Barbados

Z Multimediaexpo.cz

Barbados
Barbados
Barbados
Flag of Barbados.png  Coat of arms of Barbados.png
Barbadoská vlajka   
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Barbadoská hymna – In Plenty and In Time of Need
Geografie
Barbados in its region.png
Hlavní město: Bridgetown
Rozloha: 431 (201. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Mount Hillaby (337 m n.m.)
Časové pásmo: -4
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 286000 (. na světě)
Hustota zalidnění: 648 (15. na světě)
HDI: 0,889 (vysoký)
Jazyk: angličtina,
nářečí středoamerických černochů
Náboženství: protestanti 67 % (anglikáni 40 %, letniční 8 %,
metodisté 7 %, jiní 12 %), římští katolíci 4 %,
bez vyznání 17 %, ostatní 12 %
Státní útvar
Státní zřízení: konstituční monarchie
Měna: barbadoský dolar (BBD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: BDS
Telefonní předvolba: +1246
Národní TLD: .bb

Barbados je ostrovní království a zároveň nejvýchodnější ostrov na východní hranici Karibiku. Leží ve východní části Malých Antil, známé jako Návětrné ostrovy. Tvoří jej izolovaně umístěný a korálovými útesy obklopený stejnojmenný ostrov, jehož nejbližšími sousedy jsou Svatý Vincenc a Grenadiny a Svatá Lucie, ležící západně, respektive západoseverozápadně od něj.

Ostrov má rozlohu 430 km2 a s výjimkou několika oblastí ve vnitrozemí jej tvoří nížiny. Nejvyšší bod na ostrově je Mount Hillaby (337 m n. m.) Původ ostrova je nevulkanický, hlavní horninu tvoří vápenec vzniklý činností korálů na mořském dně, nadzvedaném v důsledku podsouvání Jihoamerické desky pod Karibskou.

Klima ostrova je tropické, pasáty udržují relativně mírné teploty nad ostrovem a přinášejí sezóní deště. Přirozený pokryv tvoří tropický deštný les a mangrovníkové porosty, ty však byly ve velké většině území vymýceny a z velké části nahrazeny plantážemi cukrové třtiny a pastvinami. Právě cukrová třtina a s ní svázaný průmysl byly dříve pro ostrov hlavním zdrojem živobytí, dnes se k ní přidal i cestovní ruch a bankovnictví.

Obsah

Přírodní podmínky

Většinu ostrova tvoří nížiny, v jeho vnitrozemí se nachází několik vyvýšených oblastí. Nejvyšší bod na ostrově je vrchol Mount Hillaby ve farnosti Saint Andrew (různé zdroje udávají 336 - 340 m n. m.) Původ ostrova je nevulkanický, vznikl nadzvednutím mořského dna v důsledku podsouvání Jihoamerické desky pod Karibskou. Mimo skalnaté jádro, které geologicky navazuje na Trinidad, tvoří hlavní horninu vápenec vzniklý činností korálů.

Klima ostrova je tropické, pasáty udržují relativně mírné teploty nad ostrovem. Období dešťů spadá do období června až listopadu, období sucha na zbytek roku. Celkové roční srážky činí 1000–2300 mm. Ostrov je poměrně často sužován tropickými bouřemi a hurikány.

Přirozený pokryv tvoří tropický deštný les a mangrovníkové porosty, ty však byly ve velké většině území vymýceny a z velké části nahrazeny plantážemi cukrové třtiny a pastvinami. Orná půda tvoří 37,2 % plochy ostrova. Zalesněno je 12 % plochy ostrova, za původní les lze však považovat pouze asi 20 ha porostu.

Historie

Mapa (2006)

Ostrov byl objeven Portugalci v roce 1536 a své jméno dostal zřejmě podle dlouhých liján fíkovníků, které vypadají jako vousy. Od roku 1625 je britskou kolonií, v roce 1627 sem z Anglie doplulo prvních 80 osadníků. Barbados měl rozsáhlou vnitřní autonomii, jeho parlament (House of Assembly – zřízen roku 1639) je třetí nejstarší na západní polokouli.

V roce 1780 ostrov zasáhl a strašlivě zpustošil Velký hurikán, zahynulo 4 500 obyvatel.

Od roku 1930 do roku 1951 získává autonomii. Roku 1951 bylo zavedeno všeobecné volební právo. V letech 19581962 byl součástí federace Západoindických ostrovů, ale již roku 1961 získal Barbados vnitřní autonomii a 30. 11. 1966 nezávislost.

Politika

Státoprávní uspořádní Barbadosu je konstituční monarchie a parlamentní demokracie. Hlavou státu je britská královna, která je zastupována generálním guvernérem. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament. Země je členem Commonwealthu. Ostrov je územně rozdělen do 11 farností.

Demografie

Počet obyvatel - 286.000. 90 % obyvatelstva tvoří černoši, zbytek běloši (4 %), asiaté a míšenci.

Náboženství

Většinu obyvatel tvoří protestanté (67 %), z nichž většina se hlásí k anglikánům (40 % populace), význmaný podíl mají též letniční (8 %) a metodisté (7 %). Další významnou skupinou jsou římští katolíci (4 %), 17 % obyvatel se nehlásí k žádnému náboženství. Na ostrově se praktikuje více než 100 náboženských směrů.

Anglikánská církev vytyčuje na ostrově od roku 1824 diecézi, v jejíž čele stojí biskup Barbadosu, současným je od roku 2000 John Walder Dunlop Holder. Vedle ní existuje od roku 1970 i římskokatolická diecéze Bridgetown, která je součástí Provincie Port of Spain a jejíž biskup zasedá v Biskupské konferenci Antil. Od roku 2005 je biskupský stolec neobsazen.

Hospodářství

Pláž na Barbadosu

Významným zdrojem příjmů je zemědělství, zejména pěstování a export cukrové třtiny, výroba cukru, rumu, rybolov, lehká výroba, zejména elektrozařízení. Mnoho potravin se musí dovážet. Největší zisky plynou z cestovního ruchu. Ostrov je znám pro své bílé korálové pláže. Významný zisk přináší i bankovnictví.

Osobnosti Barbadosu

Národní hrdinové

V dubnu 1998 přijal Parlament Barbadosu zákon, kterým zavedl Řád národních hrdinů a zároveň i státní svátek Den národních hrdinů, připadající na 28. dubna. Zákon zároveň určil deset prvních a dosud jediných nositelů řádu:

Ostatní

Galerie

YouTube

Barbados ! — January 2015
Beaches of Barbados 2015


Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Barbados