Osobní nástroje
Ke každé komerční prezentaci nabízíme od 14. března do 31. března – .CZ doménu ZDARMA !
Od 11. března 2018 nabízíme všem přes 2 600 Gigantických a Super Gigantických fotografií.
Od 22. února 2018 máme na starém serveru přes 360 000 multimediálních souborů !
Na novém serveru navíc fungují 2 responzivní RWD skiny (Strapping a Foreground).

Skalnaté hory

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Skalnaté hory (česky označované též Skalisté hory, anglicky Rocky Mountains, též Rockies) je pohoří v Severní Americe, které tvoří východní část horského systému Kordiller. Pohoří se táhne v délce zhruba 4800 km od severoseverozápadu k jihojihovýchodu, z Britské Kolumbie v Kanadě do Nového Mexika v USA. Nejvyšší horou je Mount Elbert (4401 m) ve státě Colorado. (Kalifornská Mount Whitney je se 4421 metry vyšší než Mount Elbert, ale nachází se v pohoří Sierra Nevada, které se do Skalnatých hor nezařazuje.) V kanadské části Skalnatých hor je nejvyšší horou Mount Robson (3959 m). Ve Skalnatých horách se nachází mnoho národních parků, mimo jiné i nejstarší národní park světa Yellowstonský národní park.

Historie

Dne 24. července 1832, Benjamin Bonneville provedl první kolonu povozů přes Skalnaté hory, stalo se tak wyomingským Jižním průsmykem (en:South Pass).

Vznik

Pohoří bylo vyvrásněno během Laramického vrásnění (en:Laramide orogeny) před 70 až 30 milióny let. Poté, co narostlo do výšky současných Himálají, začala se západní část Severní Ameriky roztahovat a napínat, takže začala vznikat hrásťová pohoří a mezi nimi příkopové propadliny.

Vodstvo

Ve Skalnatých horách pramení řeky Arkansas, Athabasca, Colorado, Columbia, Fraser, Liard, Kootenay, Missouri, Peace, Platte, Rio Grande, Severní Saskatchewan, South Saskatchewan River, Stikine, Snake River, Yellowstone, Yukon a mnoho dalších. Vody řek ze Skalnatých hor jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového.

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Rocky Mountains