I. M. Pei

Z Multimediaexpo.cz

Ieoh Ming Pei (narozen 26. dubna 1917), známý hlavně pod inicály I. M. Pei, je architekt narozený v Číně. V roce 1983 vyhrál Pritzkerovu cenu. Pracuje s abstraktní formou a používá kámen, beton, sklo a ocel.

Obsah

Mládí a vzdělání

Pei byl narozen v Kantonu v Číně dne 26. dubna 1917. Jeho rodina se později odstěhovala do Šanghaje, ale přebývala v Su-čou, městě poblíž Šanghaje. Sídlo rodiny je slavná zahrada v Su-čou, která je nyní součástí světového dědictví jako Classical Gardens of Suzhou. Pei miloval, jak se kombinovaly budovy a příroda, a měl zvláště rád způsob, jakým se kombinovalo světlo a stín.

Základní školu studoval v Hong Kongu a střední v Šanghaji, poté se v 18 letech přestěhoval do Spojených států, kde studoval architekturu na University of Pennsylvania. V roce 1940 získal na MIT titul bakaláře architektury. Poté studoval na Harvard Graduate School of Design.

V roce 1944 se vrátil na Harvard, kde studoval pod Walterem Gropiusem, který byl dříve spojován s Bauhausem. Roku 1946 zístal titul magistra architektury.

Vybrané práce

Reference

Externí odkazy