Skadar

Z Multimediaexpo.cz

Pohled na město z pevnosti Rosafa
Nová mešita ve městě Skadar
Ulice v centru města

Skadar, (albánsky Shkodër, srbsky Skadar/Скадар, italsky Scutari) je jedno z největších měst Albánie, má 110 000 obyvatel.

Historie

Od 3. století př. n. l. zde sídlily Ilyrské kmeny, roku 167 př. n. l. už tu existovalo Římské město. Ve 4. století, to už patřilo pod Byzantskou říši, tu vzniklo biskupství. Mezi lety 1043 - 1360 patřilo Srbům, poté Benátkám a od roku 1392 Turkům. Přesto Turci museli o město stále soupeřit s Benátskou republikou, která se zde pokoušela získat moc, a nakonec i uspěla - obnovila tu svojí vládu mezi lety 1396 až 1479. Osmanská říše zde po obnovení svojí vlády rozšířila do té doby cizí islám; vznikly lázně, bazar a mešity. Osvobození od cizí nadvlády přišlo až o více jak 400 let později - v roce 1913, rok po vzniku nezávislé Albánie. Za 1. světové války bylo obsazeno vojsky Černé Hory a Srbska, v roce 1919 se stalo ale opět albánským městem. O dalších 20 let později, v 2. světové válce ho obsadili Italové, stejně jako celou zemi. Po válce se zde zahájila industrializace spojená se socialismem stalinského typu.

Po vzoru Číny proběhla kulturní revoluce, která vyvrcholila zrušením náboženské svobody a zbořením všech kostelů a mešit. Na začátku 90. let minulého století tu došlo k nepokojům a protestům proti tehdejšímu režimu; ten se nakonec v roce 1991 zhroutil.

Charakter města

Skadar leží nedaleko u hranice s Černou Horou, na břehu známého Skadarského jezera. Město má široké ulice, vybudované v době vlády Envera Hodži. Na skále nad ním leží pevnost Rosafa, kde jsou zbytky starých kostelů i mešit. Protéká tudy řeka Drin, jedna z nejvýznamnějších v celé Albánii. Skadar je i centrem stejnojmenného okresu. Jako jedno z mála měst v zemi má Skadar napojení na železniční trať vedoucí z Drače do Černé Hory.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Skadar