Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Jacqueline Kennedyová Onassisová

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Jacqueline Kennedyová v Bílém domě
Arlington National Cemetery

Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvierová-Kennedyová-Onassisová (* 28. července 1929, New York, † 19. května 1994, tamtéž) byla manželkou 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho a v letech 19611963 první dáma USA.

Biografie

Narodila se v roce 1929 v New Yorku v bohaté rodině Janet Leeové a Johna V. „Jacka“ Bouviera III. Přes tehdejší hospodářskou krizi žili v luxusu se služebnictvem. Rodiče se brzy rozvedli. Jackie byla velmi chytrá a nadaná, vystudovala elitní školu Vassar College, poté rok cestovala po Evropě a po návratu studovala na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu (George Washington University). Od roku 1952 pracovala v deníku Washington Times-Herald jako fotoreportérka. Vydobyla si renomé společenské novinářky, a proto byla vyslána do Londýna, odkud přinášela reference o korunovačních oslavách Alžběty II.

Díky svému povolání se seznámila s J. F. Kennedym, kterého si vzala v září 1953 v Newportu na Rhode Islandu. Velkolepé svatbě požehnal i papež, oba manželé byli katolíci. Manželé Kennedyovi měli dvě dcery a dva syny: nedonošená Arabella (*1956), Caroline (*1957), Johna Jr. (*1960) a Patricka (*1963), který však žil jen několik dní. Po svatbě bydleli v prestižní čtvrti ve Washingtonu, Georgetown. Jackie na Georgetown University navštěvovala semináře dějin USA, díky znalosti cizích jazyků pro manžela překládala politické texty z francouzštiny a španělštiny.

V roce 1961 se JFK stal prezidentem. Ona se hlavně starala o děti, přestavovala Bílý dům, dokázala přesvědčit Kongres, aby Bílý dům prohlásil za národní historickou památku. Jackie uspořádala veřejnou sbírku na rekonstrukci, pro propagaci nechala sepsat průvodce a natočit dokument o Bílém domě. Z Washingtonu se stalo kulturní centrum, do sídla prezidenta byli zváni hudebníci i hollywoodští herci. Svým stylem oblékání určovala módní trendy.

Po atentátu na svého manžela se odstěhovala do New Yorku, aby svým dětem poskytla klidnější život. Tehdejší politici o ní uvažovali jako o budoucí viceprezidentce, senátorce či vyslankyni ve Francii, ale ona všechny nabídky odmítla. Starala se pouze o děti a manželův odkaz budoucím generacím. Nechala vybudovat John F. Kennedy Memorial Library v Bostonu.

Později se provdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise (svatba 20. října 1968). Manželství nebylo příliš šťastné. Ona mu posílala vysoké účty za módní oblečení, on dále pokračoval ve schůzkách s jinými ženami.[1] Onassisovi příbuzní ji označovali za zlatokopku. Po manželově smrti pracovala jako redaktorka u Viking Press. Od roku 1977 působila jako akviziční redaktorka v nakladatelství Doubleday. Angažovala se za zachování historických budov, neměla velké sociální cítění, v některých dobách se jemně přikláněla k feminismu. Od roku 1985 žila s obchodníkem s diamanty Mauricem Tempelmanem. Byla silná kuřačka.

V lednu 1994 u ní byl diagnostikován rakovina lymfatických žláz, na níž 19. května téhož roku ve 22:15 místního času zemřela ve svém apartmánu na Fifth Avenue v Manhattanu. Její pohřeb, ačkoliv byl soukromý, byl vysílán televizemi do celého světa. Je pohřbena vedle svého manžela J. F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově.

Preferovala francouzskou výslovnost svého křestního jména, v médiích bylo její jméno často zkracováno na Jackie K. nebo Jackie O.

Reference

  1. GASSERT, Philipp. První dámy Ameriky. Praha : Nakladatelství BRÁNA, 2001. ISBN 80-7243-133-1. Kapitola Americká ikona, s. 147–159. (česky)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jacqueline Kennedyová Onassisová
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jacqueline Kennedy Onassis
První dámy USA

Jacqueline Kennedyová • Lady Bird Johnsonová • Pat Nixonová • Betty Fordová • Rosalynn Carterová • Nancy Reaganová • Barbara Bushová • Hillary Clintonová • Laura Bushová • Michelle Obamová
 • Melania Trumpová •

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace