cz


Chang-čou (čínsky: 杭州; pinyin: Hángzhōu) je město v Čínské lidové republice, v jejím administrativním systému je hlavním městem provincie Če-ťiang. Leží asi 200 km jihojihozápadně od Šanghaje na řece Čchien-tchang, jejíž estuárovité ústí vytváří takzvaný Chančouský záliv (杭州湾). Město rovněž leží na dodnes využívaném Velkém císařském kanálu. Podle údajů z roku 2005 obývá Chang-čou asi 1,75 miliónu obyvatel. Dohromady s příměstskými rezidenčními oblastmi pak počet obyvatel dosahuje k 6,5 miliónům.

Měsíční ostrov na Západním jezeře.

Město je cílem mnoha turistů. Mezi turisticky zajímavá místa v Chang-čou patří jak nadherné okolí Západního jezera (西湖), tak i kulturní dědictví reprezentované starobylými pagodami, chrámy a parky. Městským stromem je kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora) a rostlinou osmant vonný (Osmanthus fragrans).

Výroky o Chang-čou

„Na Nebesích je ráj. Na zemi jsou Su-čou a Chang-čou.“ –; čínské přísloví „Narodit se v Su-čou, žít v Chang-čou, jíst v Kuang-čou, zemřít v Liou-čou.“ – čínské přísloví Benátčan Marco Polo navštívil Chang-čou ve 13. století. Jeho kniha hovoří o městě. Podle něj je to "nezpochybnitelně nejjemnější a nejvznešenější na světě." Ve 14. století, proslulý marocký cestovatel Ibn Battuta o Chang-čou řekl, že je to "největší město, viděl na tváři země".

Partnerská města

Externí odkazy