Šok ⇒ MARTIN KOLLER: Tohle se nemělo stát. Může být červen rozbuškou ohromného konfliktu v Evropě ??
Ti co štvou do války, neví o čem mluví. Česká republika může být cílem prvního drtivého úderu !!

Vinylchlorid

Z Multimediaexpo.cz


Vinylchlorid (podle názvosloví IUPAC též chlorethen) je důležitá průmyslová látka používaná především při výrobě jejího polymeru, polyvinylchloridu (PVC).

Obsah

Vlastnosti a výroba

Vinylchlorid (VCM) je jedovatý, při pokojové teplotě bezbarvý plyn, nasládlé vůně s mírně narkotickými účinky.

Dnes se vyrábí převážně termickým rozkladem 1,2-dichlorethanu, starší postupy vycházely z acetylenu a HCl.

Polymerací vinylchloridu se vyrábí PVC (polyvinylchlorid). V České republice je jediným výrobcem vinylchloridu a následně PVC firma Spolana a.s. v Neratovicích.

Účinky na zdraví

Vinylchlorid tlumí centrální nervový systém. Jeho inhalace má podobné účinky jako intoxikace alkoholem, bolesti hlavy, závratě, poruchy koordinace, v některých případech mohou vést až k halucinacím, bezvědomí a smrti způsobené zástavou dechu.

Podle klasifikace americké agentury pro životní prostředí (U. S. EPA) je vinylchlorid mutagen a lidský karcinogen, který způsobuje specifický druhu rakoviny jater tzv. angiosarkom. Chemický průmysl řadu let zatajoval před veřejností informace o rakovinotvornosti vinylchloridu.[1]. Může však způsobovat i další typy rakoviny, např. plic, mozku, lymfatického a krevního systému a centrální nervové soustavy[2]. U laboratorních zvířat vedla expozice vinylchloridu během těhotenství k potratům a vrozeným vadám. Vliv na lidskou reprodukci je neznámý.

Související články

Reference

  1. Miroslav Šuta: Rakovina z výroby PVC? Přísně tajné!, respekt.cz
  2. Vinylchlorid na stránkách Integrovaného registru znečištění

Externí odkazy