Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

James Webb Space Telescope (Trailer, 2010)

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (anglicky James Webb Space Telescope, zkratka: JWST) je teleskop připravovaný organizacemi NASA, ESA a CSA, který má v roce 2018 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop.[1]

Dalekohled JWST (říjen 2016)

Na rozdíl od svého předchůdce se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 mil. km od Země, na opačné straně než Slunce. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny. Na místo určení bude vynesen raketou Ariane 5 ECA.

Na začátku března 2017 úspěšně prošel vibračními a akustickými testy. Aktuální plány předpokládají, že dalekohled bude vypuštěn v říjnu 2018.

Dalekohled nese jméno Jamese E. Webba, ředitele NASA v době vrcholícího vesmírného závodu (1961–1968).

Obsah

Hlavní úkoly

Mezi hlavní cíle mise patří poznání vývoje prvních galaxií a hvězd po Velkém třesku (ty nejvzdálenější objekty), lepší porozumění formování hvězdných soustav a pátrání po životě mimo Sluneční soustavu.

Technický popis

Sběrné zrcadlo bude složeno z 18 šestiúhelníkových segmentů z berylia (každé o hmotnosti 20 kg) s celkovou plochou 25 m2. Jeho průměr tak bude 6,5 m a ohnisková vzdálenost 131,4 m. Pohyb jednotlivých segmentů a tedy i zakřivení zrcadla bude možno regulovat ze Země. Teleskop bude pracovat v infračerveném oboru (vlnová délka 0,6 až 28 μm), což je výhodné při sledování velmi vzdálených objektů s velkým rudým posuvem a objektů s nízkou povrchovou teplotou.

Galerie

Reference

  1. Space Telescope Science Institute – James Webb Space Telescope (anglicky)


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace