Smoke on the Water

Z Multimediaexpo.cz


Smoke on the Water je legendární rocková skladba britské hardrockové formace Deep Purple, která poprvé vyšla na jejich albu Machine Head z roku 1972. Skladba je známá díky svému hlavnímu hudebnímu tématu, kterou je čtyřtónová bluesová škála, melodie čtyř paralelních tónů. Kytarový riff hraje Ritchie Blackmore na kytaře Fender Stratocaster, po bicích a basové kytaře následuje zpěv Iana Gillana. Jon Lord doprovází kytarový part na varhanech Hammond B3, jejichž zvuk je přes zesilovač Marshall zkreslovaný do tónu, který napodobuje kytarový zvuk. Blackmore na vybrnkávání používá dva prsty, přehráváním dvojic tónů se dá přesněji spojit zvuk varhan s kytarou.

Obsah

Historie skladby

Slova skladby vyprávějí skutečný příběh. 4. prosince 1971 měli Deep Purple připravené nahrávaní alba v Montreux (Švýcarsko) v mobilním studiu, které jim pronajali Rolling Stones (známé jako Rolling Stones Mobile Studio, v tomto studiu bylo nahráváno např. i album Physical Graffiti od Led Zeppelin), v textu písně je zmiňované jako "Rolling truck Stones thing", nebo i "the mobile". Nahrávací studio měli v zábavním komplexu, který byl součástí kasína v Montreux (v textu jako "the gambling house"). Toho večera měl na jevišti kasína vystoupení Frank Zappa se svou skupinou The Mothers of Invention. Uprostřed Prestonova syntezátorového sóla ve skladbě "King Kong" vypukl požár, když některý z návštěvníků vystřelil světlici ze signální pistole do stropu pokrytého ratanem, který začal hořet.[1][2] Vzniklý oheň zničil celý komplex kasína i s aparaturou Zappovy skupiny. V textu je to popsané slovy "some stupid with a flare gun burnt the place to the ground". Název skladby "Smoke on the Water" (autorem je basák Roger Glover) pochází z pohledu na kouřící kasíno nad Ženevským jezerem. "Funky Claude" pobíhající od shora dolů je pojmenováním pro Claude Nobse, ředitele jazzového festivalu v Montreux, který některým návštěvníkům pomáhal utéct z místa požáru.

Vliv

Skladba "Smoke on the Water" byla přidána na album Machine Head, které vyšlo začátkem roku 1972. Skupina ji neplánovala vydat na singl, nepovažovala ji za potenciální hit. Singl vyšel až po roce a v USA v létě 1973 dosáhl 4. příčky v žebříčku popových singlů Billboardu. Po jeho vydaní se albumu dostalo do první desítky v prodejnosti. Souhra hry mezi Blackmorem a Lordem je v koncertních verzích skladby víc propracovaná a verze, která vyšla na jejich albu Made in Japan v roce 1973 se stala osobitým hitem. Skladbu hráli Blackmore a Gillan během vystoupení svých sólových projektů po odchodu z Deep Purple ve formacích Ian Gillan Band, či Rainbow. V roce 1983 měl Gillan jako člen skupiny Black Sabbath skladbu "Smoke on the Water" ve svém repertoáru. Je to tedy jedna z mála coververzí, které ve své historii tato skupina hrála. Tato skladba je populární i pro začínající kytaristy, často se hraje už během trénování hry na kytaru.

1,683 guitars play "Smoke on the Water" Kansas City

Odkazy

"Smoke on the Water" dosáhla těchto úspěchů:

Reference

  1. "The Real Frank Zappa Book" by Frank Zappa with Peter Occhiogrosso, pg. 112, ISBN 0-671-63870-X
  2. "Bang Your Head" by David Konow, page 26, ISBN 0-609-80732-3
  3. "VH1 40 Greatest Metal Songs", 1-4 May 2006, VH1 Channel, reported by VH1.com; last accessed September 10, 2006.