Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Světové hry

Z Multimediaexpo.cz

Světové hry (anglicky: World Games) jsou mezinárodní sportovní akce, která se koná jednou za čtyři roky a slouží neolympijským sportům a disciplínám jako náhrada za olympijské hry. Mnohdy se proto přezdívají Olympijské hry neolympijských sportů.

Obsah

Přehled

název     rok     místo (a stát) konání     počet sportů
(z toho
ukázkových)
    počet sportovců

I. Světové hry 1981 Santa Clara (USA) 18 (0) 1265
II. Světové hry 1985 Londýn (Velká Británie) 19 (4) 1550
III. Světové hry 1989 Karlsruhe (Německo) 19 (0) 1965
IV. Světové hry 1993 Haag (Nizozemsko) 25 (3) 2275
V. Světové hry 1997 Lahti (Finsko) 30 (5) 2600
VI. Světové hry 2001 Akita (Japonsko) 31 (5) 3200
VII. Světové hry 2005 Duisburg (Německo) 40 (6)  ??
VIII. Světové hry 2009 Kao-siung (Tchaj-wan / Čínská republika)  ??  ??

Historie

Myšlenka Světových her se změnila ve skutečnost v roce 1980, kdy v Soulu vznikla Rada Světových her, která tehdy sdružovala dvanáct mezinárodních sportovních federací a později se přeměnila v nynější Mezinárodní asociaci Světových her (anglicky: International World Games Association, IWGA). Jedním z hlavních iniciátorů byl korejský člen exekutivy Mezinárodního olympijského výboru Kim Un Jong, jinak předseda mezinárodní federace taekwonda.

O rok později byly uspořádány první Světové hry v kalifornské Santa Claře. Od té doby do roku 2005 včetně proběhly sedmery Světové hry v šesti zemích tří kontinentů, Německo bylo jedinou zemí, která hostila hry dvakrát.

Světové hry jsou dlouhodobě podporované Mezinárodním olympijským výborem, jeho předsedové zahajovali Světové hry v letech 1989, 1997 a 2005.

Organizace

Pořadatelem Světových her je Mezinárodní asociace Světových her (IWGA). Sídlí v Colorado Springs ve Spojených státech a jejími členy jsou mezinárodní sportovní federace, zastupující odvětví a disciplíny z programu Světových her. Podmínkou je i podpis Světového antidopingového kódu. V roce 2006 bylo členy IWGA 32 mezinárodních sportovních federací. Sama IWGA je členem mezinárodní asociace sportovních federací GAISF.

Od roku 1990 je předsedou Mezinárodní asociace Světových her člen Mezinárodního olympijského výboru a gymnastický činovník, Američan Ron Froehlich.

Výběr pořadatele Světových her se podobá výběru pořadatele olympijských her. Po zhodnocení kandidátů potvrzuje konečný výběr valné shromáždění IWGA, v němž má každá členská federace jeden hlas. Pořadatelské město nemá povinnost vybudovat nová nezbytná sportovní zařízení, ale může uspořádat hry na stávajících sportovištích, což na druhou stranu ovlivňuje program her.

Světové hry mají nyní podobný průběh jako hry olympijské. Začínají slavnostním zahajovacím ceremoniálem a končí slavnostním zakončením, trvají ale jen 11 dní ve srovnání s 16 dny olympijských her. Na Světových hrách v Duisburgu v roce 2005 poprvé nastupovali pohromadě sportovci jednotlivých zemí, do té doby byli rozděleni podle příslušnosti k jednotlivým sportovním federacím. Na rozdíl od zahájení olympijských her se na Světových hrách nezapaluje oheň, shodný je naopak například slib sportovců či vztyčení vlajky Světových her doprovázené olympijskou vlajkou.

Sporty Světových her

Sporty (resp. jejich federace), které žádají o vstup do IWGA, musejí být buď sporty uznanými Mezinárodním olympijským výborem nebo musejí být členy GAISF. Součástí programu Světových her mohou být jen ty sporty nebo disciplíny, které nejsou v programu olympijském. Zastoupené jsou tak např. i federace gymnastiky, kanoistiky nebo lukostřelba, které tu představují své méně známé disciplíny.

Některé sporty, které dříve byly v programu Světových her, jsou už nyní součástí olympijského programu jako například triatlon, plážový volejbal, badminton, taekwondo a další.

