Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Wyclef Jean

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Wyclef Jean,
American Music Awards (2014)
Wyclef Jean,
American Music Awards (2014)

Wyclef Jean (* 17. října 1969, Croix-des-Bouquets, Haiti) je haitskoamerický hudebník a producent, bývalý člen hip hopové formace Fugees, který se po rozpadu skupiny vydal na sólovou dráhu.

Hudba Wyclefa Jeana je převážně kombinace hip hopu, rapu, soulu, reggae a haitské hudby.

Soukromý život

Narodil se na Haiti v rodině evangelického pastora, poté se s rodinou přestěhovali do USA, kde vystřídali několik měst, než se natrvalo usadili v New Jersey. V roce 1994 se Wyclef oženil s Marií Claudinete. V roce 2005 spolu adoptovali jejich dceru Angelina Claudinelle Jean. Jeho bratranec Prakazrel Samuel Michel (známý jako Pras) byl s Wyclefem a s Lauryn Hill členy formace Fugees. Jeho strýc Raymond Alcide Joseph je známým politickým aktivistou, diplomatem a novinářem, a haitským ambasadorem ve Spojených státech. V roce 2010 se spolu s Wyclefem se angažovali při pomoci zemětřesením postiženému Haiti.

5. srpna 2010 Wyclef Jean oficiálně oznámil svoji kandidaturu na haitského presidenta za stranu Viv ansanm ve volbách hlavy státu 28. listopadu 2010. [1] Jeho kandidatura však byla zamítnuta s tím, že prezidentem se může stát jen člověk, který žil na Haiti nepřetržitě pět let před datem voleb. [2] Hlava státu nakonec stejně zvolena nebyla, protože výsledky, podle nichž vyhrála Marlene Madigatová, žádná ze stran neuznala.

Fugees

Poté co ho Pras seznámil s Lauryn Hill vznikla formace Fugees, která se ve 2. polovině 90.let stala jednou z nejslavnějších a kritiky hodnocenou jako jednou z nejlepších hip hopových skupin. Se dvěma vydanými alby z nichž druhé The Score se stalo celosvětovým bestsellerem a skupina se nesmazatelně zapsala do hudební historie. Jejich první album Blunted on Reality producenta Ronalda Khalise Bella vyšlo v roce 1994. Na 49. příčce americké hitparády HOT 100 se umístil singl Nappy Heads (Mona Lisa). Dalšími singly byly Vocab a Boof Baf. Zlom přišel však v roce 1996 kdy se jejich druhé album The Score dostalo na 1.pozici v prodejnosti ve Spojených státech a zabodovalo na celém světě na předních příčkách hitparád. Za toto album si odnesly následující rok 2 ceny Grammy za nejlepší rapové album roku a za nejlepší rhytm and blues přednes s písní Killing Me Softly With This Song. Na albu se také objevily cover verze hitu Boba Marleyho No Woman No Cry, předělávkou Ready or Not od skupiny The Delfinics s použitím úvodního samplu písně Boadicea od zpěvačky Enyi, nebo už zmiňovaná Killing Me Softly With This Song od Roberty Flack. Singly byly vydány tři a to Fu-gee-la z roku 1995, Killing Me Softly a Ready or Not z roku 1996. Po celém světě se prodalo na 18 000 000 kusů alb. Poté se skupina rozpadá a začíná své sólové projekty.

Sólové projekty

Ve své sólové kariéře vydal Wyclef celkem 9 alb, kde první dvě zaznamenaly poměrně velký úspěch. V roce 1997 vydává své první sólové album s názvem The Carnival, kde hostují exčlenové Fugees Lauryn Hill a Pras, Celia Cruz a The Neville Brothers. Singly z toho alba jsou Gone Till November, We Trying to Stay Alive, Guantanamera a To All the Girls Další album vydává v roce 2000 po názvem The Ecleftic: 2 Sides II a Book. Na albu opět hostuje mnoho umělců jako zpěvák Youssou N'Dour, Mary J. Blige se kterou nahrál nejúspěšnější singl z alba s názvem 911, duo Melky Sedeck, zpěvačka Whitney Houston se kterou na album přepracoval její skladbu My love is Your Love, kterou pro ni mimochodem napsal, nebo kde přepracoval do své podoby známou píseň Wish You Were Here od skupiny Pink Floyd. Před albem největších hitů z roku 2003 vydal ještě album Masquerade ze kterého pochází úspěšný singl The Wrongs a tentýž den jako album největších hitů vydal album The Preacher's Son. Kompilace největších hitů je tedy postavena ze 4 dosavadních alb. Album také obsahuje píseň od Boba Marleyho kterou předělal se skupinou Fugees, No Woman No Cry. V roce 2004 vydává album Welcome to Haiti, Creole 101, které je oproti jeho předchozím dílům více ovlivněno karibskou hudbou. Další album vychází v roce 2007 pod názvem Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant jako pokračování jeho debutového alba The Carnival z roku 1997. V roce 2009 vychází album From the Hut, To the Projects, To the Mansion založené na vyprávění fiktivní postavy z období haitské revoluce v 18. století. Na rok 2011 plánuje album "If I Were President: The Haitian Experience", které je pojmenované podle jeho pokusu stát se prezidentem Haiti.

Diskografie

Studiová alba

Rok Album Nejvyšší umístění v hitparádě Ocenění
US 200
US R&B
UK
CAN
1997 The Carnival
 • Vydáno: 24. března 1997
 • Vydavatel: Sony Music Ent., Columbia
16 4 40 - US: 2x platinové

CAN: platinové

2000 The Ecleftic: 2 Sides II a Book
 • Vydáno: 25. července 2000
 • Vydavatel: Columbia
9 3 5 7 US: platinové

CAN: zlaté
UK: stříbrné

2002 Masquerade
 • Vydáno: 18. července 2002
 • Vydavatel: Columbia
6 2 30 - US: /
2003 The Preacher's Son
 • Vydáno: 7. října 2003
 • Vydavatel: J Records
22 5 - - US: /
2004 Welcome to Haiti: Creole 101
 • Vydáno: 5. října 2004
 • Vydavatel: KOCH Rec.
- - - - US: /
2007 Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant
 • Vydáno: 4. prosince 2007
 • Vydavatel: Columbia
28 9 - - US: /
2011 Wyclef Jean
 • Vydá: 21. srpna 2011
 • Vydavatel: Columbia
TBA TBA TBA TBA US: TBA

Obsah

Kompilace

EP

Úspěšné singly

Solo

Hostující

Velká Galerie

Reference

 1. Wyclef Jean chce být haitským Barackem Obamou
 2. Wyclef Jean fighting to get name on Haiti presidential ballot (anglicky)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wyclef Jean
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wyclef Jean
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace