Multimediaexpo.cz má v posledním týdnu velmi vysokou návštěvnost...a dnes získala
špičkový překlad našeho ceníku bannerové reklamy do anglického jazyka a španělského jazyka !!
Dnešní den se zapíše do historie jako počátek Gigantické expanze naší Encyklopedie...

Černé moře

Z Multimediaexpo.cz

Černé moře (bulharsky Черно море [Černo more], rumunsky Marea Neagră, ukrajinsky: Чорне море}} [Čorne more], rusky: Чёрное море}} [Čornoje more], gruzínsky [Šavi zghva], turecky Kara Deniz) je šelfové moře Atlantského oceánu, se kterým je však spojeno pouze prostřednictvím Středozemního moře, na něž navazuje v oblasti Bosporu.

Kromě zmíněného spojení se Středozemním mořem jde víceméně o vnitrozemské moře, obklopené ze všech stran pevninou: na severozápadě evropskou, na jihovýchodě asijskou. Kolem moře se rozkládají následující země: na západě balkánské státy Bulharsko a Rumunsko, na severu Ukrajina, na severovýchodě Rusko, na východě Gruzie, na jihu Turecko.

Černé moře se rozkládá na ploše 461 000 km² a jeho největší hloubka je 2210 m.

Největšími řekami, které do Černého moře přivádějí své vody, jsou Dunaj na pomezí Rumunska a Ukrajiny, Dněstr a Dněpr na Ukrajině a DonRusku.

Za součást Černého moře bývá považováno menší Azovské moře, jež od Černého moře na severovýchodě odděluje Kerčský průliv. Ze severu do Černého moře vybíhá poloostrov Krym. Největšími přístavy jsou Oděsa, Illičivsk, Sevastopol, Jalta, Kerč, Novorossijsk, Soči, Poti, Batumi, Trabzon, Samsun, Varna, Burgas a Konstanca.

Satelitní pohled na Černé moře, pořízený NASA.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Černé moře