Led Zeppelin IV

Z Multimediaexpo.cz

Zoso.png, všeobecně známé jako Led Zeppelin IV, je čtvrté album anglické hardrockové skupiny Led Zeppelin vydané 8. listopadu 1971. S prodajem víc jak 23 miliónů nosičů (jen v USA) patří mezi nejlépe prodávaná alba v historii.[1] Vydavatelství Atlantic Records ve svých katalozích toto album označuje jako Four Symbols, nebo The Fourth Album. Kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page ho také běžně označuje jako Led Zeppelin IV.

Deska byla zpočátku nahrávána ve studiích Basing Street Studios patřící Island Records v té samé době jako album Aqualung od Jethro Tull[2], později na dalších místech např. Headley Grange v Anglii, Sunset Sound v Los Angeles, ale i ve známém mobilním studiu Rolling Stones Mobile Studio patřící skupině Rolling Stones (nahrávala v něm své album Machine Head i skupina Deep Purple).

Čtvrté album Led Zeppelin - označené místo názvu čtyřmi symboly - je jednolitým hudebním skvostem zahrnujícím celou škálu stylů od heavy-metalu, přes folk i rock až po blues, kterým skupina definovala hard-rockový žánr v 70. letech. Přesah do zemitého britského folku z předchozí desky byl dále rozšířen o mystickou tématiku, mytologii a okultismus (nejznatelněji v písni "The Battle of Evermore"), což dává tomuto LP zcela nový rámec. Ač jsou všechny skladby výborné, jsou zastíněny megahitem "Stairway to Heaven", který se pomalu rozjíždí z akustického začátku a postupně uvolňuje svoji obrovskou energii. V jeho stínu neprávem zůstává např. nejlepší folková nahrávka „Zeppelínů“ "Going to California", skvělé hard-rockové vypalovačky "Black Dog" a "Rock & Roll", satira na hippies "Misty Mountain Hop" nebo závěrečná skladba "When the Levee Breaks", která se "Stairway to Heaven" přinejmenším vyrovná a společně dodávají celé „čtyřce“ epický rozměr.

Led Zeppelin IV patří mezi alba, jejichž skladby jsou hrané v rádiích zaměřených na klasickou rockovou produkci; jsou na něm také ikony tohoto žánru - skladby "Black Dog", či "Stairway to Heaven".

V roce 1998 umístili čtenáři časopisu Q magazine album Led Zeppelin IV na 26. místo mezi nejlepší alba všech dob, v roce 2000 ten samý časopis umístil Led Zeppelin IV na 26. místo do stovky nejlepších britských alb.

V TOP 100 hudebních alb 70. let v internetové publikaci Pitchfork Media je toto album na 7. místě. V roce 2005 v anketě o nejlepší album klasického rocku kanadského rockového rádia Q107 se album umístilo na druhém místě.

V roce 2006 bylo album zvoleno na první místo stovky nejlepších britských alb v časopise Classic Rock[3], v tom samém roce časopis Guitar World umístil Led Zeppelin IV také na první místo a v anketě ABC media top 10 získalo album sedmou pozici.

Obsah

Seznam skladeb

(vinylové LP album)

Strana 1

  1. "Black Dog" (Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones) – 4:55
  2. "Rock and Roll" (Page, Plant, Jones, John Bonham) – 3:40
  3. "The Battle of Evermore" (Page, Plant) – 5:38
  4. "Stairway to Heaven" (Page, Plant) – 8:00

Strana 2

  1. "Misty Mountain Hop" (Page, Plant, Jones) – 4:39
  2. "Four Sticks" (Page, Plant) – 4:49
  3. "Going to California" (Page, Plant) – 3:36
  4. "When the Levee Breaks" (Page, Plant, Jones, Bonham, Memphis Minnie) – 7:08

Nahrávaní alba

CD mastering

  • Joe Sidore - original CD (v polovině 80. let)
  • George Marino - remasterované CD (1990)

Umístění v žebříčcích

Album

rok žebříček pozice
1971 Billboard Pop albums (Billboard 200) 2

Singly

rok singl žebříček pozice
1971 "Black Dog" Billboard Pop Singles (Billboard Hot 100) 15
1972 "Rock and Roll" Billboard Pop Singles 47

Certifikace

firma certifikace prodej
RIAA (USA) 23x platina 23,000,000
CRIA (CAN) 2x diamant 2,000,000

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.