Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

San Diego (Kalifornie)

Z Multimediaexpo.cz

San Diego, Kalifornie
San-Diego-HDR-2007-Flickr.jpg
Základní údaje
Stát Kalifornie
Oblast Západ Spojených států
Okres San Diego County
Starosta Jerry Sanders (R)
Rozloha 963,6 km²
Počet obyvatel 1 311 162 (2006)
Hustota osídlení 1 456,4 obyvatele/km²
  Oficiální web http://www.sandiego.gov

Poloha San Diega

SD in SD County map.png

Balboův park, místo konání výstav Panamá-California a Pacific-California

San Diego je přímořské město v americkém státě Kalifornie nacházející se na jihozápadním pobřeží Spojených států. V roce 2005 tu žilo přes 1,3 miliónu obyvatel. Je to druhé největší město v Kalifornii a osmé největší město ve Spojených státech. Nachází se severně od státní hranice s Mexikem, přičemž přímo sousedí s mexickým městem Tijuana. San Diego je sídlem amerického námořnictva, má přímořské podnebí a nachází se zde množství pláží. Průměrná roční teplota je 18 °C. Hlavním zdrojem příjmů města je turismus, obchod, výroba lodí, armáda, biotechnologie, počítačové vědy a elektronika.

Obsah

Historie

Poblíž San Diega bylo nalezeno prehistorické sídliště, které patří k vůbec nejstarším na americkém kontinentě (Salton Sea). V době předkolumbovské byla oblast osídlena především lidmi mluvícími jazyky Hokan.

První Evropané se tu vylodili v roce 1542. V roce 1602 zde přistává španělský conquistador Sebastian Viscaino a pojmenovává toto místo San Diego. V 18.stol je zde založena misijní stanice.

Objevení nalezišť zlata roku 1869 nastartovalo zlatou horečku a do města byla zavedena železnice. Přes pokusy o modernizaci města během výstavy Panamá-California (1915-16) a výstavby leteckých závodů zůstalo san Diego až do 2. světové války relativně provinčním městem. Po napadení Pearl Harboru byl do San Diega přesunut vrchní štáb Americké pacifické flotily (US Pacific Fleet) a tím začal místní ekonomický boom.


Demografie

Rasové složení:

Hispánci nebo Latinos, zároveň členy jedné z ras, tvořili 25,9 % obyvatelstva.

Pamětihodnosti

Konferenční centrum (Convention Center) a moderní San Diego
Plynová lampa v Gaslamp Quarter

Gaslamp Qarter (Čtvrť plynových lamp): jediná zachovalá část města z 19. století. V 80. letech 20.století bylo rozhodnuto o destrukci a přestavbě této čtvrti. Proti tomuto postupu se zvedla místní vlna rozhořčení a historický Gaslamp Quarter byl zachován a jeho jedinečného charakteru využito pro přitažení turistů. Dnes zde najdeme bary, cluby, hostely.

Balboa Park: V 19. století populární místní park, pojmenovaný po španělském conquistadorovi Vascovi de Balboa, se stal v roce 1915-16 místem konání výstavy Panamá-California a v roce 1935 výstavy Pacific-California. Během těchto výstav zde došlo k výstavbě mnoha romantických budov v pseudokoloniálním španělském stylu (např.Casa de Balboa nebo Muzeum člověka) a různých stylech exotických (např. vliv architektury starého Mali). Dnes jsou tyto domy domovem různých muzejí (San Diego Museum of Arts, Museum of Man, Timken Museum of Arts, Natural History Museum atd.) nedaleko odsud se nachazí Zoologická zahrada, jedna z vůbec nejzajímavějších zoo na světě. Starají se v ní o mnoho unikátních druhů (např. panda velká) a její vedení se snaží velmi citlivě vytvářet výběhy a interiéry. Atrakci Balboa Parku je take Mezinarodni vesnice kde maji svuj domecek temer vsechny vyspele staty sveta, mezi nimi je i spolecny dum CR a SR. Soucasti jsou i ochutnavky tradicnich pochoutek prislusnych statu, nejvice chutna v nemeckem a francouzskem dome. Dominantou Parku je take Botanicka Zahrada, "Botanical Building" jez jiz zvenku pusobi velice impozantne, coz pak teprve uvnitr.... Cely park se rozprostira na obrovske plose a tak neni divu ze clovek to za chvili citi v nohou, ani nahodou vam na prohlidku parku nepostaci jediny den... Je zde rada oblibenych restauraci, cinska, mexicka, italska kuchyne, rebusem je co si vybrat. Jidelnicky nabizeji pokrmy jez jste vetsinou jeste nikdy nejedli, pokud jste turista jez zavital do techto mist poprve. V Balboa Parku se take nachazi divadlo "Old Globe", uz nazev napovida ze v jeho repertoaru nebude chybet Shakespeare.

Embarcadero: přístav z 19.stol byl změněn v promenádu podél mořského břehu. Najdeme zde mořské muzeum a supermoderní Konferenční centrum (Convention Center).

Little Italy: V pol 19. století osídlena italskými rybáři a svůj středomořský charakter si zachovala dodnes. Místo mnoha restaurací, barů a pizzerií. Stará architektura se tu snoubí s moderní.

"Coronado Bridge", obrovsky most nad zalivem, jez spojuje San Diego a Coronado. Je jen pro automobilovou dopravu,pesky se pres nej nedostanete. Zvlaste v noci, kdy je osvetleny, pusobi nadherne. Nechybi ani na jedne pohlednici z mesta San Diego.

Hotel "Del Coronado" je jeden z nejstarsich, nejslavnejsich a nejmalebnejsich v cele Americe. V nem a na nadherne plazi "Coronado Beach' se natacelo "Nekdo to rad horke"..a kdo by i dnes tenhle film neznal. Upominky na MM nachazime v prostorach hotelu stale, jak by ne....travila zde jako rada hvezd nejeden vikend.

San Diego Skyline (2016)

Doprava

Veřejná doprava

Veřejnou dopravu využívají méně než 3 % obyvatel San Diega. Dopravu v okrese je zajišťována autobusy, rychlodrážními tramvajemi a příměstskými vlaky.

Partnerská města

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
San Diego (Kalifornie)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
San Diego (Kalifornie)