13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Simferopol

Z Multimediaexpo.cz


Centrum města s pěší zónou (2011)
Simferopol v roce 1856

Simferopol (rusky Симферо́поль, ukrajinsky Сімферополь, tatarsky a krymskotatarsky Aqmescit) je hlavní město Autonomní republiky Krym, která je součástí Ukrajiny. Leží přibližně uprostřed poloostrova Krymu na řece Salgir. V současné době zde žije 341 000 obyvatel převážně ruské národnosti. Město je kulturním střediskem Krymští Tataři a hlavním dopravním uzlem poloostrova.

Obsah

Dějiny

Ve starověku zde stála Skythská Neapolis, centrum Skythů ze 3. století př. n. l., dnes významné archeologické naleziště. Samotné město Simferopol založila po dobytí Krymu carevna Kateřina II. Veliká roku 1784.

Doprava

Přestože město nemá přístup k moři, je dopravním uzlem Krymu. Funguje zde letiště (s destinacemi především v bývalém Sovětském svazu). Je zde rozsáhlá železniční stanice, která je velmi rušná zejména v létě, kdy zde končí přímé sezónní vlaky z různým míst Ukrajiny a Ruska. Příměstské vlaky spojují město se Sevastopolem, Džankojem a Jevpatorií. Monumentální nádražní budova z roku 1951 se svou charakteristickou věží se stala jedním ze symbolů města.[1]

Související články

Reference

  1. Железнодорожный вокзал Крымский архитектурный портал.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Simferopol
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Simferopol