Washington, D.C.

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Přejít na: navigace, hledání
Washington, D.C.
WashMonument WhiteHouse.jpg
The flag of Washington, D.C.
Seal-DC.png
Městská vlajka Městský znak
Městské motto: Justitia Omnibus
(Spravedlnost pro všechny)
Přezdívka: „D.C.“
Map of usa highlighting dc.png
Poloha ve Spojených státech
stát žádný (District of Columbia)
Rozloha
 - Celková
 - Vodní plochy

177,0 km²; (68,3 mi²)
18,0 km² (6,9 mi²) 10,6 %
Obyvatelstvo
 - Celkem (2004)
 - Hustota
 - Metropolitní oblast

553 523 (est.)
3481,3 /km²
1592,6/km²
Časové pásmo Východ USA: UTC–5
Zeměpisná poloha 38°53′22,56″ s. š., 77°02′6,72″ z. d.
Starosta Adrian Fenty
Oficiální stránky města

Washington, D. C., je hlavní město Spojených států amerických, sídlem prezidenta a Kongresu. Jméno města vzniklo jako pocta prvnímu prezidentovi USA Georgi Washingtonovi. Zaujímá území federálního distriktu, známého jako District of Columbia nebo zkráceně D. C. Na severu a východě hraničí s Marylandem a na jihozápadě s Virginií. Přirozenou hranici s Virginií tvoří řeka Potomac. Hlavním městem Spojených států je od roku 1800. Předtím mělo obdobné postavení osm jiných měst.

Na území D. C. nenajdeme mrakodrapy, které jsou v jiných městech USA typické, protože je zakázáno, aby byla nějaká budova na území města vyšší než budova Kapitolu (tj. cca 87,6 m [1]). Převládají tu budovy veřejných institucí a budovy administrativní. Zástavba výškovými budovami začíná až za řekou Potomac v Arlingtonu.

Obsah

Historie

Související informace můžete najít také v článku: Historie Washingtonu, D.C.

Zajímavosti

Demografie

Podle odhadů z roku 2005 zde žije 582 049 lidí. Běloši tvoří 32,4 % obyvatelstva, černoši 56,8 %, Asiaté 3 %, Indiáni a původní američané 0,3 % a ostatní rasy 7,5 %. Obyvatelé hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 8,9 % obyvatelstva. Většina bělošských obyvatel je britského původu, zatímco většina Hispánců má své kořeny v Salvadoru. 83,42 % obyvatel mluví doma pouze anglicky a 9,18 % španělsky. Co se týče náboženství, 72 % populace hlavního města USA je křesťanského vyznání, následovaní budhisty (4 %), muslimy (2 %) a židy (1 %). Nejvíce obyvatel měl Washington D.C. v roce 1950, kdy měl něco málo přes 800 tisíc obyvatel. Celá metropolitní oblast, zasahující i do států Maryland a Virginia, má 5,8 milionu obyvatel.

Doprava

Související informace můžete najít také v článku: Metro ve Washingtonu

Městskou hromadnou dopravu zajišťuje společnost Washington Metro. Páteřní systém tvoří pět linek metra (Metrorail). To doplněno autobusovými linkami.

Hlavní nádraží – Union Station je nedaleko Kapitolu. Operují zde Amtrak (dálkové spoje), MARC (příměstské spoje – směr Maryland) a VRE (příměstské spoje – směr Virginie).

Co se týče letecké dopravy, Washington, D.C. je napojeno na tři letiště: Ronald Reagan Washington National Airport, Washington Dulles International Airport a Baltimore/Washington International Airport (BWI). Dále se kolem samotného města nachází speciální vzdušný prostor nazvaný P56, který má tzv. identifikační zónu o poloměru 50 mil, uvnitř ní chráněnou zónu (zapovězenou pro všechny civilní letouny) o poloměru 17 mil okolo Washingtonova monumentu a vnitřní chráněnou zónu o poloměru 3 míle kolem Kapitolu. Tento vzdušný prostor brání stíhačky na základně Andrews, cca 10 mil jižně od města. Pentagon samotný má navíc vlastní antiraketový a protiletecký obranný systém s raketami Patriot.

Partnerská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Washington, D.C.
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Washington, D.C.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace