Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Debrecín

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Debrecín (maďarsky Debrecen, slovensky Debrecín a německy: Debrezin}}) je druhým největším městem v Maďarsku. Debrecín se nachází asi 220 km na východ od Budapešti. Poblíž města leží národní park Hortobágy. Je hlavním městem župy Hajdú-Bihar. Debrecínu je přezdíváno „kalvinistický Řím“.

Obsah

Historie

Město vzniklo sloučením obcí a je poprvé zmíněno v roce 1235 pod názvem „Debrezun“. Okolí města bylo osídleno již v prehistorických dobách, a když sem na konci 9. století dorazili Maďaři, nalezli zde slovanskou/staroslovenskou kolonii. Bohatství města bylo založeno na soli, obchodu s kožešinami a chovu dobytka. Dobrou politikou bylo město ušetřeno rabování a vzkvétalo i za turecké okupace. Po dobytí Budy bylo od ledna 1849 hlavním městem Maďarské revoluce a boje za nezávislost. Dnes je Debrecín známý rozmanitým kulturním životem, například barvami hýřícím Květinovým karnevalem 20. srpna, jazzovými dny a Letní univerzitou pro cizince, kteří se chtějí naučit maďarsky.

Památky

Symbolem města je klasicistní Velký kalvínský kostel z roku 1821, který se svojí kapacitou 3 00 míst je největší kostel tohoto vyznání v Maďarsku. Velmi pozoruhodné je i Kálvin tér, kalvínský Malý kostel, Červený kostel v Kossuth utca, Synagoga v Pásti utca, řecko katolický kostel na Attila tér, Vědecká univerzita Lajose Kossutha na Egytem tér, kostel sv.Anny a mlýn na rohu Böszörményi út, je největším větrným mlýnem ve střední Evropě.

Demografie

Vývoj počtu obyvatel v Debrecínu:

Slavní lidé

Kálvin tér

Rodáci

Žijící ve městě

Partnerská města

Kostel sv.Anny

Reference

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Debrecín
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Debrecín


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace