Hřiště

Z Multimediaexpo.cz


Baseballové hřiště (Yankee Stadium, New York)

Hřiště je místo určené pro provozování určitého sportu nebo hry. V pravidlech jsou většinou přesně určeny tvary a rozměry hřiště a často i jeho povrch a další parametry. Kromě hrací plochy se na hřišti často nacházejí další předměty či zařízení potřebné pro příslušnou hru (branky, síť atd.).

Tvary

V různých sportech se používají různé tvary hracích ploch, velmi častý je prostý obdélník (např. fotbal, volejbal, basketbal, tenis, americký fotbal, …, v ledním hokeji má zaoblené rohy), v jiných sportech má hřiště tvar oválu (australský fotbal), kruhové výseče (baseball, softball) ad. V některých případech hřiště nemá předepsaný tvar a používá se vymezená jen mírně upravená oblast přírody (např. paintball, golf, petanque), takže každé hřiště je jiné. Okraje hrací plochy jsou zpravidla na hrací ploše vyznačeny čarami či jinými značkami, stejně tak i případná další význačná místa podle pravidel příslušné hry.

Povrch

Povrch hrací plochy se taktéž velice různí. Je možné využívat jak přírodní povrch (tráva, písek, hlína), tak i různé varianty umělých povrchů od antuky či škváry přes umělou trávu po různé druhy plastů (v tělocvičnách někdy také dřevěné parkety).

Související články