Ohio

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
State of Ohio
Vlajka amerického státu Ohio Pečeť amerického státu Ohio
Vlajka státu Ohio Pečeť státu Ohio
Přezdívka: The Buckeye State
Ohio na mapě USA
Úřední jazyky oficiálně žádný,
de facto angličtina
Hlavní město Columbus
Největší město Columbus
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
34. v USA
116 096 km²
106 154 km²
10 044 km² (8,7 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
11 353 140 (2000)
107,05/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů
Časové pásmo UTC-5/-4 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

38°27's.š - 41°58's.š.
80°32'z.d - 84°49'z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

472 m
260 m
139 m
Guvernér Ted Strickland (D)
Senátoři George Voinovich (R)

Sherrod Brown (D)

Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

OH

US-OH
Přistoupení do unie 1. března 1803 (17.)
Oficiální web www.ohio.gov

Ohio (anglická výslovnost zvuk [oʊˈhaɪ.oʊ]) je jedním ze spolkových států Spojených států amerických. Nachází se v regionu Středozápad a hraničí se státy Pensylvánie, Michigan, Indiana, Kentucky a Západní Virginie. Severní hranice s Kanadou jsou tvořeny Erijským jezerem. Tento stát je součástí regionu Velkých jezer a po dlouhou dobu byl kulturní i geografickou křižovatkou. Ohio má také největší hustotu zalidnění ze všech států na východním pobřeží. Metropolí Ohio je Columbus. Název Ohio v jazyce Seneků znamená „krásná řeka“.

Obsah

Geografie

Zeměpisná poloha Ohia ho přímo předurčuje k ekonomickému růstu. Protože Ohio spojuje Severovýchod se Středozápadem, mnoho dopravních linek vede skrz tento stát. Ohio má desátou nejrozvinutější síť dálnic v zemi. Na severu státu je pobřeží Erijského jezera dlouhé více jak 500 km. Jižní hranice státu jsou přirozeně vyznačeny tokem řeky Ohio. Daší známé řeky státu jsou třeba Cyahoga, Great Miami River, řeka Maumee, Muskingum a Scioto. Největší přírodní katastrofa v dějinách Ohia nastala v povodí Great Miami River v roce 1913. Voda z řeky se rozlila v oblasti Daytonu. Díky tomu byl vypracován první projekt pro ochranu před povodněmi ve Státech. Velké jezero svaté Mary bylo zbudováno ve středozápadní části státu, aby zásobovalo kanály, v období výstavby kanálů v letech 1820-50. Po mnoho let bylo toto jezero největším uměle vytvořeným na světě.

Klima

Stát leží v mírném podnebném pásmu. Na většině území státu je vlhké kontinentální klima, ale do jižní části státu zasahuje vlhké subtropické klima. Léta jsou horká a vlhká a zimy jsou většinou chladné. Srážky jsou během roku jen mírné. Nehostinné počasí není v Ohiu nijak neobvyklé, protože je to věčné bojiště mezi teplým Golfským a studeným Arktickým proudem. Ale tornáda tu jsou méně častá než ve státech na západ od Ohia. Stejně jako zemětřesení, která jsou v Ohiu vzácná. Největší naměřená teplota byla zaznamenána v červnu roku 1934 blízko města Gallipolis a to 45 °C. Nejnižší naměřená teplota byla zaznamenána v únoru roku 1899 u města Milligan a to téměř -40 °C.

Největší města

Demografie

Ve státě Ohio žije téměř 11 a půl milionu obyvatel. V Ohiu žije 86% bělochů, skoro 13% afroameričanů a necelé procento asiatů. Asi 3,5% obyvatel Ohia se nenarodilo ve Státech. Více než čtvrtina obyvatel má původ v Německu, 13% v Irsku a téměř 10% v Anglii. Čtvrtina obyvatel Ohia je mladší 18 let a 13% je starší 65 let.

Externí odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace