Toyota F1

Z Multimediaexpo.cz

Toyota F1 je japonská automobilová stáj Formule 1, která sídlí v německém Kolíně nad Rýnem. Její vstup do formule 1 byl oznámen již v roce 1999. Nakonec, po mnoha testech s jejich prototypem TF101, tým debutoval v roce 2002. Nový tým byl vytvořen na základech evropské organizace Toyota Motorsport, jejíž vozy se účastnily závodů Mistrovství světa v rallye a závodů 24 hodin Le Mans.

Sezona 2007

Jarno Trulli a Ralf Schumacher zůstali v Toyotě i pro sezonu 2007. Nový vůz TF107 byl oficiálně představen 12. ledna v Kolíně nad Rýnem. Novým zákazníkem na dodávku motorů se místo Midlandu stal Williams, který v loňské sezoně používal motory Cosworth.

Schumacher získal pro Toyotu první bod v Melbourne, kde skončil na 8. místě. Trulli získal v dalších dvou závodech v Malajsii a Bahrajnu 4 body za 7. místa. Během čtyřtýdenní přestávky mezi závodem v Bahrajnu a ve Španělsku tým testoval v Barceloně a pro nadcházející závod připravil menší vylepšení. Ve Španělsku však ani jeden vůz závod nedokončil a v Monaku se oba piloti umístili na konci výsledkové listiny. Zlepšení přišlo až v severoamerických závodech. V Kanadě získal Schumacher 1 bod za 8. místo, i přestože v první zatáčce kolidoval s vozy Rubense Barrichella a Davida Coultharda, a Trulli 3 body za 6. místo v Indianapolis.

Po dalších neúspěších v Magny-Cours, Silverstone a na Nürburgringu tým získal další body až v Maďarsku. Schumacher zde startoval z 5. místa, do cíle dojel na 6. místě a získal pro tým další 3 body. Do konce sezony však už nepodával výkony, které od něj tým očekával. Navíc Schumacherovi na konci sezony vypršela smlouva s Toyotou. Trulli si s nekonkurenceschopným vozem vedl podobně, avšak v posledním závodě v Brazílii získal ještě jeden bod.