Elbasan

Z Multimediaexpo.cz

Pohled na město
Ulice v centru města

Elbasan (albánsky: Elbasan nebo také Elbasani) je město ve střední Albánii, jihovýchodně od metropole Tirany. Nachází se na řece Shkumbin, a má statut krajského i okresního města. Žije zde okolo 100 000 obyvatel, je to jedno z největších měst v zemi.

Historie

Založení města se datuje do 1. století. Tehdy to bylo město římské, nacházelo se na cestě Via Egnatia a největší význam v něm mělo velké tržiště. Jak postupně říše ztrácela svojí sílu a čelila stále častěji útokům Barbarů, bylo ve 4. století rozhodnuto o vybudování hradu. O dalších tisíc let později, roku 1466, upravil osmanský sultán Methmet II. opěvnění, umístil sem významnou vojenskou posádku, a přejmenoval město na El Basan (česky pevnost). Toto jméno již městu zůstalo tak již dodnes; a to i přesto, že roku 1836 Rešíd Paša pevnost samotnou nařídil zbourat. Staré město vybudovali Osmané s velkým bazarem a lázněmi. Na konci 17. století zde žilo okolo 2 000 obyvatel.

Roku 1908 proběhly ve městě velké demonstrace, když právě tady se rozhodlo, že se bude místo arabského písma používat latinka. Po dalších několik let ještě proturecká majorita tvořila silnou opozici rodímu se albánskému státu. V období první světové války město obsadila vojska Srbska, Rakousko-Uherska, Bulharska a Itálie.

Během vlády krále Zoga I. tu vznikly první průmyslové závody na výrobu tabáku a alkoholických nápojů. Do druhé světové války a Hodžova režimu však byl Elbasan ještě městem ryze osmanského rázu. V 70. letech už začalo hospodářství stagnovat, díky spojenectví socialistické Albánie a ČLR tu byla roku 1974 s pomoci právě Číny vybudována velká ocelárna, jejíž komíny jsou nevyšší na Balkáně. Ta však také způsobuje problematické znečištění, se kterým se město dnes potýká.

Obyvatelstvo

Elbasan je dnes ryze albánským městem, dříve zde ale žilo mnoho národností; Srbové, Makedonci, Bulhaři, Němci, Italové a Turci.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Elbasan