Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Brusel

Z Multimediaexpo.cz


Dominanty města Brusel (2010)

Brusel (francouzsky Bruxelles, nizozemsky Brussel, německy Brüssel, anglicky Brussels) je hlavní město Belgie.

Je sídlem NATO a některých institucí Evropské unie, a proto bývá neoficiálně označován jako „hlavní město Evropy“.

Brusel je zároveň hlavní město Vlámska a Francouzského společenství Belgie. Brusel je jedna z 19 obcí Bruselského regionu. Žije v něm přibližně 145 tisíc obyvatel a jeho rozloha činí 32,61 km².

Název Brusel se používá často také k označení celého Bruselského regionu, který čítá přibližně 1 milion obyvatel a rozkládá se na ploše 161 km².

Stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel oficiálně dvojjazyčný – úředními jazyky jsou francouzština a nizozemština. Většina obyvatel je frankofonní (85-90%).

Obsah

Historie města

Podle legendy založil osadu kolem roku 580 sv. Guegerich (St. Géry). Jméno města je snad odvozeno od názvu Brucsella či Broekzelle, což znamená ves v bažinách. Leží uprostřed Belgického království. Při jeho poloze vzkvétal rozvoj řemesel a v 11. století se ves rozrostla v hrazené město, pro které 14. a 15. století bylo zlatým věkem města, jako obchodního centra Evropy.

Evropské instituce

Dvě hlavní evropské instituce – Evropská komise a Rada Evropské unie – mají centrálu v Bruselu. Komise sídlí v budově Berlaymont a Rada EU v budově Justus Lipsius. V Bruselu zasedají také výbory Evropského parlamentu (sídlo EP je však ve Štrasburku a sekretariát parlamentu sídlí v Lucemburku). V Bruselu sídlí rovněž Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů.

Turistické atrakce

Náměstí Grand-Place

Hlavní článek: Grande-Place v Bruselu

Náměstí Grande-Place v Bruselu (nizozemsky Grote Markt) je historickým jádrem města. Mnozí (mj. Victor Hugo) jej považují za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Jeho dominantou je gotická radnice z 15. století s 96 m vysokou věží, na které je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. Další významnou budovou je Maison du Roi / Broodhuis. Od roku 1998 náměstí figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. 13. srpna 1695 byla většina domů, postavených ze dřeva, zničena střelbou z děl francouzského vojska pod vedením maršála François de Villeroy. Nepoškozena zůstala pouze věž radnice a několik kamenných zdí. V následujících letech byly cechovní domy na náměstí vybudovány znovu, tentokrát z kamene. Přestože průčelí každého domu je jiné, tvoří spolu architektonicky harmonický celek.

Manneken-Pis

Hlavní článek: Manneken Pis

Manneken Pis (soška čurajícího chlapečka) je symbolem Bruselu. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérôme Duquesnoy. Manneken Pis se může pochlubit 800 oblečky, které jsou umístěny v městském muzeu. První kroj byl věnován v roce 1698. V roce 1745 sochu Manneken Pis ukradli Angličané. O dva roky později se ho zmocnili Francouzi. Poté, co se o tom dozvěděl král Ludvík XV., daroval Bruselu kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka.

V roce 1817 sošku zcizil a posléze zničil bývalý vězeň Antoine Lycas. Z jejích úlomků byl vytvořen model pro sošku, která zde stojí dnes.

Od roku 1987 má svůj protějšek - čůrající holčičku - Jaenneke Pis. V roce 1998 přibyla také socha čůrajícího psa - Zinneke Pis.

Další turistické cíle

 • Královský palác
 • Katedrála sv. Michala a Guduly
 • Skleníky Serres van Laken v královské zahradě, dílo architektky Sabiny Rosenkrancové. Každým rokem na přelomu dubna a května jsou na deset dnů zpřístupněny veřejnosti.
 • Parc du Cinquantenaire, který vznikl roku 1880 při příležitosti oslav padesátého výročí belgické nezávislosti. V parku se nachází Palais du Cinquantenaire s obloukem.
 • Brupark
  • Atomium
  • Mini Europe – park, ve kterém je vystaveno více než 300 zmenšených modelů významných evropských staveb.
  • Océade – subtropický plavecký areál s krytými a venkovními vodními plochami, s množstvím skluzavek a nejdelším tobogánem v Belgii, dlouhým 140 m.
 • Muzeum komiksů, zřízené v secesní budově, projektované architektem Victorem Hortou. Ukazuje belgické komiksové hrdiny, jako jsou Kuifje, Suske a Wiske a Šmoulové. Muzeum vlastní nejvíce obrázkových knížek na světě. Má 31 000 alb. Je zde zachycena historie kreslených seriálů na dílech více než 670 umělců.

Galerie

Panorama

Panorama města
Panorama města z historického Kunstbergu (únor 2015)


Partnerská města

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brusel
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brusel (článek)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brusel (kategorie)