Sport 1981 1985 1989 1993 1997 2001 2005
Aikido - ??? ano ano ano
Akrobatická gymnastika - - - - ano ano ano
Akrobatický rokenrol - - - - - - ano
Americký fotbal - - - - - - ano
Badminton ano - - olympijský sport
Baseball ano - - olympijský sport, vyřazen po OH 2008
Boules - - - - - - ano
Bowling - - - - - - ano
Dračí lodě - - - - - - ano
Džiu-džitsu - - - - ano ano ano
Faustbal - ano ano ano ano ano ano
Florbal ??? -
Frisbee - - - - - ano ano
Gateball ??? -
Gymnastický aerobik - - - - ano ano ano
Halový pozemní hokej - - - - - - ano
Hokej na kolečkových bruslích ano ano ano ano ano ano -
Inline bruslení ano ano ano ano ano ano ano
Inline hokej - - - - - - ano
Kanoe-pólo - - - - - - ano
Karate ano ano ano ano ano ano ano
Korfbal - ano ano ano ano ano ano
Krasobruslení na kolečkových bruslích ano ano ano ano ano ano ano
Kulečník - - - - - ano ano
Kulturistika ano ano ano ano ano ano ano
Kuželky - ano ano ano ano ano ano
Lacrosse ??? -
Moderní gymnastika - - - - - - ano
Motocyklový sport - - - - - - ano
Netbal - ano ano ano - - -
Orientační běh - - - - - ano ano
Parašutismus - - - - ano ano ano
Pelota baskická ??? ano - -
Pesäpallo - - - - ano? - -
Petanque - ano ano ano ano ano ano
Plážová házená - - - - - - ano
Ploutvové plavání ano ano ano ano ano ano ano
Přetahování lanem ano ano ano ano ano ano ano
Ragby o sedmi hráčích - - - - - ano ano
Raketbal ano ano - ano - - -
Rybolovná technika ano ano ano ano ano ano ano
Sálová cyklistika - - ano - - - -
Sambo - ano - ano - - -
Silový trojboj - - - - - ano ano
Skoky na trampolíně ano ano ano ano ano ano ano
Softbal ano ano - olympijský sport, vyřazen po OH 2008
Sportovní lezení - - - - - - ano
Squash - - - - ano - ano
Sumo - - - - - ano ano
Surfing ??? -
Taekwondo ano - ano ano olympijský sport
Taneční sport - - - - ano ano ano
Terénní lukostřelba - ano ano ano ano ano ano
Triatlon - - - ano - olympijský sport
Vodní lyžování ano ano ano ano ano ano ano
Vojenský pětiboj ??? -
Vzpírání žen - - - - ano - olympijský sport
Záchranářský sport - ano ano ano ano ano ano

Češi na Světových hrách

Následující tabulka ukazuje medailové úspěchy českých sportovců na Světových hrách podle dostupných pramenů.

Češi na Světových hrách
Hry Zlato Stříbro Bronz Celkem
1981 0 0 0 0
1985 0 0 0 0
1989 0 3 0 3
1993 1 2 1 3
1997 3 3 1 7
2001 0 1 3 4
2005 2 3 6 11

Na třetích hrách v roce 1989 byla jedinkrát zařazena sálová cyklistika, čeští reprezentanti vybojovali tři stříbrné medaile v kolové a krasojízdě žen a dvojic žen.

Budoucí úspěchy českých reprezentantů v rybolovné technice odstartovali na hrách v roce 1993 Michaela Křížová (zlato – závaží přesnost, stříbro – muška přesnost) a Patrik Lexa (stříbro – muška-dálka, bronz – muška-dálka obouruč).

V roce 1997 zvítězil na Světových hrách Patrik Lexa ve dvou disciplínách rybolovných technik, jedno zlato vybojovala Hana Tupá v disciplíně muška přesnost, kde Křížová obhájila své stříbro a přidala další dvě v jiných disciplínách. Josef Luxa je doplnil třetím místem v disciplíně závaží na přesnost.

Na hrách v Akitě v roce 2001 vybojovala česká výprava čtyři medaile (jednu stříbrnou a tři bronzové, z nich jednu bronzovou v ukázkovém sportu). Sportovní rybář Jan Luxa vybojoval stříbro v disciplíně muška-dálka a bronz v mušce na přesnost, Zuzana Kočířová byla také třetí v mušce na přesnost. V ukázkovém sumu vyhrál v soutěži bez rozdílu vah souboj o třetí místo Jaroslav Poříz.

Na Světových hrách 2005 v Duisburgu startovali i dva čeští olympionici (kanoista Petr Procházka a moderní gymnastka Dominika Červenková). Český tým vybojoval dvě zlaté, tři stříbrné a šest bronzových medailí (z toho jednu zlatou a dvě bronzové v ukázkových sportech – dračích lodích a halovém pozemním hokeji). Nejúspěšnější součástí výpravy byli opět sportovní rybáři, z vítězství v disciplíně muška-přesnost se radoval Patrik Lexa, Zuzana Kočířová vyhrála stříbro v disciplíně muška-dálka a bronz v zátěži-arenberg, kde byla druhá Jana Brončková, ve stejné disciplíně mužů obsadil třetí místo Jan Luxa. Další zlato získala posádka české dračí lodě v závodě na 1000 metrů. Tomáš Mrázek skončil druhý v lezení na obtížnost. Jen o 0,1 sekundy ztratilo stříbro české smíšené kvarteto ve štafetě v orientačním běhu. Bronz získali korfbalisté a v halovém turnaji pozemní hokejisté a pozemní hokejistky.

Externí odkazy