David Coulthard

Z Multimediaexpo.cz

David Coulthard (2009)
David Coulthard (2007)

David Marshall Coulthard (* 27. březen 1971, Twynholm) je skotský pilot Formule 1 a vítěz 13 Grand Prix. Jeho přezdívka je DC.

Díky dlouhé kariéře, kterou strávil v dobrých vozech figuruje David na čtvrtém místě mezi jezdci, kteří nasbírali nejvíce bodů a je také nejlepším Britem co do počtu nasbíraných bodů, před ním jsou už jen takoví jezdci, jakým byli Ayrton Senna, Alain Prost a Michael Schumacher. V současné době jezdí David za tým Red Bull Racing.

Obsah

Osobní život

Coulthard má trvalé bydliště uvedené v Monaku, ale vlastní také domy v Londýně a Švýcarsku. Vlastní také luxusní hotely v Británii a Monaku, včetně hotelu Columbus, který leží v Monackém Fontvieille. 2. května 2000, když měl David pronajatý Learjet od svého přítele Davida Murrayho, letadlo zaznamenalo problém s motorem. Cesta měla skončit na mezinárodním letišti Côte d'Azur v Nice, ale letadlo havarovalo při nouzovém přistání na letišti Lyon-Satolas. Coulthard, jeho tehdejší přítelkyně a americká modelka Heidi Wichlinski a osobní trenér Andy Matthews přežili, ale Murrayho osobní pilot David Saunders a druhý pilot Dan Worley zahynuli.

O Davidovi toho bulvární deníky napsali mnoho, protože právě on je znám častým střídáním žen po svém boku. Po jeho boku už stanuly například Heidi Klum, Lady Victoria Hervey nebo modelky Andrea Murray a Ruth Taylor. A zasnoubený byl s modelkami Heidi Wichlinski a Simone Abdelnour.

2. června 2006 se zasnoubil s Karen Minier, belgickou novinářkou F1 pracující pro francouzskou TF1. A dokonce se plánují v budoucnu vzít. Muzeum v jeho rodné vesnici je nyní ve vlastnictví Wendy McKenzieho, předtím jej vlastnila Coulthardova rodina. Muzeum tak navštěvuje mnoho návštěvníků z celého světa. 7. srpna 2007 vydal Coulthard svoji autobiografii, se jménem „It is What It Is.“. V té také popisuje, že se v mládí léčil z bulimie. Coulthardova druhá setřenice, Novozélanďanka Fabian Coulthard, je též závodní jezdkyní.

Kariéra před Formulí 1

Coulthard začínal již v raném věku tak jako většina automobilových závodníků na motokárách. V letech 1982 – 1988 získal třikrát titul skotského šampióna, zároveň zvítězil dvakrát v otevřeném mistrovství Skotska, dále získal titul britského super šampióna v juniorské kategorii a v neposlední řadě je vítězem otevřeného mistrovství Skotska pro dospělé. Formule Ford v roce 1989 mu přinesla vítězství v juniorské kategorii 1600 a třetí místo na Formule Ford Festivalu , který se konal v Brands Hatch. Po havárii, při které si zlomil nohu při závodech GM Lotus na okruhu Spa Francorchamps, měl možnost prvního testu s vozem McLaren MP4/5 pro formuli 1. V roce 1992 se stal David jezdcem Formule 3000, v té ale skončil až devátý. Následující rok se vyšplhal na konečnou třetí příčku.

Formule 1

1994-1995: Williams

1994

V roce 1993 se stal Coulthard testovacím jezdcem několikanásobného vítěze poháru konstruktérů, týmu Williams-Renault a hrál důležitou roli ve vývoji vozu. Pro rok 1994 měl David u Williamsu zůstat opět jako testovací jezdec, ale kvůli tragické smrti jezdce Williamsu, Ayrtona Senny, se dostal do závodního vozu a v Grand Prix Španělska už startoval po boku Damona Hilla. Velkou část sezóny strávil řízením druhého vozu, ale ve čtyřech závodech musel svou sedačku propůjčit ex-mistru světa, Nigelu Mansellovi. Williams byl pyšný, že jeho druhý vůz pilotuje Mansell, toho času uřadující šampión Indycar. Ale Coulthard nezůstal pozadu, prokázal svou rychlost a tak se díky chybám soupeřů a notné dávce štěstí dokonce podíval na stupně vítězů, když skončil druhý v Portugalsku. Na poslední 3 závody už ale pouze seděl na tribuně pozoroval, jak si vede Mansell. Avšak nebyl to Nigel, ale David, kdo dostal smlouvu na celou sezónu 1995. Coulthard tak při své neúplné sezóně skončil na skvělém 8. místě, se ziskem 14 bodů.

1995

Sezóna 1995 konečně ukázala Davidův nevyužitý potenciál. Vyhrál svůj první závod v F1, Grand Prix Portugalska. Vyhrát mohl vícekrát, ale chyby a smůla mu už víckrát vyhrát nedopřála. V tomto roce nasbíral celkem 5 pole position a 4 z nich byly hned po sobě. I přes mnoho pěkných umístění nastaly i hrubé chyby, v Monze chyboval v zahřívacím kole a na okruhu v Adelaide naboural při cestě do boxů. Celkově ale skončil na skvělém 3. místě a získal 49 bodů.

1996-2004: McLaren

Coulthard s vozem McLaren během Grand Prix Kanady 1996

1996

Pro rok 1996 se David upsal týmu McLaren, kde se stal týmovým kolegou tehdy budoucího mistra světa, Mikky Häkkinena. První sezóna v novém týmu se ale příliš nepovedla. Přestože McLaren poháněly silné motory Mercedes, tým nemohl najít příliš velkou rychlost. I tak ale vedl v Imole a v Monaku jen těsně prohrál s vítězem, Olivierem Panisem. Na konci sezóny měl David po 2 umístěních na stupních vítězů 18 bodů, což stačilo jen na 7. příčku.

1997

V roce 1997, jeho druhé sezóně u McLarenu, skončil celkově s Jeanem Alesim na stejným počtu bodů na 4. místě. Nicméně měl David na kontě 2 vítězství a Alesi žádné, a co se hlavně přihodilo, tehdy druhý Michael Schumacher byl z celého šampionátu diskvalifikován a Coulthard tak obsadil se štěstím konečné 3. místo. Vyhrál tedy 2x, ale jeho další úspěchy zkazily některé situace. Například v Jerezu se po incidentu, který znamenal diskvalifikaci Schuamchera (snaha vyřadit Villeneuva ze hry o titul), posunul David do vedení, ale tehdy povolená týmová režie týmu velela, aby před sebe pustil Häikkinena.

1998

V roce 1998 byl McLaren jasně nejrychlejším týmem v celém seriálu. Ale byl to Häkkinen, kdo udával tempo a zajistil si titul mistra světa. Coulthard si vybojoval pouhé jedno vítězství a po většinu sezóny plnil jen funkci podpory Häkkinena. Přesto ale získal konečné 3. místo.

1999

Sezóna 1999 se značně podobala té minulé. Davidovi štěstí nepřálo a navíc byl neustále podceňován. Za sezónu vyhrál 2x a umístil se několikrát na stupních vítězů. I tak mu to ale stačilo až na 4. místo v poháru jezdců a McLarenu na 2. místo v poháru konstruktérů, když prohrál po velké bitvě se stájí Ferrari. Mika Häkkinen ale svůj titul obhájil.

2000

V roce 2000 se už David konečně zapojil do boje o titul, bitvu svedl se svým týmovým kolegou Häkkinenem, a Michaelem Schumacherem z Ferrari. V sezóně si na své konto připsal Coulthard 3 vítězství a dalších 8 umístění na pódiu, přesto bitvu prohrál a skončil až na 3. místě celkově. V této sezóně ale vybojoval nejvíce bodů ve své kariéře za sezónu.

2001-2004

I v následující sezóně 2001 o sobě dával David vědět. Už porážel i Miku Häkkinena, nicméně na suverénního Schumachera neměl ani zdaleka, a přestože skončil celkově druhý, měl téměř o polovinu méně bodů než německý šampión. Bohužel od té doby šly Coulthardovy výsledky značně dolů. Po ukončení kariéry Mikky Häkkinena dostal do party dalšího Fina, mladého Kimiho Räikkönena, který Skota jednoznačně porážel. Kritici říkali, že Davidův pokles přišel v roce 2003, kdy se zavedla kvalifikace, ve které měli jezdci k dispozici jen 1 kolo, za který museli zajet co nejlepší čas. To, že tento formát kvalifikace mu nesvědčí přiznal i sám David. Za sezóny 2002, 2003 a 2004 si připsal pouhá 2 vítězství a umístění na stupních vítězů se snižovala. V roce 2002 byl celkově pátý, o rok později až sedmý, a v roce 2004, kdy se v kariéře poprvé ani jednou za sezónu nepodíval na stupně vítězů, až desátý. Bylo jasné, že David má u McLarenu opravdu namále. A dny u McLarenu byly pro něj opravdu sečteny poté, co byl pro rok 2005 ohlášen po bok Räikkönena, Juan Pablo Montoya.

2005-: Red Bull

Coulthard už ve voze Red Bull Racing přiGrand Prix Kanady 2005

2005

Na smlouvu ale nečekal dlouho. Jeho bohaté zkušenosti se hodily novému týmu Red Bull a tak se připojil k nezkušenému Christianu Klienovi a Vitantoniu Liuzzimu, který Kliena v několika závodech nahradil. Coulthardův kontrakt s Red Bullem byl prodloužen při Grand Prix Velké Británie 2005, z čehož vyplynulo, že David bude jezdit minimálně do konce roku 2006. Ale ač se snažil jak chtěl, vyrovnal pouze na bod přesně svůj výsledek z poslední sezóny u McLarenu.

2006

Coulthard v barvách RBR při Grand Prix USA 2006

V roce 2006 tedy David pokračoval v Red Bullu, společně s Christianem Klienem. Pro tuto sezónu poskytla Red Bullu motory stáj Ferrari. A v průběhu sezóny 2006 byla podepsána smlouva s Renaultem na dodávání motorů pro sezónu 2007. A k týmu přišel další zkušený muž, technický ředitel Adrian Newey, který odešel z McLarenu. Sezóna se ale Coulthardovi moc nepovedla, bodoval jen v 5 závodech, zato byl ale v Monaku na stupních vítězů. 7. srpna 2006 bylo též oznámeno, že David bude závodit i v roce 2007, tentokrát po boku Marka Webbera.

2007

Coulthard ve voze Red Bull během Grand Prix Malajsie 2007

Po pomalém startu do sezóny 2007 zaznamenal David 2 dobré závody v Bahrajnu (který ale nakonec nedokončil) a Španělsku, kde poprvé v sezóně bodoval. Další body ale přidal už jen při Grand Prix Evropy, Číny a Japonska, kde získal nejlepší umístění v sezóně, 4. místo. Celkově získal stejně jako v předchozí sezóně 14 bodů, tehdy to stačilo až na 13. místo, v roce 2007 na 10. místo. 6. července 2007 byl Coulthardův kontrakt prodloužen i na sezónu 2008 a rozjede tak svou druhou sezónu mezi „starými pány“.

2008

Coulthard s vozem Red Bull při Grand Prix Kanady 2008, kde vybojoval své druhé stupně vítězů v tomto týmu

Sezóna 2008 pro Davida nezačala vůbec dobře. Hned v úvodu sezóny se dostal do incidentu s Felipe Massou. Coulthard pořpel svou chybu a požadoval od Massy omluvu. Pokud by tak neučinil, měl údajně "ten malý spratek dostat pěstí". V druhém závodě měl Coulthard potíže s převodovkou, nakonec v závodě vybojoval 9. místo. Po dalších nevýrazných umístěních přišel konečně úspěch. Po tvrdém boji získal 3. místo při Grand Prix Kanady. Bylo to jeho 2. umístění na pódiu v týmu Red Bull, celkově už ale vystoupal na stupně vítězů 62x.

Ve čtvrtek před Grand Prix Velké Británie David Coulthard oznmil, že po sezóně ukončí svou jezdeckou kariéru. V F1 ale zůstane a bude působit v týmu Red Bull jakou konzultant.

Zajímavosti a rekordy

Mezi aktivními jezdci byl Coulthard třetí v pořadí jezdců s nejvíce vítězstvími (13), když více triumfů měli jen Kimi Räikkönen a Fernando Alonso. David je také nejlépe bodujícím Britem v historii F1 (527 na konci roku 2007), když překonal předchozí rekord Nigela Mansella (482 bodů). Při Grand Prix Španělska se také jako osmý zařadil do „klubu 200“ (jezdci kteří absolvovali přes 200 závodů), a přiřadil se k Riccardovi Patresemu, Michaelu Schumacherovi, Rubensi Barrichellovi, Gerhardu Bergerovi, Andreovi de Cesariovi, Nelsonu Piquetovi a Jeanu Alesimu. V Grand Prix Monaka 2006 zaznamenal David historicky první stupně vítězů pro stáj Red Bull Racing. Během dekorování nejlepších měl David na sobě plášť, který propagoval nový film Superman se vrací.


Kompletní výsledky ve Formuli 1

(Legenda, tučně vyznačené závody znamenají zisk pole position, závody vyznačené kurzívou označují zajetí nejrychlejšího kola v závodě)

Rok Tým Šasi Motor 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Umístění Body
1994 Rothmans Williams Renault Williams FW16
Williams FW16B
Renault RS6 3.5 V10 BRA PAC SMR MON ESP
DNF
CAN
5
FRA GBR
5
GER
DNF
HUN
DNF
BEL
4
ITA
6
POR
2
EUR JPN AUS 8.místo 14
1995 Rothmans Williams Renault Williams FW17
Williams FW17B
Renault RS7 3.0 V10 BRA
2
ARG
DNF
SMR
4
ESP
DNF
MON
DNF
CAN
DNF
FRA
3
GBR
3
GER
2
HUN
2
BEL
DNF
ITA
DNF
POR
1
EUR
3
PAC
2
JPN
DNF
AUS
DNF
3.místo 49
1996 Marlboro McLaren Mercedes McLaren MP4-11
McLaren MP4-11B
Mercedes FO 110 3.0 V10 AUS
DNF
BRA
DNF
ARG
7
EUR
3
SMR
DNF
MON
2
ESP
DNF
CAN
4
FRA
6
GBR
5
GER
5
HUN
DNF
BEL
DNF
ITA
DNF
POR
13
JPN
8
7.místo 18
1997 West McLaren Mercedes McLaren MP4-12 Mercedes FO 110E 3.0 V10
Mercedes FO 110F 3.0 V10
AUS
1
BRA
10
ARG
DNF
SMR
DNF
MON
DNF
ESP
6
CAN
7
FRA
7
GBR
4
GER
DNF
HUN
DNF
BEL
DNF
ITA
1
AUT
2
LUX
DNF
JPN
10
EUR
2
3.místo 36
1998 West McLaren Mercedes McLaren MP4-13 Mercedes FO 110G 3.0 V10 AUS
2
BRA
2
ARG
6
SMR
1
ESP
2
MON
DNF
CAN
DNF
FRA
6
GBR
DNF
AUT
2
GER
2
HUN
2
BEL
7
ITA
DNF
LUX
3
JPN
3
3.místo 56
1999 West McLaren Mercedes McLaren MP4-14 Mercedes FO 110H 3.0 V10 AUS
DNF
BRA
DNF
SMR
2
MON
DNF
ESP
2
CAN
7
FRA
DNF
GBR
1
AUT
2
GER
5
HUN
2
BEL
1
ITA
5
EUR
DNF
MAL
DNF
JPN
DNF
4.místo 48
2000 West McLaren Mercedes McLaren MP4-15 Mercedes FO 110J 3.0 V10 AUS
DNF
BRA
DSQ
SMR
3
GBR
1
ESP
2
EUR
3
MON
1
CAN
7
FRA
1
AUT
2
GER
3
HUN
3
BEL
4
ITA
DNF
USA
5
JPN
3
MAL
2
3.místo 73
2001 West McLaren Mercedes McLaren MP4-16 Mercedes FO 110K 3.0 V10 AUS
2
MAL
3
BRA
1
SMR
2
ESP
5
AUT
1
MON
5
CAN
DNF
EUR
3
FRA
4
GBR
DNF
GER
DNF
HUN
3
BEL
2
ITA
DNF
USA
3
JPN
3
2.místo 65
2002 West McLaren Mercedes McLaren MP4-17 Mercedes FO 110M 3.0 V10 AUS
DNF
MAL
DNF
BRA
3
SMR
6
ESP
3
AUT
6
MON
1
CAN
2
EUR
DNF
GBR
10
FRA
3
GER
5
HUN
5
BEL
4
ITA
7
USA
3
JPN
DNF
5.místo 41
2003 West McLaren Mercedes McLaren MP4-17D Mercedes FO 110M 3.0 V10
Mercedes FO 110P 3.0 V10
AUS
1
MAL
DNF
BRA
4
SMR
5
ESP
DNF
AUT
5
MON
7
CAN
DNF
EUR
15
FRA
5
GBR
5
GER
2
HUN
5
ITA
DNF
USA
DNF
JPN
3
7.místo 51
2004 West McLaren Mercedes McLaren MP4-19 Mercedes FO 110Q 3.0 V10 AUS
8
MAL
6
BHR
DNF
SMR
12
ESP
10
MON
DNF
EUR
DNF
CAN
6
USA
7
10.místo 24
McLaren MP4-19B FRA
6
GBR
7
GER
4
HUN
9
BEL
7
ITA
6
CHN
9
JPN
DNF
BRA
11
2005 Red Bull Racing Red Bull RB1 Cosworth TJ2005 3.0 V10 AUS
4
MAL
6
BHR
8
SMR
11
ESP
8
MON
DNF
EUR
4
CAN
7
USA
DNS
FRA
10
GBR
13
GER
7
HUN
DNF
TUR
7
ITA
15
BEL
DNF
BRA
DNF
JPN
6
CHN
9
12.místo 24
2006 Red Bull Racing Red Bull RB2 Ferrari 056 2.4 V8 BHR
10
MAL
DNF
AUS
8
SMR
DNF
EUR
DNF
ESP
14
MON
3
GBR
12
CAN
8
USA
7
FRA
9
GER
11
HUN
5
TUR
15
ITA
12
CHN
9
JPN
DNF
BRA
DNF
13.místo 14
2007 Red Bull Racing Red Bull RB3 Renault RS27 2.4 V8 AUS
DNF
MAL
DNF
BHR
DNF
ESP
5
MON
14
CAN
DNF
USA
DNF
FRA
13
GBR
11
EUR
5
HUN
11
TUR
10
ITA
DNF
BEL
DNF
JPN
4
CHN
8
BRA
9
10.místo 14
2008 Red Bull Racing Red Bull RB4 Renault RS27 2.4 V8 AUS
DNF
MAL
9
BHR
18
ESP
12
TUR
9
MON
DNF
CAN
3
FRA
9
GBR
DNF
GER
13
HUN
11
EUR
17
BEL
11
ITA
16
SIN
7
JPN
DNF
CHN
10
BRA
DNF
16.místo 8
  • Sezóna v průběhu.

Výsledky v ostatních formulových kategoriích

Sezóna Série Tým Vůz Závody Vítězství Pole Position Podium Body Konečné umístění
1989 Formule Ford 1600 Velká Británie 1.místo
1990 Formule Opel Lotus Euroseries 11 1 5.místo
Formule Vauxhall Lotus 80 4.místo
1991 Formule 3 Velká Británie Paul Stewart Racing Ralt RT35-Mugen Honda 16 5 0 8 66 2.místo
1992 FIA Formule 3000 Paul Stewart Racing Reynard 92D-Judd Zytek 10 0 0 2 11 9.místo
1993 FIA Formule 3000 Pacific Racing Reynard 93D-Ford Cosworth 9 1 0 4 25 3.místo
1994 FIA Formule 3000 Vortex European Reynard 94D-Ford Cosworth 1 0 0 1 6 9.místo

Formule 3

Vybojoval druhé místo v britském mistrovství formule 3 s pěti vítězstvími, nejvíc v celém šampionátu. Nestačil pouze na Barrichella. Zvítězil i v prestižních závodech v Macau a Marlboro Masters.

  • Žlutě jsou vítězství


Rok 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Pořadí Body
Flag of the United Kingdom.png 1991 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 2. místo 66

Tým / Vůz

  • 1991 – Paul Stewart Racing / Ralt Mugen Honda

Formule 3000

V roce 1992 s týmem Paul Stewart Racing, u kterého působil ve formuli 3, startuje v mezinárodním mistrovství formule 3000 a po třetích místech v Nogaru a Magny Cours končí v mistrovství devátý. Nové testy ve formuli 1, tentokrát s vozem Benetton. V roce 1993 jezdí v týmu Pacific a v Enna Perguse se dočkal prvního vítězství s vozem Formule 3000 a v celkovém hodnoceni končí třetí. Stal se smluvním testovacím jezdcem Williamsu a dokázal i zvítězit ve třídě GT v 24 hodin Le Mans s vozem Jaguar.

  • N závod nezapočítávaný do šampionátu.
Rok 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 N Pořadí Body
1992 GB Fra Špa Ita Něm Něm Bel Špa Fra Fra Arg 9.místo **
1993 GB GB Fra Ita Něm Něm Bel Fra Fra * Kan 3.místo 25

Vozy / Tým

  • 1992 Reynard 92D Cosworth / Paul Stewart Racing
  • 1993 Reynard 93D Cosworth / Pacific

Fakta

  • Coulthardův průměrný bodový zisk za závod je 2,3 bodů.
  • Coulthardův průměrný bodový zisk za závod je 37,6 body.

Velká Galerie

YouTube

Driving One Of The Most Dominant F1 Cars For The First Time
David Coulthard on F1's Most Boring Era


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
David Coulthard
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
David Coulthard