Kuželosečka

Z Multimediaexpo.cz

Druhy kuželoseček

Kuželosečka je rovinná křivka, která vznikne jako průnik roviny s pláštěm rotačního kuželu (tzv. kuželová plocha), přičemž rovina neprochází jeho vrcholem.

Obsah

Typy kuželoseček

Protínáme-li kužel rovinou kolmou na osu symetrie rotačního kuželu, výslednou kuželosečkou je kružnice. Protínáme-li kužel rovinou rovnoběžnou právě s jednou z povrchových přímek pláště kuželu, výslednou kuželosečkou je parabola. Protínáme-li kužel rovinou, která svírá s osou symetrie rotačního kuželu úhel menší než 90° a větší než polovina vrcholového úhlu kuželu, výslednou kuželosečkou je elipsa. Rovina přitom protíná všechny povrchové přímky pláště kužele a není tedy s žádnou z nich rovnoběžná. Protínáme-li kužel rovinou, která svírá s osou symetrie rotačního kuželu úhel menší než polovina vrcholového úhlu kuželu, výslednou kuželosečkou je hyperbola; přitom rovina je rovnoběžná právě se dvěma povrchovými přímkami kuželu. Conic sections 2n.png
(A: parabola, B: elipsa a kružnice, C: hyperbola)

Degenerované kuželosečky

Za kuželosečku bývá často považován také průnik kuželové plochy s rovinou procházející vrcholem kuželové plochy. Takovéto kuželosečky označujeme jako degenerované (nevlastní, singulární), neboť podle polohy roviny a osy kuželové plochy dochází k redukci kuželosečky na bod, přímku nebo dvě přímky. Kuželosečky, které nejsou degenerované, tzn. kružnici, elipsu, parabolu a hyperbolu, označujeme jako vlastní (regulární) kuželosečky.

Algebraické vyjádření

Každou kuželosečku lze vyjádřit rovnicí

\(a_{11} x^2 + 2 a_{12}xy + a_{22} y^2 + 2a_{13}x + 2a_{23}y + a_{33} = 0\),

kde koeficienty \(a_{ij}\) jsou reálná čísla, přičemž \(a_{ij}=a_{ji}\). Tato rovnice je algebraickou rovnicí druhého stupně v \(x\) a \(y\).

Invarianty

Při transformaci souřadnic se nemění některé charakteristické veličiny algebraické rovnice kuželosečky. Tyto veličiny se označují jako invarianty. Uvedená rovnice má tři invarianty:

  • determinant kuželosečky
\(\Delta = \begin{vmatrix} a_{11} & a_{12} & a_{13} \\ a_{21} & a_{22} & a_{23} \\ a_{31} & a_{32} & a_{33} \end{vmatrix}\)
  • determinant kvadratických členů
\(\delta = \begin{vmatrix} a_{11} & a_{12} \\ a_{21} & a_{22} \end{vmatrix}\)
  • třetím invarientem je
\(S = a_{11} + a_{22}\)

Při transformaci souřadnic se tedy mění koeficienty \(a_{ij}\), avšak uvedené invarianty se nezmění.

Klasifikace kuželoseček podle invariantů

Invarianty rovnice kuželosečky lze použít ke klasifikaci jednotlivých křivek, které jsou touto rovnicí určeny. Je-li \(\Delta\neq 0\), pak se jedná o vlastní kuželosečku. Pro \(\Delta=0\) jde o kuželosečku degenerovanou. Rovnicemi s \(\delta=0\) jsou určeny tzv. nestředové kuželosečky (např. parabola). Pro \(\delta\neq 0\) se jedná o kuželosečky středové (např. elipsa).

Rozdělení kuželoseček \(\delta\neq 0\)
středové kuželosečky
\(\delta=0\)
nestředové kuželosečky
\(\delta>0\) \(\delta<0\)
\(\Delta\neq 0\)
vlastní kuželosečky
\(\Delta S < 0\)
reálná elipsa
hyperbola parabola
\(\Delta S > 0\)
imaginární elipsa
\(\Delta=0\)
nevlastní kuželosečky
dvojice nerovnoběžných (protínajících se) imaginárních přímek s reálným průsečíkem v nekonečnu dvě reálné různoběžky \(a_{13}^2 - a_{11}a_{33}<0\)
dvě různé reálné rovnoběžky
\(a_{13}^2 - a_{11}a_{33} = 0\)
dvě splývající rovnoběžky
\(a_{13}^2 - a_{11}a_{33} > 0\)
dvě imaginární rovnoběžky

Související články

Externí odkazy