Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Futurama

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Futurama je americký animovaný seriál, který vytvořili Matt Groening a David X. Cohen (autoři seriálu Simpsonovi). První čtyři produkční série vysílala televizní stanice Fox Network v letech 19992003. V červnu 2006 televizní společnost Comedy Central potvrdila, že objednala dalších 16 epizod, které začala vysílat v průběhu roku 2008. Jedná se o 4 níže uvedené filmy, přičemž každý je rozdělen na 4 epizody.[1] 10. června 2009 společnost Comedy Central oznámila, že uzavřela dohodu na výrobu dalších 26 nových dílů seriálu, které se budou vysílat od poloviny roku 2010.[2]

První Futurama film, nazvaný Bender's Big Score, byl vydán 27. listopadu 2007 pouze na DVD.[3] Druhý film Futurama: The Beast with a Billion Backs[4] byl vydán 24. června 2008 a další filmy Futurama: Bender's Game[5] (vydán 3. listopadu 2008) a Futurama: Into the Wild Green Yonder[6] (24. února 2009) pravidelně následovaly.

Obsah

Příběh

Soubor:Davidcohenatcomiccon.jpg
Autoři Futuramy - Matt Groening a David X. Cohen

Děj se většinou odehrává v Novém New Yorku a přilehlém vesmíru od roku 3000. V prvním díle spadne věčný smolař Philip J. Fry na Silvestra roku 1999 do mrazáku v kryogenické laboratoři. Rozmražen je až po 1000 letech, 31. prosince 2999 a zjišťuje, že se nachází v Novém New Yorku. Díky objevenému praprapra…praprasynovci, profesoru Hubertu Farsworthovi dostane práci v jeho malé intergalaktické doručovatelské firmě Planet Express. Seriál pojednává o dobrodružstvích Frye a jeho kolegů při dodávání zásilek ve jménu této dopravní firmy.

Hlavní postavy


Dabing

Postava Originální dabing Český dabing
Philip J. Fry Billy West Jan Dolanský
Turanga Leela Katey Sagal Andrea Elsnerová
Bender Bending Rodriguez John Di Maggio Martin Stránský
Professor Hubert J. Farnsworth Billy West Dalimil Klapka
Dr. John Zoidberg Billy West Bohdan Tůma
Hermes Conrad Phil LaMarr Tomáš Juřička
Amy Wong Lauren Tom Jitka Moučková
Zapp Brannigan Billy West Zbyšek Pantůček
Kif Kroker Maurice LaMarche Radovan Vaculík
Ďiblík Frank Welker Zbyšek Pantůček

Dostupnost v ČR

V České republice se tento seriál začal vysílat až v roce 2009. Čeští příznivci seriálu ale vyrobili české titulky a díky internetu seriál koluje mezi lidmi. Dnes je již vysílán na stanici Prima Cool. Česká televize o vysílání seriálu několikrát uvažovala, ale kvůli nepříznivým obchodním podmínkám nakonec seriál nezakoupila.[8]

Zástupkyně TV PRIMA na Festivalu fantazie speciál 2008 potvrdila, že na Futuramu zakoupili vysílací práva. Pět sérií seriálu Futurama postupně vysílá na českých obrazovkách jako první Prima Cool, druhý kanál z rodiny Primy zaměřený především na muže ve věku 20 až 40 let, a to od 1. dubna 2009.[9]

Seznam epizod

Prvních 72 dílů seriálu bylo vytvořeno pro Fox Network ve čtyřech produkčních sériích. Pátou sérii tvoří 16 epizod, které jsou vlastně 4 filmy: Futurama: Bender's Big Score, Futurama: The Beast with a Billion Backs, Futurama:Benders game a Futurama: Into the Wild Green Yonder, každý rozdělený na 4 epizody. Od 24. června do 2. září 2010 vysílala americká televize Comedy Central jednou týdně jeden díl z nové (šesté) série. Jednotlivé díly byly při výrobě označovány číslem série, pracovním kódem ACV přiděleným seriálu televizí a číslem epizody, například 1ACV01 - první série, kód ACV, epizoda jedna. Televize ale epizody při prvním uvedení nevysílala v produkčním pořadí a běžely celkem v pěti sériích. V přehledech tohoto řazení bývá používáno označení v jiné podobě s prvními písmeny slov sezóna a epizoda, například S01E01 - série první, epizoda jedna. Na DVD discích vyšel seriál v původním produkčním řazení a čtyřech kompletech.

Rok 3000

Planet Express

Planet Express je firma, zabývající se doručováním zásilek po celém vesmíru.

Osazenstvo

Technické zázemí

Planety

Ve Futuramě se vyskytuje velké množství různých planet, většinou jsou pojmenovány podle obyvatelstva (na planetě Čapek 9 jsou roboti, na Sicília 8 Mafiáni, na Kannibalionu Kanibalové). Např. Eternium je domovská planeta Nibbloňanů (angl. Nibblonians), dlouhožijících tříokých mimozemšťanů. Eternium se objevil ve dvou epizodách: "The Day the Earth Stood Stupid" a "The Why Of Fry". Je popsána tak, že je "Přesně uprostřed vesmíru" a má "nepředstavitelné rozměry". Důležité místo je zde Hall of Forever, umístěna "Deset mil na západ od přesného středu vesmíru".

Další planetou je Amphibios 9. Tato bažinatá planeta je domov obojživelné zelenohlavé mimozemské rasy. Planeta má nejméně jeden měsíc. Amphibios 9 je ukázán v epizodě "Kif Gets Knocked Up A Notch", prvním díle čtvrté sezóny. V této epizodě, poručík Kif Kroker přichází na tuto planetu, aby porodil své potomky. Znbovu se objeví ve filmu Beast with a bilion backs kde se odehraje svatba Kifa a Amy.

Další, v ději významnější planetou je Planeta Omicron Persei VIII, což je domovská planeta Omicronianů. Od Země je vzdálena cca 1000 světelných let. Má 1 měsíc a podnebí na ní je podobné jako na zemi.

All My Circuits

Objevuje se zde telenovela All My Circuits (na Cool TV přeloženo jako Velmi křehké obvody (parodie na Velmi křehké vztahy). Děj se točí kolem robota-podnikatele Calculona, který má velkou lásku - robotku Monique, stále o ni musí bojovat a do toho se mu plete spousta obchodních nepřátel. Seriál je v New New Yorku velice populární. Mezi jeho pravidelné diváky patří mimo jiné posádka Planet Expressu. Byl několikrát zfilmován.

Odkazy na Futuramu v jiných dílech

V seriálu Simpsonovi se vyskytuje celá řada odkazů na seriál Futurama. Al Gore použil ve svém filmovém dokumentu Nepříjemná pravda krátký úryvek z epizody Crimes of the Hot.

Reference

  1. Oficiální text
  2. Tisková zpráva
  3. Futurama: Bender's Big Score (2007) (V) [online]. [cit. 2007-12-23]. Dostupné online.  
  4. Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008) (V) [online]. [cit. 2007-12-23]. Dostupné online.  
  5. Futurama: Bender's Game (2008) (V) [online]. [cit. 2007-12-23]. Dostupné online.  
  6. Futurama: Into the Wild Green Yonder (2009) (V) [online]. [cit. 2007-12-23]. Dostupné online.  
  7. http://www.futurama-madhouse.com.ar/scripts/3acv10.shtml
  8. http://web.archive.org/web/20070607144530/http://www.ceskatelevize.cz/faq/detail.php?id=13 Archivovaná verze stránek České televize
  9. Od prvního dubna 2009 byl spuštěný nový kanál TV Prima COOL. Každý den uvede nový díl.MediaShow. Futurama má přitáhnout k Primě Cool. Ta bude vysílat v multiplexu 2 už v dubnu. MediaShow [online]. 2009-02-16 [cit. 2009-02-27]. Dostupné online. ISSN 1801-5492.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Futurama
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace